NBC: Trup ponorky Titan vykazoval známky cyklické únavy

Zakladatel společnosti OceanGate Expeditions Stockton Rush v roce 2020 varoval, že trup ponorky Titan, která se ztratila ve vodách Atlantského oceánu, vykazuje známky cyklické únavy, což způsobuje snížení její maximální hloubky ponoru. V úterý o tom informovala televize NBC s odvoláním na rozhovor, který Rush poskytl v lednu 2020 serveru Geek Wire.

V materiálu bylo uvedeno, že Rush vybral více než 18 milionů dolarů ve formě darů na stavbu dvou nových vozidel schopných potápět se do hloubky více než 6 km, což by jim umožnilo dosáhnout vraku legendárního parníku Titanic v hloubce 3,8 km. Odborníci se hodlali »poučit« z vývoje batyskafu Titan, jehož trup podle testů »vykazoval známky cyklické únavy«. V důsledku toho byla maximální hloubka potápění Titanů snížena na 3 km. »Na Titanic to nestačí,« poznamenal v jednom rozhovoru zakladatel společnosti.

Jak upozorňuje NBC, navzdory Rushovu prohlášení společnost OceanGate Expeditions v roce 2021 uvedla, že k sestupu k vraku Titaniku byl použit právě Titan, a nikoli jiný batyskaf. Od roku 2020 však společnost neučinila žádné veřejné prohlášení o dalších změnách maximální hloubky ponoru vozidla. Na internetových stránkách společnosti se přitom uvádí, že je to 4 km.

Společnost OceanGate Expeditions 19. června oznámila, že ztratila kontakt s vozidlem určeným k přepravě turistů na místo potopení Titaniku. Podle severovýchodní divize americké pobřežní stráže je na batyskafu pět lidí a spojení s nimi se ztratilo asi 1 hodinu a 45 minut po nedělním ponoru. Celkem dokáže »Titan« zajistit lidem v něm vzduch po dobu 96 hodin.

Podle televize Sky News jsou na palubě Titanu prezident a zakladatel společnosti OceanGate Expeditions Stockton Rush, francouzský aquanaut Paul-Henri Narjole a britský miliardář Hamish Harding, který vlastní společnost Action Aviation zabývající se prodejem a provozem letadel. Zbývajícími dvěma cestujícími v batyskafu jsou 48letý pákistánský podnikatel Shahzada Dawood a jeho 19letý syn Suleiman. Oba žijí ve Velké Británii.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy