Úklid domácnosti. Deset dobrých rad pro každého

Co si budeme povídat, úklid je pořád stále v domácnostech doménou žen, i když najdou se i pořádkumilovní pánové, máme-li být spravedliví. Ale přece jen stále platí, že ženy mají péči o čistotu tak nějak více zakódovánu v genech. Takže se dnes budeme obracet mnohem více na ně, ovšem následující desatero dobrých rad samozřejmě může využít kdokoli bez ohledu na pohlaví.

1. Hlavně klid!

Není to tak dávno, co byla publikována, zcela seriózně míněná, studie, podle níž existují dva typy žen. Jeden typ zažívá orgasmus při sexu, a ten druhý při úklidu. Mysleme si o této studii, co chceme, faktem však je, že některé ženy svoji pořádkumilovnost přehánějí. Dokonale uklizená domácnost je pro ně alfou a omegou spokojenosti, a když upadne byť jen jediný drobeček, jsou schopné vyvádět jako umanuté. O tom ale domácí pohoda není. Přestaňte, milé dámy, na sebe klást příliš vysoké nároky, co se týká úklidu, a přestaňte stres s tím spojený přenášet na své okolí. Hlavně teď před Vánoci, kdy většina lidí sahá ke generálnímu úklidu. Jeden známý tvrdí, že jeho manželka jim »udělá pěkné svátky za každou cenu, i kdyby měli všichni být otrávení«…

2. Nenoste domů zbytečnosti

Pro někoho je to jako fetiš. Vidí někde něco pohozeného a řekne si »taková škoda, co kdyby se to někdy hodilo!?«. Jistě, leccos se může hodit, ale čeho je moc, toho je příliš. Pokud si všelijakým haraburdím zastavíte byt, těžko ho budete mít uklizený jako z bavlnky. Pamatujte si – čím méně věcí máte doma (čímž samozřejmě nevelíme k tomu, abyste setrvávali v nezabydleném a neútulném holobytu), tím snáze se vám bude zametat, vysávat či vytírat.

3. Naučte se věci vyhazovat

Na první pohled to souvisí s výše zmíněným bodem číslo 2, ale ne bez výjimky. Vyhazovat je potřeba se naučit i některé věci, kterých se vám nashromáždilo přehršel za roky sdílené domácnosti, aniž byste si dělali z bytu skladiště. I když je vám líto zbavit se starého trička, jež jste kdysi tak rádi nosívali, udělejte to, protože už je vám malé.

Co s ním tedy v bytě? Zvláště když je takových kusů oblečení sto až tisíc. Někomu může tričko dále posloužit, když ho dáte například do specializovaného kontejneru pro charitu. A nejde jen o oblečení. Každá skládka má místo, kam lze odklidit i fungující věci, ať už jde o elektroniku či třeba nábytek. Někdo jiný pak může mít radost z toho, z čeho jste dlouhé roky měli radost vy. A najednou nemusíte litovat, že něco vyhazujete.

4. Omezte množství odpadu

Světem se šíří trend »zero waste home«, který pomáhá nejen ekologii a udržitelnému rozvoji, ale i všem, pro které uklízení není taková »labuž«, jak jsme možná trochu s nadsázkou popsali v jednom z předešlých bodů. Existuje po celém světě řada obchodů, kde se obejdete bez obalů. A čím méně jste toho nuceni vyhazovat, tím méně odpadků vzniká a tím větší pořádek budete mít v bytě. Jsou to spojené nádoby, co si budeme povídat…

5. Umějte si úklid zpříjemnit

Pokud vás nebaví uklízení a musíte se do toho vždycky nutit, je potřeba, abyste se naučili k této neoblíbené činnosti motivovat. Abyste si ji zpříjemnili. Například si u toho pusťte oblíbený film nebo zamilované písničky. Je to něco, díky čemuž vám půjde úklid od ruky a ani si neuvědomíte, kolik jste u vytírání či zametání strávili času. Budete mít najednou vysmejčený byt jako ze škatulky, aniž by vám přišlo, jak to bylo dlouhé, otravné a nezáživné.

6. Zapojte celou rodinu

Aniž byste nutily partnera či děti do uklízení násilnou formou, zkuste je nějak motivovat, aby vám byli při úklidu k ruce. Všechno přece nesmíte nést na bedrech, milé dámy, zcela samotné. Když budete mít pomocníky, kteří za vás tu vytřou prach, tu umyjí nádobí, pak se tolik nenadřete a budete mít vše za sebou o poznání rychleji. A motivace pro vaše blízké? Především to, že pak budete mít více času jeden na druhého v rámci rodiny a v rámci zábavnějších činností, než jakou je uklízení.

7. Uklízejte průběžně

Nejhorší, co můžete udělat, je, když budete úklid odkládat, odkládat a zase odkládat. Je to podobné, jako když se rozhodnete udělat něco pro své tělo a cvičit, ale nejste schopni toho základního – začít. A potom to dělat pravidelně. Co se týče uklízení, pak především průběžně. Když se vám bude nepořádek hromadit, o to více práce pak budete mít při generálním úklidu. A hlavně, čím více toho budete přibývat, tím méně se vám do toho bude chtít.

8. Ukládejte věci na stále stejné místo

S nutností průběžného úklidu souvisí tento bod asi jako teplá voda s relaxační koupelí ve vaně. Pokud budete dávat po celý rok věci na stále stejné místo, zaprvé je půjde snáze hledat a zadruhé budete mít polovinu úklidu za sebou. Nebude třeba vracet knihy, oblečení, nádobí či všudypřítomné papíry tam, kam ve skutečnosti patří, když jsou najednou rozesety po bytě, a při uklízení se budete moci věnovat už jen luxování či vytírání, kterého se člověk bohužel logicky nezbaví, ať dělá, co dělá.

9. Dejte na rady našich předků

Naše babičky a maminky přišly na řadu triků, jak udržovat domácnost čistou a naklizenou, aniž by měly k dispozici drahé přípravky, jichž jsou dnes plné drogerie. Na iportaL24.cz jsme se jim věnovali například zde. Velké kouzlo hraje zejména ocet, i když zdaleka ne jen on. Poslouží při péči o čalounění a závěsy, koberců a předložek či při odstranění vodního kamene na vodovodní baterii. Ani pro běžné vytírání podlahy nemusíte používat saponáty, bohatě postačí teplá voda s octem.

10. Svěřte úklid odborníkům

Říká se, že čas jsou peníze. To heslo je možná poněkud zprofanované, ale pravdivé! Zvláště v dnešní době, kdy ceny rostou raketovým tempem vzhůru, navzdory vládnímu ujišťování, že už tomu tak výhledově nebude. Člověk si může vybrat, jestli strávit celý den úklidem bytu, nebo tím, že si svojí dennodenní prací vydělá zasloužený peníz. Ten může být někdy vyšší, než kolik bychom dali některé ze společností, jež se profesionálním úklidem zabývají a v této sféře podnikají.

Příkladů je celá řada – jmenujme například společnost SU-servis s.r.o., která působí v oblasti úklidových služeb od roku 1990. Spolupráci, kterou tato společnost nabízí, využívá více než 150 státních i soukromých organizací a podniků. Denně zajišťuje úklid v rozsahu 283 000 m2 (tj. 28,3 ha) a používá při tom nejmodernější technologie, jež jsou na trhu.

(mac, pr)

FOTO – pixabay a SU-servis

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy