Pražské Šišce jsou dnes dva roky a narozeniny slaví i další rezidenti

Šišce je dnes »na šupinku« přesně jeden rok a Zoo Praha přichystala na víkend pro návštěvníky mimořádný narozeninový program v Indonéské džungli, kde Šiška žije. Včera oslavila své páté narozeniny také samice vombata obecného Winkleigh a malá samička gorily nížinné je již běžně k vidění ve vnitřní expozici a dnes se rozhodne i o jejím jméně. I dvě mláďata gundiho saharského krásně rostou a je radost sledovat je v pavilonu Afrika zblízka.

Prvnímu v Evropě odchovanému mláděti luskouna jeden rok a má se čile k světu, váží už přes tři kilogramy a denně spořádá zhruba dvě třetiny krmné dávky svých rodičů. »Zoo Praha přichystala na víkend mimořádný program. V sobotu i neděli proběhne u expozice luskounů krátkoocasých v nokturnu Indonéské džungle speciální setkání v 9 hodin a 30 minut a narozeninové komentované krmení v 15 hodin a 30 minut,« uvedl tiskový mluvčí Zoo Praha Filip Mašek.

V předstihu Šiščiných narozenin dorazila do Prahy i největší fotografická veličina, slavný americký fotograf zvířat Joel Sartore, který v improvizovaném ateliéru v zázemí Indonéské džungle pořídil sérii snímků Šišky. »Díky Joelovi se tak Šiška stala elitní modelkou,« uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Sartore má za sebou výjimečnou kariéru fotografa zvířat v divočině. Nad jeho snímky, které publikoval zejména v National Geographic Magazine, se tají dech. Skutečně globální proslulosti však dosáhl až projektem The Photo Ark. V jeho rámci se snaží zachytit pokud možno všechny druhy živočichů, které jsou chovány v lidské péči, a pomoci jejich ochraně, anebo alespoň zachovat jejich podobu pro případ, že by se je zachránit nepodařilo.

Svou práci na fotografické Arše zahájil Sartore v roce 2006 a již v září 2017 oznámil, že má takto zachyceno 7000 druhů. Nyní je jich 15 325. V pražské zoologické zahradě fotografoval místní rezidenty již v letech 2018 a 2022.

»Šiška se dožívá roku života a za tu dobu se stala nejen prvním luskounem odchovaným v Evropě, což je samo o sobě skvělý úspěch, ale díky zájmu veřejnosti i ‚velvyslankyní‘ volně žijících luskounů, která pomáhá šířit povědomí o hrožení této skupiny živočichů nelegálním lovem a obchodem,« připomněl Miroslav Bobek.

První týdny života mláděte však nebyly bezproblémové. Šiška sice měla přiměřenou poporodní váhu a nechyběla jí chuť do života ani vzorná péče matky Run Hou Tang. Problém byl však v tom, že její neměla dostatek mateřského mléka. Díky přípravkům na podporu laktace podávaným Run Hou Tang a umělému přikrmování Šišky se však tuto nepříznivou situaci podařilo poměrně brzo vyřešit.

»Dnes je Šiška již plně samostatná a obývá svou vlastní expozici. Z pohledu návštěvníků hned tu první vedle outloňů. Sama si zkušeně připravuje hnízdo v boudičce a ráda šplhá po stromech. Nejlépe ji návštěvníci spatří v první hodině po otevření zoo, tedy mezi 9. a 10. hodinou dopolední, kdy je navíc v expozici ještě denní světlo,« upřesnil chovatel David Vala.

Rodiče Šišky, samice Run Hou Tang a samec Guo Bao, už se v posledních měsících znovu úspěšně pářili. S trochou štěstí by případnou březost mohlo potvrdit ultrazvukové vyšetření již v příštích týdnech.

Zoo Praha je jedinou českou zoo a jednou ze dvou v Evropě, která se těmito šupinatými savci pyšní. Hlavní motivace k jejich chovu plyne především z jejich ohrožení. V Africe i v Asii jsou luskouni masivně loveni a již dlouho patří k nejvíce nelegálně obchodovaným savcům světa. Zoo Praha usiluje o jejich ochranu jak v Kamerunu, kde provozuje vzdělávací projekt Toulavý autobus, tak v jihovýchodní Asii, kde podpořila výstavbu záchranných stanic.

»Hezkým dárkem pro Šišku k prvním narozeninám by jistě byla podpora ochrany jejích volně žijících příbuzných. Lidé tak mohou činit převodem libovolné částky na sbírkové konto Zoo Praha Pomáháme jim přežít (číslo účtu: 43–680 466 0247/0100) nebo nákupem suvenýrů na e- shopu v sekci s názvem Pomáháme jim přežít.  A v neposlední řadě samozřejmě také návštěvou Zoo Praha,« dodal za všechny zaměstnance ředitel.

Dnes se také rozhodne o jménu dnes měsíční samičky gorily nížinné. Hlasování bylo ukončeno ve 14 hodin a můžeme jen napnutě čekat na oficiální vyhlášení jména pražskou zoo. Jména navrhli děti z Kamerunu. Bude se jmenovat Ekiba což je v překladu »Poděkování« nebo Mobi »Dědička« a nebo zvítězí jméno Mosâmom »Ta, jejíž narození znamená konec války mezi lidmi a zvířaty«? Uvidíme.

Její matka Duni stále více dovoluje ostatním členům skupiny se k mláděti přiblížit, a největší důvěře se právě těší samice Kamba. Podle plemenné knihy se Kamba narodila v přírodě pravděpodobně v roce 1972, což znamená, že jí je cca 52 let. Tato »tetička« se může dlouze dotýkat malé samičky, aniž by jí její matka Duni odstrkovala.

Každopádně toto úžasné mládě mohou návštěvníci pražské zoo již bezprostředně pozorovat v pavilon Rezervace Dja.

I Winkleigh, samici vombata obecného, oslavila včera své páté narozeniny. Navštívit ji i samce Coopera můžete v Darwinově kráteru třeba během komentovaných víkendových krmení, vždy od 14 hodin.

Zdárně rostou i dvě roztomilá mláďata gundiho saharského, která se narodila 3. ledna a zítra tedy »oslaví« měsíc svého života. Jsou neuvěřitelně aktivní, a když se unaví, krásně se tulí ke svým rodičům v expozici v pavilonu Afrika.

(mac)

FOTO – Zoo Praha/Miroslav Bobek, Oliver Le Que, Petr Hamerník a Joel Sartore

REPROFOTO – Zoo Praha/Martina Šmelová a tým

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy