První dvojčata pandy narozená v Německu míří do Číny

Poté, co se začátkem tohoto měsíce naposledy setkala s místními návštěvníky, nastoupila čtyřletá pandí dvojčata Pit a Paule, první pandy velké narozené v Německu, v sobotu odpoledne na palubu letadla do Číny.

Během letu dvojčata doprovázeli zaměstnanci Zoo Berlín.

Jak bylo již dříve dohodnuto mezi Čínou a Německem, dvojčata, pojmenovaná čínsky Meng Siang s Meng Jüan, budou odeslána na Výzkumnou základnu chovu pand velkých v Čcheng-tu, instituci pro vědecký výzkum a chov pand velkých.

»Narození prvních pand velkých v Německu bylo nejen dojemným osobním zážitkem, ale také vrcholem mé profesní kariéry veterináře a ředitele zoo, který jen tak něco nepřekoná,« řekl Andreas Knieriem, ředitel zoo.

Dvojčata pandy se narodila 31. srpna 2019 a letos v létě oslavila čtvrté narozeniny, které byly jejich posledními v Německu. Začátkem tohoto měsíce pro ně Zoo Berlín uspořádala slavnostní rozloučení.

V roce 2017 byli rodiče dvojčat Meng Meng a Ťiao Čching posláni do Berlína z Čcheng-tu, čímž se stali jedinými dvěma pandami velkými v Německu.

Po narození byla dvojčata lehounká jako tabulka čokolády a podle zoo byla odkázána na matčinu všestrannou péči.

Pandy velké Meng Siang (vlevo) s Meng Jüan si pochutnávají na »narozeninovém dortu« v Zoo Berlín v hlavním městě Německa, 31. srpna 2023. FOTO – Xinhua/Ren Pengfei

Dvojčata »přinesla Berlíňanům a mnoha turistům v posledních letech mnoho radosti«, řekl při slavnostním ceremoniálu berlínský starosta Kai Wegner. »Pomalu je čas se s nimi rozloučit.«

Zoo Berlín nedávno zveřejnila na sociálních sítích kolekci videozáznamů, které zachycují růst dvojčat během prvních čtyř let jejich života.

»Bylo krásné se s vámi setkat a zamilovat si vás. Přejeme vám šťastnou cestu,« napsali fanoušci na rozloučenou.

Zoo také spustila kampaň, v rámci které sbírá obrazy a kresby pro pandí dvojčata. Fanoušci v Německu tento měsíc posílali své různé výtvarné návrhy, které spolu s dvojčaty poputují do Číny.

Pro pandí rodiče nebude loučení příliš těžké, protože pandí mláďata a jejich matka už žijí dva roky odděleně, uvedla zoo.

Období mezi prvním a třetím rokem života je pro pandy velké nejaktivnějším obdobím, během kterého kromě jídla tráví většinu času hraním, zkoumáním a každodenním lezením po stromech. Samci pandy velké v zajetí pohlavně dospívají přibližně v šesti letech. Po přestěhování do Číny se očekává, že si dvojčata budou moci najít své partnery.

Od neděle to pro ně bude zcela nové prostředí. Ale přinejmenším komunikace by neměla být problémem. Podle zoo doprovodný personál vysvětlí svým čínským kolegům, jak s Meng Siang a Meng Jüan komunikovat pomocí gest rukou.

»Zatím šlo všechno hladce a dobrodružství nyní začíná,« uvedla zoo na své sociální síti.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy