Vláda se ze svých chyb nepoučila a hodlá je opakovat, říká Jan Hrnčíř

Pětikoaliční vláda Petra Fialy (ODS) hledá recept na uzdravení veřejných financí. Takzvaný konsolidační balíček obsahuje řadu opatření, která by měla snížit deficit o 97,7 miliard korun. Opatření se týkají především daňové oblasti, což jde přímo proti programovému prohlášení vlády. Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Jana Hrnčíře (SPD) vláda prachsprostě lže. Ministr financí po většinu času dokazuje, že není ekonom a financím jednoduše vůbec nerozumí, řekl Hrnčíř v rozhovoru pro iportaL24.cz.

Vláda v květnu představila konsolidační balíček, který počítá s řadou významných změn především v daňové oblasti. Zaznívají hlasy, že změny povedou ke zdražení života občanům i firmám. Jak vy hodnotíte předložený balíček?

Je to nehorázný podvod na voličích. Vláda trestá na prvním místě pracující, živnostníky, podnikatele a rodiny s dětmi. Tato tzv. pravicová vláda ožebračuje střední třídu, což pak bude sanovat sociálními dávkami. Ve výsledku se schodek státního rozpočtu nesníží a vláda zlikviduje množství zatím aktivních plátců daní. Co ji k tomu vede, si netroufám ani odhadnout.

Co soudíte o tom, že i když ministr financí Zbyněk Stanjura neustále tvrdil, že daně se zvyšovat nebudou, balíček s tím počítá?

Když něco slibuji a vím, že to nemohu udělat, tak prachsprostě lžu, to se jinak nazvat nedá, i když velmi chcete. Konkrétně z těch hlavních slibů slepence SPOLU zbyl snad už jen ten, kdy se dušují, že nepůjdou do vlády s ANO nebo SPD. To opravdu splnili. Kam to vede, vidíme všichni.

Jak se díváte na chování vlády při jednáních o balíčku? Jaký mají podle vás smysl, když ministr financí již avizoval, že zásadní změny v něm dělat nebude?

Musíme si přiznat, že vláda nemá žádnou strategii, natož úspornou. Podle svého zvyku vždy něco zveřejní, poté počká na reakci veřejnosti a následně původně zamýšlené opatření změní nebo nepoužije vůbec. Stačí si připomenout slova pana premiéra, který v polovině května obhajoval konsolidační balíček slovy, že je velmi dobře promyšlený. Jen o dva týdny později právě pan ministr financí Stanjura přiznal, že opatření nejsou dobře promyšlená a nakonec některé změny připustil. Bylo by to k smíchu, kdyby se nejednalo o politiky řídící naši zemi.

Jaký je postoj SPD k balíčku?

Vláda musí začít nejdříve u sebe, zkrotit přebujelý státní aparát, všechny ty politické náměstky a místa pro kamarády a neúspěšné politiky, dále osekat dotace do nepotřebných fondů a nadací a samozřejmě zdanit nadnárodní firmy. Kdyby se například počet státních zaměstnanců vrátil na úroveň let 2015 až 2016, stát by ušetřil 50 miliard korun ročně!

Budete předkládat pozměňující návrhy?

Samozřejmě. Připravuji celou řadu pozměňovacích návrhů.

Změny chtějí také odbory. Jak se díváte na jejich návrhy?

Jednoznačně podporuji řádné zdanění nadnárodních firem, které často optimalizují pomocí transferových plateb tak, aby v ČR zůstaly náklady a zisky skončily v zahraničí.

Neměly by podle vás odbory vystupovat razantněji? Co soudíte o jejich připravovaných akcích, jsou dostatečné?

Hnutí SPD aktivně vyzývá ke generální stávce a podpoříme ji všemi prostředky. Občané jsou zoufalí, situace je víc než kritická a je nutné to dát jasně najevo.

Letos schválený rozpočet počítá se schodkem 295 miliard korun. Ke konci května schodek činil 271,4 miliardy korun. Je podle vás reálné dodržení schváleného schodku?

Celý rozpočet byl připraven chybně, na což jsme vládu upozorňovali, ale marně. Schodek zcela určitě dodržen nebude.

S jakým deficitem podle vás letošní rozpočet skončí?

I když se vypumpuje maximum z ČEZu na dividendách, skončí schodek rozpočtu na úrovni cca 360 miliard Kč.

Pokud jde o rozpočet na příští rok, ministerstvo financí připravilo návrh, který počítal se schodkem 235 miliard korun. Podle nejnovějších informací by měl být schodek 270 miliard. Co o tomto návrhu, i když jde pouze o první verzi, soudíte?

Opět je nekoncepční. Stát má desítky institucí, které často i dublují svoji činnost a stojí miliardy každý rok. Je třeba v tomto udělat pořádek a teprve poté sahat na daně a další položky.

Návrh počítá s výraznými škrty. Hodně se debatuje o snížení platů ve veřejné sféře, snížit by se měla i podpora výzkumu nebo vybrané dotace, valorizace platby zdravotním pojišťovnám za státní pojištěnce by se měla odložit na rok 2025. Předpokládám, že s takovými změnami nesouhlasíte. Co vám vadí nejvíce?

Vláda bude nakonec nucena k úsporným opatřením přikročit, protože situace je více než zlá. I někteří koaliční politici začínají uznávat, že vláda jednoduše nezná účinný recept na ozdravení veřejných financí. Připomeňme jen energetickou krizi, kdy vláda odmítala přistoupit k zastropování cen energií s tvrzením, že je takové řešení populistické, jen aby k němu přistoupila o půl roku později a ještě zcela špatně. Obávám se však, že vláda se ze svých chyb nepoučila a hodlá je opakovat.

Jak hodnotíte to, že o značnou část peněz by měly přijít téměř všechny resorty, vyjma resortů obrany a ministerstva práce?

Je zcela nepochopitelné, že v tak špatné rozpočtové situaci chce vláda razantně zvýšit výdaje na zbrojení a opět bez řádné koncepce. Díky politice vlády, je stále více lidí závislých na sociálních dávkách!

Předpokládáte, že návrh bude po jednáních ministra financí se zástupci jednotlivých resortů ještě pozměněn?

Nepochybně.

Jak byste ohodnotil dosavadní působení ministra financí Zbyňka Stanjury? Co se mu povedlo, kde naopak selhává?

Pan ministr po většinu času dokazuje, že není ekonom a financím jednoduše vůbec nerozumí.

Jana Dubničková

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Podle mne právě tihle, vydíráním, zvyšují dluh státu a mimo jiné, vyvolávají INFLACI.Nevyrábějí ani nezajišťují výrobu ale vynucují si nehorázné platy. Mohou tedy hodně utrácet- nakupovat drahé potraviny, platit drahé byty a tím zvyšovat ceny, které ti, kdo pracují, zaplatit nemohou
    ———————————————————————————-
    Šestice českých soudců si stěžovala na porušení práva na spravedlivé řízení, vlastnického práva a zákazu diskriminace.
    Evropský soud pro lidská práva (ESLP) jednomyslně rozhodl, že Česko neporušilo práva soudců, když v letech 2011 až 2014 zasáhlo do jejich platů.
    Šest soudců obecných soudů se na ESLP obrátilo proto, že v daném období se opakovaně snižovala platová základna pro soudce –? konkrétně z trojnásobku průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře na 2,5násobek a později na 2,75násobek. Případně se tato základna stanovila fixní částkou

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy