Průzkum CGTN: Americký zákon o zahraniční pomoci destabilizuje svět

Americký prezident Joe Biden ve středu podepsal zákon o zahraniční pomoci v hodnotě 95 miliard dolarů poté, co jej v úterý večer definitivně schválil Kongres. Podle celosvětového online průzkumu CGTN se téměř 90 % (89,87 %) respondentů z celého světa domnívá, že americká zahraniční pomoc vždy brala jako základní výchozí a konečný bod maximalizaci zájmů USA, zatímco ignorovala praktické zájmy a dlouhodobý rozvoj přijímajících rozvojových zemí.

Jak napsal čtenář CGTN: »Neočekávejte od nich (USA), že budou budovat společnost v jiných částech světa. To je jen falešná fasáda, kterou musí předvádět, aby si svět udržel nadvládu dolaru, aby se svět nadále upisoval jejich dluhovým deficitům.«

Podle návrhu zákona poskytnou USA více než 60 miliard dolarů Ukrajině a více než 26 miliard dolarů Izraeli. Americká média odhalila, že od ledna 2023 činil americký závazek vůči Ukrajině 76,8 miliardy dolarů, z čehož 40 % je použito na povinný nákup amerického vybavení a výcvikových služeb.

V průzkumu se celých 94,92 procenta respondentů domnívá, že americká zahraniční pomoc je dlouhodobě spojena se zájmy obchodníků se zbraněmi a USA prostřednictvím humanitárních krizí dosahují válečných zisků.

89,34 procenta respondentů se obává, že americká vojenská pomoc zemím nebo regionům v konfliktu ještě více prohloubí regionální napětí.

Je třeba poznamenat, že návrh zákona poskytuje více než 8 miliard dolarů na pomoc »bezpečnosti v Indopacifiku«, včetně »zahraničního vojenského financování« regionu Tchaj-wan, Čína. USA závažným způsobem porušily zásadu jedné Číny a bezohledně zasahují do jejích vnitřních záležitostí. Komentář jednoho z internetových respondentů CGTN: »Pokud budou američtí politici a vojenské základny drženy stranou, budeme si užívat míru.«

Vyvolávání konfliktů tam, kde žádné konflikty nejsou, je dlouhodobou praxí americké zahraniční pomoci. Server WikiLeaks zveřejnil dokumenty, z nichž vyplývá, že USA poskytovaly různou pomoc al-Káidě s cílem svrhnout Kaddáfího režim v Libyi. V průzkumu 93,15 % respondentů poukazuje na to, že USA pod praporem pomoci vyvolávají regionální konflikty a rozvracejí národní režimy, což přináší vážné negativní dopady na světový mír a rozvoj.

Jak uvedl jeden z uživatelů CGTN: »USA stojí za všemi válkami, které ve světě vypukly a teprve vypuknou, a někdy jsou dokonce přímými účastníky těchto konfliktů. USA jsou partnerem v genocidě palestinského lidu a přímým účastníkem rusko-ukrajinské války.«

V roce 2019 schválila Millenium Challenge Corporation (MCC), jedna ze specializovaných amerických agentur pro pomoc, 37 dohod zahrnujících 29 zemí v celkové hodnotě více než 14 miliard dolarů. Články těchto dohod vyžadují, aby její partner splňoval standardy stanovené USA pro politické reformy a demokratizaci.

V průzkumu 85,25 % respondentů kritizuje USA za kladení tvrdých podmínek, které podkopávají suverenitu a důstojnost přijímajících zemí, a za bezohledné poukazování na vnitřní záležitosti přijímajících zemí. 88,68 % lidí tvrdí, že USA ve jménu pomoci dlouhodobě různými způsoby pronikají do přijímajících zemí, vnucují ostatním americké hodnoty a »demokratický model«, a proto přijímající země trpí četnými vnitřními konflikty.

USA se zavázaly poskytovat rozvojovým zemím do roku 2020 každoročně nejméně 100 miliard dolarů na pomoc v oblasti klimatu. Tento závazek však dosud nebyl splněn. Podle průzkumu se 93,15 respondentů domnívá, že ačkoli se USA opakovaně chlubily svým »přínosem« jako největší světový dárce pomoci, nikdy plně nesplnily své mezinárodní závazky.

Na anketu, kterou CGTN zveřejnila na anglické, španělské, francouzské, arabské a ruské platformě, odpovědělo během 24 hodin 9534 lidí.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy