V eurovolbách kandiduje historicky nejvíce žen, na dámskou jízdu to ale nevypadá

Ve volbách do Evropského parlamentu (EP), které se v České republice uskuteční 7. a 8. června, kandiduje historicky nejvíce žen, jejich zastoupení v české delegaci v EP se ale pravděpodobně příliš nezmění. Vyplývá to z analýzy Fóra 50 %.

V letošních volbách kandiduje celkem 30 subjektů. Celkové zastoupení žen na kandidátních listinách se oproti roku 2019 zvýšilo z necelých 24 procent na více než 36 %. Jedná se o vůbec nejvyšší zastoupení žen na kandidátních listinách od roku 2004, kdy se uskutečnily první volby českých zástupců a zástupkyň do EP. Na počet žen zastupujících ČR v EP to ale velký vliv zřejmě mít nebude.

»Strany a hnutí do voleb do Evropského parlamentu letos vyslaly historicky nejvíce žen, a to i na předních místech kandidátních listin. I přesto se nejspíš zastoupení žen po volbách výrazně nezmění. Ačkoli hned tři subjekty s šancí na zvolení včetně zřejmě vítězného hnutí ANO mají v čele kandidátky ženu, druhý favorit voleb, koalice Spolu, nominovala ženu na druhé a pak až deváté místo kandidátky«, uvedlaanalytička a ředitelka Fóra 50 % Veronika Šprincová.Konečným počtem zvolených žen však mohou podle ní ještě zamíchat skutečné zisky křesel pro jednotlivé strany a také preferenční hlasy, které mají voliči a voličky k dispozici dva.

Po posledních volbách v roce 2019 bylo zastoupení žen za ČR spolu s Estonskem sedmé nejnižší (33 %) z tehdejších 28 členských států. Hůře na tom bylo už jen Bulharsko, Litva, Řecko, Rumunsko, Slovensko a Kypr. Celkový podíl zvolených žen za všechny členské státy činil 41 %.

Výrazná změna v zastoupení žen se nerýsuje

V letošních volbách celkové zastoupení žen na kandidátkách činí 36,4 %. Největší podíl žen nominovala již tradičně Demokratická strana zelených – za práva zvířat (89,3 %).

Ze stran zastoupených v současné době v Poslanecké sněmovně PČR nominovala nejvíce žen Česká pirátská strana – 46,4 %. Další v pořadí je SPD, která kandiduje společně s Trikolorou, ty do voleb vyslaly celkem 32,1 % žen. Zbývající subjekty – Starostové a osobnosti pro Evropu (STAN + SLK), hnutí ANO a koalice Spolu (ODS + KDU-ČSL + TOP 09) – do voleb vyslaly shodně 28,6 % žen.

Rozhodující je ale zastoupení žen na volitelných místech, tedy zhruba v první pětici. Do ní nominovali nejvíce žen Starostové a osobnosti pro Evropu– 60 %, Piráti a ANO nominovali na prvních pět míst celkem 40 % žen. Koalice Spolu i SPD + Trikolora vyslaly do první pětice shodně pětinu žen.

Lídryni si do čela kandidátky z parlamentních stran postavilo hnutí ANO (Klára Dostálová) a Starostové a osobnosti pro Evropu (Danuše Nerudová).

Analýza připomíná, že podle aktuálních průzkumů má největší šanci na zvolení hnutí ANO. Z parlamentních stran získají mandáty s největší pravděpodobností i koalice Spolu, hnutí STAN, Piráti a SPD. Šanci na zisk křesel v EP má i koalice STAČILO! I ta si do čela kandidátky postavila ženu, současnou europoslankyni Kateřinu Konečnou (KSČM).

Před letošními volbami Česko v Evropském parlamentu reprezentuje sedm žen, což činí přesně jednu třetinu. ČR má 21 europoslanců. »Aktuální preference jednotlivých stran a složení jejich kandidátních listin z hlediska žen a mužů nenaznačují nijak výraznou změnu,« konstatuje Fórum 50 %.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy