Web POLITICO zveřejnil jmenný seznam nových europoslanců. V odhadu vévodí hnutí ANO, dostalo by se i na Rajchla

Volby do Evropského parlamentu skončí drtivým vítězstvím hnutí ANO. Nejsilnější opoziční subjekt obsadí v nově složeném Evropském parlamentu devět křesel, koalice SPOLU čtyři. Napsal to web POLITICO, který vydal dokonce jmenný seznam nových poslanců všech zemí EU na základě vlastních průzkumů a zdrojů.

Za ANO by to byli vedle lídryně Kláry Dostálové také Jaroslav Bžoch, Ondřej Knotek, Martin Hlaváček, Jana Nagyová, Jaroslava Pokorná Jermanová, Ondřej Kovařík, Tomáš Kubín a Jaroslav Knot, koalici SPOLU, kterou tvoří vládní ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, by reprezentovali Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová, Luděk Niedermayer a Tomáš Zdechovský.

Za Piráty by prošli sítem tři kandidáti – Marcel Kolaja, Markéta Gregorová a Zuzana Klusová, hnutí STAN, které kandiduje jako Starostové a osobnosti, by v novém Evropském parlamentu podle POLITICO reprezentovali pouze Danuše Nerudová a Jan Farský a konečně hnutí SPD, kandidující po boku Trikolory, Petr Mach a Ivan David. Poslední místo podle průzkumu připadne předsedovi strany Právo Respekt Odbornost Jindřichu Rajchlovi.

Česká republika, kde se volí 7. a 8. června, má nárok na 21 křesel, stejně jako v roce 2019, kdy se volby do EP konaly naposledy. »Průzkumy veřejného mínění pro volby do Evropského parlamentu, které se konaly tento týden a kterých se může zúčastnit 350 milionů lidí (v minulých volbách se jich zúčastnila jen polovina), neustále ukazují, že Evropský parlament má nakročeno k výraznému posunu doprava. Počet krajně pravicových europoslanců může převýšit počet poslanců středopravicové Evropské lidové strany předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové a spekuluje se o tom, jaké koalice by mohly vzniknout po 9. červnu,« uvedl server POLITICO.

»Společně s našimi kolegy z oddělení výzkumu a analýz serveru POLITICO, kteří se zabývají čísly, jsme sestavili seznam jednotlivých osob, které by podle nás mohly být (s různou mírou pravděpodobnosti a spoustou výhrad) zvoleny do příštího Evropského parlamentu,« napsal k přiložené tabulce Politico a dodal, že analýza vycházela z průzkumu POLITICO Poll of Polls v kombinaci se seznamy kandidátů, které předložily země EU. »Jak volební záměry, tak osoby, které nakonec obsadí křeslo za danou stranu, mohou být předběhnuty politikou a novinkami,« zakončil server.

Oproti posledním dvěma průzkumům agentury STEM je patrný pokles preferencí vládních stran a také POLITICO mezi českou jednadvacítkou nezmínil ani jednoho zástupce koalice STAČILO!, kterou tvoří KSČM, Spojení demokraté – sdružení nezávislých (SD-SN), Česká strana národně sociální (ČSNS) a osobnosti. Té STEM naposledy přisoudil dokonce dvě křesla (více zde). Naopak v českých průzkumech se nad hranicí pěti procent potřebných pro vstup do Evropského parlamentu vůbec nepočítá s koalicí PRO – Jindřicha Rajchla. »Bruselské POLITICO zveřejnilo jmennou prognózu budoucích europoslanců za ČR na základě jejich analýz. Sojové latté kysne po hektolitrech,« uvedl na svém Facebooku exhejtman a trojka na kandidátce PRO Michal Hašek. »Tady v ČR se snaží zašlapávat nás PRO – oficiální do země a tvářit se, že neexistujeme. Pojďte jim ukázat, že mají smůlu a ta jejich LAJNA (tak zhmotnělá policejním nálezem sáčku od kokainu ve Sněmovně) KONČÍ,« zakončil Hašek.

Vítězství v minulých volbách do EP v roce 2019 slavilo ANO, které získalo šest mandátů, ODS čtyři, po třech pak Piráti a koalice STAN+TOP 09, dva europoslance mělo hnutí SPD a KDU-ČSL, jedno křeslo zbylo i na komunisty.

(pk)

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy