V USA byl poprvé popraven člověk s použitím čistého dusíku

Trest smrti s použitím čistého dusíku byl vykonán ve Spojených státech, jedná se o první známý případ vykonání trestu smrti tímto způsobem. Ve čtvrtek to oznámil generální prokurátor státu Alabama Steve Marshall. Stát uvedl, že tato metoda je humánní, kritici ji však označili za krutou a experimentální.

Osmapadesátiletý Kenneth Smith, který byl shledán vinným z objednání vraždy ženy v roce 1988, byl popraven udušením dusíkem ve městě Atmore ve státě Alabama. »Spravedlnosti bylo učiněno zadost. Dnes v noci byl Smith popraven za ohavný čin, který spáchal. Stejně jako většina států dospěla i Alabama k závěru, že některé zločiny jsou natolik ohavné, že si zaslouží trest smrti,« uvedl úřad generálního prokurátora v prohlášení.

Marshall povolil zahájení popravy v 19.56 místního času. Smrt nastala ve 20.25.

»Po více než 30 letech, kdy se Smith snažil podvádět systém, se zodpovídal za své strašlivé zločiny,« citoval server Alabama Local News guvernérku státu Kay Iveyovou. Podle publikace, která se odvolává na média přítomná popravě, Smith pronesl krátký projev. »Dnes v noci Alabama nutí lidstvo udělat krok zpět,« řekl.

Kontroverzní metoda

Americké úřady musely kvůli fyziologickým vlastnostem odsouzeného sáhnout k dosud nepoužívanému způsobu popravy: v listopadu 2022 se Smitha pokusili popravit standardní americkou smrtící injekcí, ale nepodařilo se mu najít vhodnou žílu k zavedení jehly.

K provedení popravy byla znehybněnému Smithovi nasazena maska, přes kterou byl vháněn čistý dusík. Ačkoli vzduch obsahuje 78 % dusíku, vhánění čistého dusíku do plic vytěsňuje kyslík, který je pro člověka životně důležitý, což vede k hypoxii a smrti. Alabama v roce 2018 povolila trest smrti čistým dusíkem kvůli nedostatku léků používaných pro smrtící injekce. Tento způsob popravy je povolen také v Mississippi a Oklahomě, ale tyto dva státy jej zatím nikdy nepoužily.

Alabamské úřady tvrdí, že tato metoda je podobná metodám eutanazie používaným po celém světě, včetně některých evropských zemí – po podání plynu člověk rychle a bezbolestně ztratí vědomí a poté dojde k zástavě srdce. Smithovi právníci však trvali na tom, že alabamské úřady nemají potřebné vybavení k provedení tohoto typu popravy a že maska větší velikosti by mohla propustit dostatek kyslíku, což by způsobilo, že by jejich klient trpěl a došlo by k udušení, zatímco by byl stále při vědomí. Kromě toho právníci trvali na tom, že druhý pokus o popravu by mohl znamenat »protiústavní tvrdý trest«. Odvolací soud všechny návrhy advokátů zamítl.

Jak poznamenává deník The New York Times, Smithův případ je svým způsobem unikátní, neboť porota pro něj hlasovala poměrem 11:1 ve prospěch doživotního vězení, ale soudce toto rozhodnutí zrušil a trest smrti změnil. Státní úřady později právo soudců takto postupovat zrušily, ale protože byl Smith odsouzen před zavedením omezení, rozsudek zůstal v platnosti.

Statistiky poprav a veřejné mínění v USA

USA jsou jedinou vyspělou zemí, která trest smrti používá. Podle amerického portálu Deathpenaltyinfo.org, který vede statistiky od návratu trestu smrti v roce 1976, bylo v zemi do 3. ledna popraveno 1582 osob, ve většině případů (1 402) byla použita injekce, nejméně často bylo použito oběšení a zastřelení (po 3 případech). V roce 2023 bylo vykonáno 24 poprav; maximální počet vykonaných poprav byl 98 v roce 1999. Z hlediska počtu popravených mezi státy vede Texas – 586 osob. V současné době čeká v celách smrti ve Spojených státech 2333 osob, nejvíce v Kalifornii (665). Případy 196 osob odsouzených k trestu smrti od roku 1973 byly přezkoumány a byly zproštěny viny.

Podle nejnovějšího průzkumu sociologické služby Gallup, který byl proveden v říjnu 2023, počet příznivců trestu smrti ve Spojených státech postupně klesá. Tedy 53 % Američanů se domnívá, že poprava je pro osobu odsouzenou za vraždu přijatelná. V roce 2022 takový názor zastávalo 55 % respondentů, v roce 1994 to bylo 80 %. Zároveň se poprvé od roku 2000 většina Američanů (50 %) domnívá, že trest smrti je ukládán nespravedlivě. Podle 39 % respondentů se popravy nevykonávají dostatečně často, podle 28 % se vykonávají dostatečně často. Názory se liší také v závislosti na politických preferencích: mezi republikány dosahuje podíl zastánců trestu smrti za vraždu 81 %, mezi nezávislými 51 %, mezi demokraty 32 %.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy