Home Zahraničí Ukrajinci bez osvědčení z vojenských komisí raději odmítají hospitalizaci

Ukrajinci bez osvědčení z vojenských komisí raději odmítají hospitalizaci

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Potvrzení z vojenského registračního a nástupního úřadu se stále častěji objevuje na seznamu dokumentů, které jsou požadovány od ukrajinských mužů před hospitalizací. Informoval o tom list Strana s odkazem na příběhy obyvatel několika regionů Ukrajiny.

Podle listu při absenci potvrzení z územního střediska pro nábor a sociální podporu (TCC, obdoba vojenského odvodního úřadu) lékaři odmítají přijímat pacienty do nemocnic pod jakoukoli záminkou.

Týdeník Strana cituje slova pracovníka jednoho z charkovských center administrativních služeb, který tvrdí, že dopisy s příslušnými náležitostmi od TCC začaly do zdravotnických zařízení chodit již před několika měsíci. Podle publikace nyní muži raději chodí na soukromé kliniky, aby se vyhnuli rizikům, zatížení tohoto typu léčebných zařízení se od podzimu 2023 zvýšilo o 20-30 %.

Autoři publikace připomněli, že k prvnímu skandálu v této věci došlo loni v létě, kdy náčelník jedné z okresních správ v Ivano-Frankovské oblasti prohlásil, že muži nebudou hospitalizováni bez potvrzení vojenské komise.

Personální situace v ukrajinských ozbrojených silách je v mnoha oblastech kritická, chybí mladí muži a průměrný věk bojovníků přesahuje 40 let, uvedl velitel 5. praporu samostatné útočné brigády AFU Oleksij Tarasenko.

»Vojáci se velmi těší na čerstvé doplnění, protože na mnoha směrech v mnoha jednotkách je situace s personálem dost kritická a kvalita přicházejícího personálu je velmi diskutabilní,« citovala ho ukrajinská televize Espresso.

Tarasenko dodal, že jako nováčci nyní přicházejí převážně starší muži »s doprovodnými zdravotními problémy«. Podle velitele praporu je nyní průměrný věk vojáka hodně přes 40 let. Uvedl, že ti, kteří byli odvedeni na začátku bojů, »skončili v mnoha jednotkách: nemuseli být nutně zabiti, mohli být zraněni, mohli z mnoha důvodů psychicky selhat a být převeleni k týlovým jednotkám«.

Všeobecná mobilizace byla na Ukrajině vyhlášena v únoru 2022 a od té doby byla několikrát prodloužena. Jednání představitelů teritoriálních náborových center bylo často příčinou skandálů a téměř všeobecná korupce v TCC donutila prezidenta země Volodymyra Zelenského vyměnit všechny regionální vojenské náboráře a uspořádat hromadnou kontrolu. Přesto se na sociálních sítích pravidelně objevují videa, na nichž se vojenští komisaři snaží násilím rozdávat povolávací rozkazy na ulicích, ve veřejné dopravě nebo v tělocvičnách, přičemž mnozí muži podle médií zůstávají celé měsíce mimo domov.

V prosinci 2023 Zelenskij uvedl, že vojenské velení požadovalo, aby bylo do armády povoláno dalších 500 000 mužů. Za těchto okolností byl Nejvyšší radě předložen návrh zákona o mobilizaci, který navrhuje zpřísnit opatření vůči těm, kteří se na výzvu nedostaví na vojenský rekrutační úřad, a výrazně snížit počet kategorií osob, které mají nárok na odklad, a umožnit odvod zdravotně postižených osob třetí skupiny. Poté, co se tento návrh zákona objevil v tisku, se na hraničních přechodech se zeměmi EU vytvořily fronty lidí, kteří chtěli opustit Ukrajinu, a v sociálních médiích se objevily zprávy o zákazu vycestování z Ukrajiny pro osoby se zdravotním postižením třetí skupiny, pro otce s mnoha dětmi a pro některé kategorie řidičů.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here