Home Zahraničí Cena ruské ropy Urals poprvé překročila cenový strop

Cena ruské ropy Urals poprvé překročila cenový strop

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Cena barelu ruské ropy Urals v posledních dnech poprvé překročila cenový strop stanovený na 60 USD, což svědčí o tom, že Rusko zvítězilo v boji o vliv na světové ropné trhy, uvedl deník Wall Street Journal s odvoláním na výpočty komoditně-datové společnosti Argus Media.

Podle deníku si Rusko »v posledních dnech připsalo vítězství v boji o vliv na světové trhy s ropou«, neboť »cena jeho vlajkové ropy třídy Urals překonala hranici 60 dolarů za barel od doby, kdy USA a jejich spojenci loni v prosinci zavedli novou sankční politiku«. Deník zdůrazňuje, že to naznačuje, že se Moskvě »podařilo alespoň částečně přizpůsobit omezením«.

»Vyšší ceny by mohly posílit ruské příjmy z vývozu ropy, které minulý měsíc klesly na o něco více než polovinu úrovně před rokem,« poznamenává list, »limit, embargo na ruskou ropu v Evropě a nedávný pokles vývozu snížily v letošním roce ruský daňový příjem z energetiky, což poškodilo rozpočet«.

Tlak na Rusko se však může snižovat, protože »sleva za ropu Urals ve srovnání s referenční ropou Brent se snížila na 20 dolarů za barel«. »Rozdíl je však stále mnohem větší než před válkou,« dodal list.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here