Za Smetanou do Litomyšle. Pardubický kraj láká i na další osobnosti

Důvodů, proč lidé cestují, je celá řada. Jedním z nich jsou významné osobnosti a díla, která s nimi souvisí. V České republice má tak mimo jiné dlouhou a bohatou tradici klasická hudba. Přesahuje hranice země a láká turisty z celého světa. Třeba do Českomoravského pomezí v Pardubickém kraji, k němuž neodmyslitelně patří jeden z nejvýznamnějších tuzemských skladatelů Bedřich Smetana. V roce 2024, konkrétně 2. března, uplyne 200 let, co se narodil. Dá se tak čekat, že se za Smetanou bude jezdit ještě víc než dřív. Nejen do Litomyšle, odkud pochází a kde bude znovu možné navštívit jeho rodný byt.

Východočeská Litomyšl významně ovlivnila uměleckou cestu Bedřicha Smetany. Ve městě se každý rok koná mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl, který se považuje za jednu z nejvýznamnějších kulturních událostí v ČR. Atmosféru akce umocňují výjimečné lokace Litomyšle, jejíž zámecký areál zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Koncerty klasické hudby se konají na zámku a v přilehlých zahradách, v sakrálních prostorách, ve Smetanově domě aj.

»Českomoravské pomezíPardubickém kraji je velmi specifickou oblastí, kde se prolínají kulturní vlivy obou historických zemí. Tradiční lidová hudba se zde mísí s klasickou, což láká návštěvníky, kteří hledají autentické kulturní zážitky. Pro českou ekonomiku to má klíčový význam, kulturní turismus je totiž podle Světové organizace cestovního ruchu jedním z nejrychleji rostoucích segmentů cestovního ruchu, tvoří 40 % turismu. Do ČR v kontextu s kulturním dědictvím jezdí průměrně 40 % zahraničních hostů. Podle našeho Institutu turismu letos od ledna do září přijelo do hotelů, pensionů a apartmánů v Pardubickém kraji 440 545 cestovatelů, z toho bylo téměř 385 000 rezidentů a cca 56 000 cizinců. Nejen proto, že hosté ze zahraničí za cesty po ČR utrácejí zhruba 3x tolik co Češi, je důležité se lákání zahraničních turistů průběžně věnovat. Aktuálně tak v různých zemích světa běží 3. část naší letošní hlavní kampaně Unexpected Traditions. Zaměřuje se na zimu a bude pokračovat do ledna příštího roku. Vidět ji mohou lidé v Německu, Polsku, na Slovensku, ve Velké Británií, USA, Nizozemsku a Švédsku, tématem jsou sjezdovky, běžky a Vánoce,« říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.

O Vánocích jsou si lidé zpravidla blíž a vrací se domů. I tady se nabízí spojení s Bedřichem Smetanou, mezi jeho nejznámější díla totiž patří šestidílný cyklus symfonických básní Má vlast. Symbol českého národního cítění a hudbu jako prostředek, který oslovuje lidi z celého světa, si uvědomují v celé ČR. Navíc se rok 2024 označuje jako Rok české hudby. Během něj se uskuteční řada akcí, kde se představí české hudební dědictví. Pardubický kraj danou oblast vnímá velmi intenzivně.

»Místa spojená se Smetanou, jako je právě naše Litomyšl, jsou populárními turistickými destinacemi, v nichž lze život a dílo tohoto skladatele poznat na vlastní kůži. Ač je město známé především renesančním zámkem s unikátní sgrafitovou výzdobou, který byl v roce 1999 zapsán na seznam UNESCO, dá se v něm vydat po stopách Bedřicha Smetany do mnoha zákoutí. Ať už se jedná o krytou Smetanovu lávku s výtahem, která nedávno získala Českou cenu za architekturu či regionální muzeum, jež spravuje i rodný byt Bedřicha Smetany. Ten se nyní rekonstruuje, tak aby mohl 8. června 2024 opět přivítat návštěvníky a poskytnout autentický zážitek dobového domácího prostředí včetně možnosti v klidu a multimediálně vnímat autorské dílo. A s tímto významným hudebním skladatelem je spojen i zámek, kde se mimo jiné konají koncerty v rámci festivalu Smetanova Litomyšl,« říká ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy Alena Horáková.

Akce připomínající výročí Bedřicha Smetany se v roce 2024 uskuteční po celé ČR i ve světě. Skladatel totiž mimo jiné v mládí strávil několik let v Göteborgu ve Švédsku, kde působil jako hudební učitel a dirigent a přispěl tak k rozvoji švédského hudebního života. Dá se tedy čekat, že si ho připomenou i ve Skandinávii. Pomoct s tím může i připravovaný digitální archiv děl Bedřicha Smetany, který usnadní přístup k partiturám a dopisům.

»Litomyšl patří k nejkrásnějším městům ČR s unikátním geniem loci. Nádherný výhled na zdejší zámek a zámecké návrší nabízí vyhlídka mezi věžemi kostela Nalezení svatého kříže, a na své si v originálních litomyšlských restauracích a kavárnách přijdou i milovníci gastro zážitků. Zapomenout přitom nesmíme ani na Poličku a dalšího skladatele, který je z našeho regionu – Bohuslava Martinů. I za ním se hodně cestuje, v tamním městském muzeu je kromě stálé expozice aktuálně k vidění výstava Šaty dělaj´ Martinů, která návštěvníky seznamuje s proměnami odívání během necelých 70 let života tohoto skladatele. Navštívit se dá i rodná světnička Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba. V Poličce se navíc každý rok konají koncerty a festivaly, které přitahují milovníky klasické hudby a bude tomu tak i v roce 2024,« říká ředitel Destinační společnosti Českomoravské pomezí Jiří Zámečník.

Příští rok bude zřejmě nejvýznamnější novinkou Českomoravského pomezí otevření nových prostor už zmiňovaného renesančního zámku v Litomyšli, který prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Kromě toho, že se kompletně obnovuje střecha, která byla v havarijním stavu, a restauruje sgrafitová fasáda, památka UNESCO také zpřístupní moderní návštěvnické centrum a nové expozice. Ty se budou věnovat architektuře zámku i zámeckému divadlu a jedinečné sbírce historických kulis. Velkým přínosem pro cestovní ruch v regionu i mimo hlavní turistickou sezónu bude celoroční provoz zámku, který měl dosud od listopadu do března zavřeno. Od příštího podzimu budou moci turisté nově po celý rok navštívit také rodný byt Bedřicha Smetany, zámecké sklepení se sochami Olbrama Zoubka i kostel Nalezení svatého Kříže. Ten navíc nabídne novou zábavnou hru pro děti, která kromě chrámu představí i další důležitá místa zámeckého návrší.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy