Orbán: Západní společnosti se navzdory sankcím nechtějí stáhnout z Ruska

Západní společnosti nechtějí navzdory sankcím opustit Rusko, protože chápou, že ruská ekonomika zůstane i nadále součástí té světové, řekl maďarský premiér Viktor Orbán ve svém projevu v rumunském městě Baile Tusnad v Transylvánii.

Premiér uvedl, že podle jeho informací zůstává v Rusku 88 % farmaceutických, 79 % těžebních, 70 % energetických a 77 % dalších evropských průmyslových podniků, které v zemi působily na začátku roku 2022.

»Z 1400 velkých západních společností jich Rusko opustilo pouze 8,5 procenta,« řekl Orbán, jehož projev odvysílala maďarská televize M1. Podle premiéra zahraniční společnosti v roce 2022 odvedly do ruského rozpočtu 3,5 miliardy dolarů.

Premiér uvedl, že existuje snaha »odpojit Rusko« od evropské ekonomiky prostřednictvím sankcí s cílem vyvinout politický tlak na Moskvu. Je však přesvědčen, že to nebude mít požadovaný účinek, neboť ruská ekonomika je provázána se zbytkem světa, a to i v oblasti energetiky.

»Ruské suroviny kupuje někdo jiný, zatímco my trpíme vojenskou inflací a ztrácíme konkurenceschopnost,« řekl.

Orbán poukázal na to, že před uvalením sankcí na Rusko platily země Evropské unie za ropu a plyn ročně přibližně 300 miliard eur, zatímco loni zaplatily 653 miliard eur. Evropa nebude schopna konkurovat zbytku světa, dokud budou dodávky energií dvakrát dražší než dříve, domnívá se Orbán.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy