Výrazného zlevnění hypoték se v nejbližší době nedočkáme

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem října činila 6,20 procenta, přičemž za poslední měsíc klesla, avšak jen o 0,03 procentního bodu. Šlo o druhý mírný pokles v řadě po sérii růstů od května 2021. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, který se od jara zpracovává podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

»Některé banky v rámci podzimních kampaní snížily hypoteční sazby, a tak i Hypoindex zaznamenal drobný pokles. Sazby se tak i nadále drží na stejné úrovni a kopírují vývoj mezibankovních sazeb u České národní banky, která na svém posledním zasedání sazby nezvýšila,« uvedl hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV) při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,20 % činí v říjnu 22 991 korun. Ve srovnání s minulým měsícem klesla o 44 Kč.

Hypoteční úvěry poskytované nad 80 % LTV, které jsou určené pro mladé do 36 let, zlevnily výrazněji. Nejvíce klesly sazby u hypoték pro mladé s fixací na deset let, a to o 0,08 bodu na 6,29 %. Hypotéky fixované na tři až pět let zlevnily o 0,04 bodu na 6,7 %, resp. 6,24 %. Sazby hypoték nad 80 % LTV s fixací na jeden rok klesly o 0,03 bodu na 6,24 % a zůstávají společně s pětiletými fixacemi nejlevnější.

Úrokové sazby u hypoték do 80 % odhadní ceny nemovitosti klesly u fixací na jeden rok o tři bazické body na 6,49 %, na tři roky o jeden bod na 6,4 % a na deset let o čtyři body na 5,99 %.

»Hypotéky s LTV do 80 % fixované na pět let nabízejí banky v průměru za 5,94 %, tedy za stejnou cenu jako v měsíci předchozím. Společně s desetiletými fixacemi jsou tak jedinými hypotékami na trhu, které jsou v průměru nabízeny pod šestiprocentní hranicí,« upozornil Sýkora. Pokud podle něj zůstanou základní sazby ČNB na stejné úrovni a sazby na mezibankovním trhu budou pokračovat v pozvolném poklesu, mají banky určitý prostor pro snižování sazeb hypoték. Některé tak již učinily v rámci podzimních slevových akcí. »Významnějších poklesů hypotečních sazeb se přesto zřejmě v nejbližší době nedočkáme,« dodal.

(ici, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy