Trápení Sparty nebere konce. A z díry je najednou propast velká jako Macocha

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté pražské Sparty počtvrté z pěti utkání prohráli a ani jednou z toho nebrali tři body za vítězství po 60 minutách. Nyní platí, že ze tří duelů za sebou odjeli s úplně prázdnýma rukama. Dnes padli v Českých Budějovicích 3:5, ačkoli vyhráli první třetinu 2:0 a v té druhé se po přesilovkové trefě Filipa Chlapíka z 27. minuty ujali vedení 3:2. Jenže mají znovu děravou kapsu a jáma mezi nimi a vedoucími Pardubicemi se dále prohlubuje. Nyní už mají Východočeši osmibodový náskok a k tomu si hýčkají dva duely k dobru.

»Začátek se nám povedl. Pouze našimi chybami jsme soupeře dostali do zápasu. Dali jsme jim přesilovku pět na tři, kterou využili. Dále to bylo určitě o individuálních chybách. Je to už třetí zápas, kdy se nám nedařilo dostat soupeře pod tlak. Nešlo nám to. Předtím to byly přesilovky, které jsme neproměnili. Jsou to zbytečně ztracené body. Velká škoda,« litoval na klubovém webu Chlapík.

Poslední zápasy obou rivalů z čela extraligy jsou jako přes kopírák. Dynamo prohrává, Spartě se naopak daří držet vedení či nadějný výsledek. Po skončení duelu je ale rozpoložení úplně opačné. Na východě Čech se slaví, a to i bez kouče Varadi, kdežto Pražané mají svěšené hlavy, případně vyhrávají zápas až na nájezdy (jako před týdnem v Hradci, kde přitom šli do třetí třetiny s náskokem 2:0).

Dnes to bylo stejné. Dva nula vedla Sparta v Českých Budějovicích po první části hry. Stejný úsek v Litvínově znamenal vedení domácích nad pardubickým lídrem. Přiblíží se svěřenci Pavla Grosse? Kdepak, propast v čele tabulky je již hluboká jako Macocha. A to se na druhé Pražany již začíná ze třetí příčky přibližovat Třinec. Oceláři dnes vyhráli nad Plzní 3:0 a dobře se naladili na nedělní zápas těžkých vah, v němž se představí v 02 areně. Na Spartu ztrácejí osm bodů, ale vezměte si následující scénář: pokud by soka poprvé v sezoně porazili, je to již jen pět, navíc má úřadující šampion duel k dobru. To už by nebyla ani jáma, ani propast, ale dírka…

Hrdinou českobudějovických hokejistů dnes byl Jan Ordoš, který vstřelil hattrick. Vítěznou branku si ale připsal kapitán Michal Gulaš, který ve 49. minutě ukázal přesně to, co Jihočechy před vyprodanou Budvar Arenou zdobilo. Nejprve gólman Dominik Hrachovina lapil tutovku hostí, a pak se Gulaš rozjel napříš ledem, poradil si i s obráncem Mozíkem, a ač faulován, nezištně propasíroval puk mezi betony brankáře Kořenáře. Ani sami diváci to nečekali a byli překvapeni, že najednou mohou slavit…

To fanoušky Pardubic už vítězství, navzdory vývoji duelu, ani nemůže překvapit. Ty statistiky jsou dech beroucí. Dynamo bodovalo už podvanáté za sebou, z toho bylo 11 vítězství. Dnes si připsalo osmou výhru v řadě, venku dokonce již devátou. Ještě pochybujete, kdo vyhraje základní část?

Dnes v Litvínově se pod další obrat Východočechů nejtučnějším písmem podepsali Richard Páník, jenž dal dvě branky, a Lukáš Sedlák, který si nejprve připsal nahrávku a pak vstřelil ve 32. minutě vítězný gól. »Myslím si, že jsme měli skvělý vstup do utkání a to hned od prvního střídání. Byli jsme silní na kotouči, dobře jsme se dostávali do útočného pásma. Zároveň bych ale řekl, že první třetina byla vyrovnaná, Litvínov skvěle bránil, stejně jako my. Na konci první třetiny jsme inkasovali po nepříjemné teči gól, ale my jsme to v kabině zanalyzovali, něco jsme si k tomu řekli a v druhé třetině jsme pak předvedli přesvědčivý výkon, díky němuž jsme to otočili. Čekali jsme, že v poslední dvacetiminutovce budou domácí tlačit, ale kluci to odmakali a neseme si tři body. Jsme rádi, že jsme tady dokázali vyhrát, protože odsud se nenesou body vůbec snadno,« uvedl pro klubový web kouč Pardubic Marek Zadina.

Nejpekelnější a nejobdivuhodnější obrat však dnes předvedla brněnská Kometa, která ještě v 57. minutě prohrávala s Hradcem Králové 0:2, aby nakonec slavila dva body za výhru v prodloužení 3:2. V čase 56:11 snížil Kristián Pospíšil, následně vyrovnal se štěstím v momentě, kdy na časomíře svítilo 57:04, Daniel Gazda. A král večera? 63:13 Jakub Flek. Jeho střela na zadní tyč byla vítězná a moravská metropole dál žije svůj sen o elitní čtyřce.

V podpalubí tabulky po dnešku také není nic nového. Poslední Kladno i předposlední Mladá Boleslav prohrály, a tak mezi nimi zůstává rozdíl pětibodový, ovšem Rytíři mají tři zápasy k dobru. »Bohužel jsme prohráli další utkání, ale pořád je to jen o tvrdé práci. Opět musíme jít do zápasu a urvat vítězství,« uvedl kladenský asistent Pavel Skrbek.

* * *

Banes Motor České Budějovice – HC Sparta Praha 5:3 (0:2, 3:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 21. Ordoš (Kubík, Gulaš), 23. Harris (Kachyňa, M. Beránek), 32. Ordoš (Kondelík, Gulaš), 49. Gulaš (Kachyňa, Hrachovina), 60. Ordoš (Kubík, Kondelík) – 1. Buchtele (Chlapík, Horák), 13. Němeček (Chlapík, Buchtele), 27. Chlapík (Kempný). Rozhodčí: Šír, Obadal – Zíka, Axman. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 6421 (vyprodáno).

BK Mladá Boleslav – Bílí Tygři Liberec 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 42. Závora (F. Pavlík, O. Roman) – 12. Filippi (Faško-Rudáš, A. Najman), 15. Birner (Flynn, Bulíř), 24. A. Najman, 60. Vlach (Filippi). Rozhodčí: Hribik, Úlehla – Gerát, Špůr. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 3874.

HC Verva Litvínov – HC Dynamo Pardubice 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Kirk (Jaks) – 24. Pánik (L. Sedlák, J. Kolář), 32. L. Sedlák (Vála, Hyka), 60. Pánik. Rozhodčí: Sýkora, Jaroš – J. Svoboda, Hynek. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 5114.

HC Oceláři Třinec – HC Škoda Plzeň 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 19. Helewka (Kundrátek, Cienciala), 37. Dravecký (Čacho), 49. M. Růžička (D. Voženílek, Nestrašil). Rozhodčí: A. Jeřábek, Vrba – Blažek, Lederer. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 4434.

Rytíři Kladno – HC Olomouc 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Jarůšek, 40. Sideroff (Klepiš, Smoleňák) – 9. Menšík (Ministr), 18. Kusko (Orsava, J. Knotek), 38. Sirota (Navrátil). Rozhodčí: Hradil, Pilný – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 2138.

HC Kometa Brno – Mountfield Hradec Králové 3:2 v prodl. (0:0, 0:1, 2:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 57. Pospíšil (Flek), 58. Gazda (Kos, Pospíšil), 64. Flek (Kollár, Gazda) – 27. Perret (T. Pavelka, Eberle), 42. Eberle (Šťastný, Jank) Rozhodčí: Kika, Ondráček – Klouček, Šimánek. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 7036.