Protest zemědělců příští týden nebude, uskuteční se 4. června

AKTUALIZOVÁNO

Čeští zemědělci odložili protest, který se měl konat příští týden ve středu v Praze. Chtějí tak uklidnit situaci a snížit riziko, že by se při protestu mohlo něco stát, řekl dnes ČTK prezident Agrární komory (AK ČR) Jan Doležal. Vedení Zemědělského svazu ČR (ZS) se rozhodlo protest přesunout na 4. června. Odklad zdůvodnilo rozjitřenou atmosférou po pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica.

Členové ZS si podle předsedy svazu Martina Pýchy uvědomují, že by část veřejnosti mohla mít zemědělcům za zlé, kdyby v současné situaci vyrazili s traktory před úřad vlády. »Zároveň mají čím dál větší obavy z budoucnosti zemědělského podnikání v Česku a jsou rozzlobeni neochotou koaliční vlády situaci řešit,« uvedl Pýcha. Protestní akce se proto nespokojení farmáři nechtějí vzdát, odsunuli ale její termín na první červnové úterý.

Odložením plánovaného protestu chtějí zemědělci uklidnit situaci a vytvořit prostor pro jednání, uvedl prezident AK ČR, podle kterého výhrady zemědělců nadále trvají. Odložit protest chtějí zemědělci i z bezpečnostních důvodů. »Tak abychom teď nevystavovali účastníky nebo vládní činitele bezpečnostním rizikům,« uvedl Doležal.

ve čtvrtek odvolaly demonstraci ohlášenou na úterý odbory. Uvedly, že chtějí přispět ke zklidnění situace po středečním atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.

Podle posledních informací měla středeční demonstrace zemědělců začít v 09.00 protestní jízdou zemědělských strojů a skončit ve 13.00. Okruh měl být podle Pýchy větší než při předchozích demonstracích, a vést i kolem ministerstva zemědělství, které sídlí na Těšnově. Třetí část protestů měla začít ve 14.00 v době zasedání kabinetu před úřadem vlády.

V Česku se zemědělské protesty naposledy uskutečnily 20. března, kdy na silnice v regionech i k hranicím vyjelo více než 1600 traktorů a další techniky. V Praze demonstrovali zemědělci 7. března, podle mluvčí Agrární komory se této akce zúčastnilo 3000 až 4000 zemědělců a 1000 zemědělských strojů. Na 4. června jsou naplánovány protesty v Bruselu i v dalších zemích EU. Pýcha očekává, že se do evropského protestu zapojí i čeští farmáři.

(pk, čtk)

FOTO – Josef Šenfeld

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

 1. Výborný by mohl velkostatkářům , včetně etnickým feudálům, zrušit nehorázné dotace. Dotace jsou bezpracný zisk velkostatkářů z peněz získaných většinou vydíráním těch kdo vyrábějí nebo zajišťují výrobu -z daní a někdy i z peněz získaných, podle mne loupeží.
  Obilí, kukuřice a další zemědělské produkty je možné dovézt z Ruska, Ukrajiny, Kanady z Kuby a dalších zemí. Obchodníci si poradí .Velkostatkáři by mohli přijít o MONOPOL vytvořený Agrární komorou. Konkurence by mohla způsobit pokles cen potravin a tedy TRŽNÍCH zisků velkostatkářů.
  Velkostatkáři dostávají ZÁKLADNÍ DOTACE 4000Kč na hektar půdy, které se zmocnili po r. 1989 ,Je to bezpracní příjem – peníze které získali na úkor zdravotnictví, sociální oblasti , školství, užitečných investic a pod.
  ,–Velkostatkáři sami na polích nepracují-na to využívají robotníky a robotnice.
  .Řeči, že AGROBARONI-velkostatkáří někdy i etničtí feudálové – ráno vstávají a DŘOU je neuvěřitelně drzá lež. Ráno vstávají a dřou na agrobarony najatí ROBOTNÍCI. Agrobaroni mají, hned ráno a to bez práce DOTACE 4000 Kž z každého hektaru kterého se , ve spolupráci s úředníky z Katastrálních úřadů, zmocnili .
  Jsou li dost drzí a agresivní, mohou mít dotace i kolem 8000 Kč z hektaru. Peníze-dotace jsou získávané také z DANÍ – tedy i z vydírání, příp loupeže od těch, kdo pracují.
  –Dotované potraviny někteří vyváželi a pravděpodobně vyvážejí do ciziny – např. mléko do Německa.
  -Velkostatkáři dostávají DOTACE 4000Kč na hektar půdy, které se zmocnili po r. 1989 ,Je to bezpracní příjem – peníze které získali na úkor zdravotnictví, sociální oblasti , užitečných investic a pod.
  /

 2. Nechápu jak souvisí pokus o zabití Fica na Slovensku s českým zemědělstvím? Protesty v ČR odborářů a zemědělců by se měly tuplem pořádat.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy