Vláda podle hnutí ANO zneužila Sněmovnu k vlastní propagaci

Největší bizár v tomto parlamentním období. Těmito slovy charakterizoval předseda stínové vlády hnutí ANO a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček mimořádnou schůzi svolanou vládní pětikoalicí k bezpečnostním hrozbám. Vláda podle něj zneužila Sněmovnu k vlastní propagaci.

»Koalice si popletla role a vrátila se do svých opozičních časů, kdy zpovídala vládu. Místo aby vláda skládala účty, tak si přezíravě prosadí mimořádnou schůzi, kde zkouší opozici,« řekl na dnešní tiskové konferenci Havlíček. »Hnutí ANO podporuje úsilí Ukrajiny, ale vše má své limity,« zdůraznil Havlíček.

Kritizoval také situaci, kdy se opoziční poslanci nemohli přihlásit k vystoupením s přednostním právem, protože okamžitě po svolání schůze již bylo čtrnáct přihlášek zástupců pětikoalice. »Po předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové budeme chtít, aby přesně doložila celý proces přihlášek na schůzi, a vysvětlila, jak je možné, že opozičním poslancům s přednostním právem nebylo umožněno hlásit se za stejných podmínek jako koaličním,« uvedl Havlíček. Vláda podle něj zneužila situaci i Sněmovnu k vlastní propagaci. »U toho my ji svítit nebudeme,« vysvětlil odmítavý postoj poslanců ANO k navrženému usnesení.

Pekarovou Adamovou za nemožnost přihlásit se s přednostním právem kritizoval už před zahájením schůze také předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. »Už v okamžiku svolání mimořádné schůze se naši poslanci chtěli přihlásit na sekretariátu předsedkyně s přednostním právem, ale už tam bylo přihlášeno 14 poslanců vládní pětikoalice, dnes se tedy vůbec nedostanou k diskusi. Je evidentní, že vládní pětikoalice a vedení Sněmovny podvádí,« řekl novinářům. Předsedkyni Sněmovny vyzval, aby zajistila transparentní způsob přihlašování poslanců do diskuse a aby nepodváděla.

Opoziční usnesení neuspěla

Poslanci po 19hodinovém jednání ve středu pozdě večer odsouhlasili usnesení, v němž mimo jiné za největší bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku označili nynější ruský režim, jenž je podle usnesení teroristický. Sněmovna se usnesla také na tom, že českým zájmem je nezávislá, demokratická a svobodná Ukrajina pevně ukotvená v mezinárodních strukturách, a také podpořila pokračování pomoci Ukrajině, včetně dodávek vojenského materiálu.

Usnesení předložili zástupci vládní pětikoalice a ti si ho také odhlasovali. Členové dolní komory za opoziční ANO a SPD návrh nepodpořili. Obě opoziční hnutí podala své návrhy usnesení. Sněmovna je zamítla.

Hnutí ANO chtělo, aby Sněmovna vyzvala vládu k naplnění usnesení přijatého před dvěma lety, ve kterém ji žádala o diplomatické kroky k rychlému ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. Nejsilnější opoziční hnutí také prosazovalo žádost adresovanou kabinetu, aby vystupoval »proti šíření atmosféry obav z válečného konfliktu, válečné hysterie a propagandy«.

Návrh SPD pojednával o změně politické a bezpečnostní situace kvůli rozpadu systému kontroly zbrojení, systému mezinárodního práva a politice EU »směřující k podpoře migrace a ztrátě ekonomické konkurence«. Konstatoval, že Česko není připravené na vstup do válečného konfliktu, a varoval přes případným vysláním českých vojáků na Ukrajinu.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy