Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnes požádala premiéra Petra Fialu (ODS) o co nejrychlejší svolání jednání, které se bude týkat reformy penzí, zaručených mezd i ohlášených návrhů na uzákonění možnosti výpovědi bez udání důvodu. Po zrušení demonstrace, která se měla konat v příštím týdnu, to na dnešní tiskové konferenci uvedl předseda ČMKOS Josef Středula.
Středula v jejím úvodu prozradil, že se čeští odboráři informovali u svých slovenských kolegů na situaci v sousední zemi. »Slova o útoku na slovenského premiéra, což byl politicky motivovaný čin, jsou něčím, co jsme si mysleli, že nikdy neuslyšíme. Po vyhodnocení situace jsme se rozhodli, že zrušíme demonstraci 21. května. Rozhodnutí bylo jednoznačné, spontánní a nebylo pochyb,« uvedl šéf ČMKOS. »Pro odboráře je násilí nepřijatelné a odsouzeníhodné, ať už pochází odkudkoli a je potřeba celou společnost vyzvat k jiným krokům. Vyzýváme ke smíření, ke zklidnění vášní a nenávisti ve společnosti, ke změně atmosféry ve společnosti, ke změně přístupu politiků, médií a k návratu ke vzájemnému dialogu,« řekl Středula, který tak ocitoval ze společného prohlášení s Konfederací odborů Slovenské republiky.
»Vyzýváme všechny nezávislé, svobodné a demokratické odborové organizace, stejně jako politiky, zaměstnavatele a širokou veřejnost v obou zemích, aby se spojili v boji proti nenávisti. Útok na zvoleného politika je útokem na naše demokratické hodnoty. Společnost, kterou ovládá strach z druhého a v níž se skutečné příčiny sociálních nepokojů mohou skrývat za obviňování nepřítele, je pro odboráře naprosto nepřijatelná. Musíme podniknout společné kroky v boji proti trendu fragmentace společnosti na mezinárodní, evropské, národní a regionální úrovni. My odboráři jako výkladní skříň občanské společnosti musíme společně sehrát zásadní roli při zajišťování budování spravedlivější a rovnější společnosti založené na principech demokracie, tolerance a solidarity. V myšlenkách jsme s premiérem Ficem, jeho rodinou a občany Slovenska,« píše se mj. v prohlášení.
Středula nicméně dodal, že české odbory dál chtějí jednat na téma důchodové reformy, zachování zaručených mezd ve firmách, zvýšení platů ve veřejném sektoru či úmyslu poslanců ODS dodat do zákoníku práce možnost výpovědi bez udání důvodu. Šéf ČMKOS vyzval k tomu, aby vláda vedla sociální dialog jako takový. Za jednacím stolem se podle něj dá dosáhnout více, i když to každému »nemusí být po chuti« a může to být »bolestivé«. »Je to zodpovědnější než vést k situaci, která nastala na Slovensku. Vždy už by měl být zdvižený prst, který varuje, že eskalace napětí nemusí dopadnout vždycky jen konsensem, ale i velkým, nebezpečným a ohrožujícím konfliktem,« konstatoval Středula.
Z posledního jednání tripartity odboráři odešli předčasně. I proto dnes Středula dodal, že sociální dialog »musí být dialogem, a ne monologem«. »Stojíme v čele zaměstnanců a víme, jak je situace těžká, že za poslední tři roky přišli o velké množství finančních prostředků díky naprosto enormní inflaci,« řekl odborářský boss. »Jsme připraveni se dohodnout, ale i dohoda má svou cenu,« dodal.
(pk)
Nechápu jak souvisí pokus o zabití Fica na Slovensku s českými odbory a českým zemědělstvím? Protesty v ČR odborářů a zemědělců by se měly tuplem pořádat. Vášně má Středula tak nanejvýš ve svých trenkách. Středula je obyčejný Pětikoaliční kašpárek.
Středula je slouha Fialova režimu. Zneužije jakoukoliv záminku, aby donutil odbory kapitulovat.
ASPEN zase hodil výhybku, v takovém odborovém hnutí bych nebyl, i kdyby mi za to platili. FUJ, Středule v záduli.
Jsou to alibisti!
Mam Fica rad, jen připomínám, že ta střelba na UK byla horší, a přitom se taková zklidnění nevyhlašovala, navíc Jurecka si vesele chlastal.
Takže ze zklidnění situace mají radost ti, co ji naopak zjitřili. To je dobré, pane Stredulo.