Home Domácí Vnučka slavné gorily Moji dostala jméno Mobi. Dědička či pokračovatelka…

Vnučka slavné gorily Moji dostala jméno Mobi. Dědička či pokračovatelka…

Gorilí samička narozená 2. ledna v Rezervaci Dja v Zoo Praha se jmenuje Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená »dědička« či »pokračovatelka«. Jméno pro pětitýdenní mládě bylo slavnostně oznámeno včera na slavnostní akci v holešovické zahradě.

»Jméno Mobi je pro dceru Duni, vnučku Moji a pravnučku Kijivu a Richarda skvělá volba,« uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek»O jeho výběru rozhodovala česká veřejnost, nicméně autorkou návrhu je žačka střední školy v kamerunském Somalomo Philone Mamkobene. Ve jméně se tak nejen zrcadlí několik generací úspěšného chovu goril v Zoo Praha, ale také nás propojuje se střední Afrikou, kde dlouhodobě usilujeme o ochranu přírody, v první řadě volně žijících goril,« připojil Bobek.

Na Facebooku nechal nahlédnout pod pokličku výběru samiččina jména. »Tentokrát jsme postupovali zcela netradičně. O základní sadu návrhů jsme požádali děti z kamerunského městečka Somalomo, kde má základnu náš vzdělávací projekt Toulavý autobus. Z této sady jsme pak v zoo vybrali deset jmen a dál již rozhodovala česká veřejnost. Ze Somalomo jsme obdrželi celkem 67 návrhů jména. Pravda, nepocházely jen od dětí, jak jsme si původně představovali, ale další část zadání, totiž aby návrhy byly v místním dialektu badjoué jazyka koonzime, již byla splněna. Ostatně právě v tomto dialektu vyšly jako úplně první vázaná kniha naše gorilí pohádky s hlavní hrdinkou Mojou, babičkou nedávno narozeného mláděte,« uvedl.

Ředitel Zoo Praha se na slavnostní akci dostavil v obleku, který mu věnoval náčelník kamerunské vesnice. To ocenily stovky návštěvníků v hledišti hlasitým potleskem. Jedním z kmotrů se stal i oblíbený youtuber a moderátor Karel Kovář, známý jako Kovy. Při své řeči popřál mláděti spokojený život. »Je pro mne až neuvěřitelné, že zde v Rezervaci Dja stojíme gorilám prakticky tváří v tvář. Křtít gorilu je pro mne velká čest, obzvlášť když vyhrálo jméno, pro které jsem v internetové anketě také hlasoval,« uvedl Kovy.

Malá Mobi ale není jediný letošní očekávaný přírůstek v pavilonu Rezervace Dja. Březí je i samice Kijivu. Pokud vše proběhne hladce, její mládě by se mělo narodit zhruba na přelomu dubna a května.

(mac)

FOTO – Zoo Praha/Miroslav Bobek, Zoo Praha/Petr Hamerník, Zoo Praha/Oliver Le Que

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here