Česko má za sebou první den eurovoleb. Kdo volil hned na úvod a jaké výzvy »last minute« zazněly?

AKTUALIZOVÁNO

První den voleb do Evropského parlamentu má Česká republika za sebou. Občané vybírají ze 674 kandidátů, ovšem křesel, jež připadnou naší zemi, je jen 21. Do voleb jde 30 koalic či samostatných subjektů, přičemž mandáty z roku 2019 obhajují ANO, ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a KSČM.

Z 28 zemí Evropské unie dnes šli za plenty a k urnám již jen Irové. V sobotu, kdy se bude hlasovat znovu i v České republice, se otevřou volební místnosti navíc v Lotyšsku, na Maltě a Slovensku. Zbývající členské státy nechaly hlasování na neděli, výjimkou jsou Nizozemci, kteří mají odvoleno již od včerejška. Výsledky však budou moci být vyhlášeny až v neděli před půlnocí.

Občané ČR mohli volit dnes od 14.00 do 22.00 hodin. Ve druhý den voleb začíná hlasování v 8.00 hodin a končí ve 14.00 hodin. Znovu to vypadá na výrazně nižší účast než ve volbách do Poslanecké sněmovny či v těch prezidentských. Před pěti lety hlasovalo necelých 29 procent oprávněných voličů.

Vítězství v minulých volbách do EP v roce 2019 slavilo ANO, které získalo šest mandátů, ODS čtyři, po třech pak Piráti a koalice STAN+TOP 09, dva europoslance mělo hnutí SPD a KDU-ČSL, jedno křeslo zbylo i na komunisty. Hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše s lídryní Klárou Dostálovou je favoritem i nyní, vládní strany kandidují jako SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) čí Piráti a STAN (jako Starostové a osobnosti) tentokrát, na rozdíl od posledních sněmovních voleb, zvlášť. Z opozičních stran má podle průzkumů kromě ANO nejvíce šancí koalice SPD a Trikolory, další z koalic STAČILO!, jejíž kandidátku vede šéfka komunistů Kateřina Konečná, Přísaha s Motoristy sobě či PRO – Jindřicha Rajchla.

Hlasovat může ten, komu bylo nejpozději 8. června 2024 osmnáct let, lékař ani hygiena mu nenařídili izolaci a nemá soudem omezenou svéprávnost k výkonu volebního práva. Další podmínkou je prokázat se ve volební místnosti platným dokladem totožnosti.

Poslední minuty před volbami ještě kandidáti využili k mobilizaci voličů. »V Evropském parlamentu budeme hájit české zájmy. Jako hnutí ANO říkáme jasné ne ilegální migraci a zelenému šílenství. Přijďte prosím dnes od 14 hodin k volbám a volte hnutí ANO, volte číslo 14,« napsal například na svém Facebooku šéf nejsilnějšího parlamentního opozičního hnutí Andrej Babiš.

»Pro ty z vás, kteří stále váhají mezi PRO, SPD či Svobodnými, mám jeden jasný vzkaz, jenž je zároveň mým závazkem. Dejte hlas nám, my jej využijeme k tomu, abychom tyto strany sjednotili a u příštích voleb už jste žádné dilema řešit nemuseli. Dejte svůj hlas projektu sjednocení opozice. To je totiž nyní ze všeho nejdůležitější,« uvedl šéf PRO Jindřich Rajchl.

»EU se za posledních 10–15 let změnila. Změnila se k horšímu. Souhlasím se slovenským premiérem Ficem, že v EU je dnes nebezpečné prosazovat názory, které jsou v rozporu s tím hlavním evropským proudem. Od praxe bývalého režimu v 80. letech se to už příliš neliší. Svoboda slova platí jen pro někoho. Tedy jen pro toho, kdo má ty správné názory. Pokud chcete takovou Evropskou unii, tak hlasujte pro dnešní vládní strany. Pokud ji nechcete, hlasujte pro ty, kdo už prokázali v minulosti odvahu a schopnost prosazovat vlastní rozumné názory v zájmu našeho národa,« připojil těsně před 14. hodinou předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Většina z předních politiků šla volit hned po 14. hodině. »Odvoleno,« napsalo hnutí SPD na svých facebookových stránkách a připojilo snímek předsedy Tomia Okamury ve volební místnosti. »Řekněte NE probruselské vládě,« vyzval šéf hnutí voliče.

Sám odevzdal hlas na základní škole Cesta k úspěchu v Praze. »Volby jsou zásadní z pohledu legislativy, kterou naše země přijímá. Ať je to Green Deal, zrušení práva veta nebo migrační pakt,« varoval Okamura.

Hned po otevření volebních místností dorazil k urnám i expremiér Babiš. »Za úspěch budu považovat vítězství ve volbách a obhajobu šesti mandátů,« řekl novinářům ve svém bydlišti v Průhonicích u Prahy. K volbám dorazil i s manželkou Monikou a dětmi a uvedl, že nyní jde o budoucnost Evropy.

Mezi prvními se ve volební místnosti objevil také předseda Sociální demokracie (SOCDEM) Michal Šmarda. Na sociální síti k tomu zároveň připojil vzkaz: »Číslo 20 – Sociální demokracie. To je šance na slušnou a odpovědnou politiku v Evropě… Škoda, že jsem měl jen dva kroužky pro skvělé kandidáty. Nejradši bych ji rozdal nejmíň deset.«

Lídr kandidátky koalice Přísahy a Motoristů Filip Turek odevzdal svůj hlas ve volební místnosti v Základní škole Pod Marjánkou v Praze 6. »Chtěl bych poděkovat všem příznivcům. Tyto volby jsou o budoucnosti, jestli chceme nebo nechceme Green Deal, jestli chceme nebo nechceme migrační pakt a národní suverenitu. Věřím, že všichni lidé nepřistoupili na zlou a hyenistickou kampaň a mají svůj vlastní rozum,« uvedl Turek a odkázal na svůj pořad Po žních k Turkovi na VOX TV, kde vysvětlil všechno, co se kolem něj v posledních dnech odehrávalo.

Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta, který kandidoval jako podpora z 21. místa, odvolil v Komunitním centru Pfann v Pohořelicích. »Pojďte nás volit, překreslíme spolu mapu Evropy. Máme super kandidáty Filipa Turka a Nikolu Bartůšek. Každý hlas je důležitý a může pomoci k tomu, aby přišla po pěti letech v Evropském parlamentu změna,« řekl Šlachta.

Až okolo páté hodiny odpolední dorazil do volební místnosti vzhledem k nabitému programu místopředseda ČSSD Petr Gawlas. Svůj hlas odevzdal na ZŠ v Jablunkově. »Šťastná třináctka je v urně,« napsal pro iportaL24.cz Gawlas. »Zvolme cestu návratu ke kořenům a dodržování vlastních pravidel, volbu hospodářské spolupráce a nikoliv diktátu a cestu mírových jednání, nikoliv přilévání ohně do konfliktu na Ukrajině. Přeji nám všem šťastnou ruku ve volebních místnostech,« připojil Gawlas.

Lídryně koalice STAČILO! Kateřina Konečná na Facebooku poděkovala voličům: »Posíláte mi SMSky, maily, zprávy na messengeru s fotkou Vašich volebních lístků…nestíhám Vám všem odepisovat, ale chtěla bych Vám říct, že jste skvělí. Každý hlas se počítá a garantuju, že žádný nepropadne a společně řekneme STAČILO! všem válkám i Fialově pětidemolici,« napsala předsedkyně KSČM, která obhajuje svůj post europoslankyně.

(pk)

FOTO – Facebook, Přísaha a archiv

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy