Velký slávistický večer: AS Řím na kolenou! Slaví i Plzeň, Spartu potopil Gomez

Fotbalisté Slavie ve čtvrtém z šesti utkání skupiny Evropské ligy porazili AS Řím 2:0 a zajistili si účast v jarní fázi pohárů. Ve vyprodaném Edenu rozhodli o vítězství nad finalistou minulého ročníku soutěže v druhém poločase, kdy se trefili Václav Jurečka a Lukáš Masopust. Pražané oplatili sedmému týmu italské ligy prohru 0:2 z úvodního duelu před 14 dny a díky lepšímu skóre se dostali do čela tabulky.

Slávisté získali jistotu, že skončí ve skupině nejhůře na třetím místě, které znamená na jaře účast v nižší Evropské konferenční lize. Český vicemistr je zároveň už jen krok od postupu do vyřazovací fáze Evropské ligy. Před třetím Servette Ženeva mají Pražané pětibodový náskok. V dalším duelu skupiny 30. listopadu nastoupí na stadionu posledního celku tabulky Tiraspolu. »Slavia si výhru maximálně zasloužila, zato my jsme nepředvedli vůbec nic,« zlobil se José Mourinho, kouč Římanů po dnešní porážce.

Pražané v pohárech zdolali italského soupeře po osmi zápasech a částečně napravili nedělní ligovou porážku 1:2 s Plzní. Zopakovali domácí vítězství 2:0 nad AS Řím z roku 1996, kdy po následné venkovní prohře 1:3 po prodloužení slavně prošli do semifinále tehdejšího Poháru UEFA.

»Někdy, když hrajete s velkými týmy a výsledkově to zvládnete, tak třeba máte štěstí nebo jste hodně produktivní. Dnes si ale myslím, že to bylo zasloužené vítězství po výborném týmovém výkonu,« řekl na tiskové konferenci trenér Jindřich Trpišovský. »Hodnotím to jako nejlepší výkon toho nového týmu Slavie. Dříve jsme také odehráli výborné zápasy se skvělými výkony, tohle je ale nový tým, jsou v něm noví hráči a za poslední dobu je to náš nejlepší výkon. Jsme rádi, že máme před sebou další jaro v Evropě, přivezeme další soupeře. Ale skupina ještě nekončí,« doplnil.

Radost byla dnes i v Plzni. Západočeši ve čtvrtém utkání Evropské konferenční ligy doma porazili Dinamo Záhřeb 1:0, ve skupině C i počtvrté zvítězili a dvě kola před koncem si zajistili postup do jarní vyřazovací fáze z prvního místa.

Zápas v Doosan Areně před 11 084 diváky rozhodl ve 35. minutě Tomáš Chorý z pokutového kopu. Plzeňský útočník proměnil penaltu i před dvěma týdny při výhře 1:0 v Záhřebu.

Svěřenci trenéra Miroslava Koubka se v předposledním duelu »céčka« představí za tři týdny na hřišti Ballkani. Kosovský tým má na kontě čtyři body stejně jako Astana, jejichž dnešní souboj v Kazachstánu skončil 0:0. Dinamo je poslední v tabulce se třemi body.

Plzeňští jako první český tým postoupili ze skupiny pohárů už po čtvrtém kole a s plným počtem bodů. »Je to určitě emociální a speciální chvíle. Jak jsem se dozvěděl, udělali jsme nějaký rekord. Určitě nás postup velmi těší. Bylo to po velice těžkém zápase s kvalitním soupeřem. Museli jsme utkání vydřít, vybojovat,« řekl Koubek na tiskové konferenci.

To v pozdně večerním duelu Evropské ligy tolik české radosti k vidění nebylo. Sparta prohrála na Ibrox Parku s domácími Rangers 1:2, když doplatila na katastrofální první poločas a hlavně hrůzný výkon stopera Gomeze, který zaskakoval za zraněné duo »kapitánů« Krejčího a Panáka. Zápas na padesátitisícovém Ibroxu dostal »noty« v 11. minutě, kdy Danilo snadno obral v nebezpečném prostoru Gomeze a otevřel skóre. Bežela 20. minuta a Todd Cantwell zatloukl druhý hřebíček do sparťanské rakve – hádejte, kolem koho se obtočil. Ano, kolem Gomeze.

»Zahodili jsme 45 minut, a to jeproti takovému soupeři klíčové. Gomez je mladý hráč a potřebuje sehrát takové zápasy. Ale je moje odpovědnost, že jsem ho postavil,« řekl o chybujícím gambijském reprezentantovi trenér Brian Priske.

Sparťanský stoper po změně stran již nenastoupil, stejně jako jiný hráč černé pleti, útočník Olatunji, a hosté celkově ožili. Dokázali však z několika šancí využít jen snížení z kopačky střídajícího Lukáše Haraslína, kterého vyzval k zakončení přihrávkou pod sebe Ekvádorec Preciado. Domácím byla jedna branka odvolána po zásahu videorozhodčího, Spartě zase překazil radost po gólové střele Haraslína gólman Butland.

Obhájci českého titulu si zkomplikovali boj o postup do další fáze soutěže. Ze třetího místa ztrácejí na dnešního soupeře, s nímž před dvěma týdny doma remizovali 0:0, tři body a dalších pět pak na vedoucí Betis Sevilla, který v souběžně hraném utkání zdolal doma Aris Limassol 4:1. »Situace ve skupině je teď náročnější, ale pořád věřím v postup,« dodal Priske.

* * *

Evropská liga – skupina G:

Slavia Praha – AS Řím 2:0 (0:0)

Branky: 50. Jurečka, 74. Masopust. Rozhodčí: Lexetier – Mugnier, Rahmouni (všichni Fr.) – Kajtazovič (video, Slovin.). ŽK: Masopust, Ševčík, Van Buren – Paredes, Ndicka. Diváci: 19 265.

Slavia: Mandous – Masopust (78. Vlček), Ogbu, Holeš – Douděra, Zafeiris (78. Ševčík), Oscar (89. Van Buren), Bořil – Provod, Jurečka (87. Wallem) – Chytil (90.+5 Hromada). Trenér: Trpišovský.

Řím: Svilar – Mancini, Llorente (77. Sanches), Ndicka – Celik, Bove, Paredes (84. Costa), Aouar (46. Cristante), El Shaarawy (46. Karsdorp) – Lukaku, Belotti (68. Dybala). Trenér: Foti.

Servette Ženeva – Šeriff Tiraspol 2:1 (0:1)

Branky: 84. Rouiller, 90. Bedia z pen. – 13. Mbekeli. ČK: 90.+1 Zohouri, 90.+8 Kiki (oba Šeriff).

1.Slavia Praha430110:29
2.AS Řím43018:39
3.Servette Ženeva41123:84
4.Šeriff Tiraspol40133:111

* * *

Evropská liga – skupina C:

Glasgow Rangers – Sparta Praha 2:1 (2:0)

Branky: 11. Danilo, 20. Cantwell – 77. Haraslín. Rozhodčí: Massa – Meli, Alassio – Di Bello (video, všichni It.). ŽK: Barišič, Tavernier, Lammers, Goldson – Gomez, Vitík, Laci, Preciado.

Rangers: Butland – Tavernier, Goldson, Davies, Barišič – Lundstram, Jack – Cantwell (69. McCausland), Lammers (90.+5 Cifuentes), Sima (85. Lawrence) – Danilo (85. Dessers). Trenér: Clement.

Sparta: Vindahl – Vitík, Sörensen, Gomez (46. Wiesner) – Preciado, Kairinen, Sadílek (59. Haraslín), Zelený – Kuchta (67. Sejk), Birmančevič – Olatunji (46. Laci, 85. Vydra). Trenér: Priske.

Betis Sevilla – Aris Limassol 4:1 (1:0)

Branky: 34. Iglesias, 64. Ruibal, 79. Roca, 90.+4 Ezzalzouli – 84. Brown.

1.Betis Sevilla43017:39
2.Glasgow Rangers42114:37
3.Sparta Praha41125:64
4.Aris Limassol41035:93

* * *

Evropská konferenční liga – skupina C:

Viktoria Plzeň – Dinamo Záhřeb 1:0 (1:0)

Branka: 35. Chorý z pen. Rozhodčí: Sidiropulos – Kostaras, Dimitriadis – Papapetru (video, všichni Řec.). ŽK: Chorý, Jirka, Staněk, Kliment, Dweh, Kalvach – Ristovski, Perkovič, Marin, Jakirovič (trenér). Diváci: 11 084.

Plzeň: Staněk – Dweh, Hranáč, Jemelka – Kopic, Traoré (90.+1 Sýkora), Kalvach, Cadu – Jirka (90.+1 Hejda), Šulc (74. Bucha) – Chorý (74. Kliment). Trenér: Koubek.

Dinamo: Zagorac – Perkovič, Ristovski, Perič, Ljubičič (79. Moharramí) – Bulat (46. Sučič), Mišič – Kaneko (88. Marin), Baturina, Špikič (67. Vidovič) – Emreli (46. Kulenovič). Trenér: Jakirovič.

Astana – Ballkani 0:0