Ženy s penisem? Ústavní soud rozhodl, že je to v pořádku

Operace už nebude podmínkou úřední změny pohlaví. Současná právní úprava neobstála před Ústavním soudem (ÚS), který dvě sporná ustanovení zrušil s platností od poloviny roku 2025. Požadavek chirurgického zákroku a kastrace kvůli »statusové« změně pohlaví je v rozporu s lidskou důstojností, uvedl ÚS. Vláda už má prý konkrétní změny připravené.

Současný stav považoval ÚS za neudržitelný a upozornil na dlouhodobou nečinnost politiků. Nyní musejí projednat a přijmout novou úpravu. Do té doby platí dosavadní podmínky, protože vykonatelnost dnešního nálezu je odložená.

ÚS uznal, že současná úprava může sledovat legitimní cíl, tedy zajištění právní jistoty a stability. »Podle ÚS jsou ovšem zákonné požadavky chirurgické přeměny pohlavních orgánů a znemožnění reprodukční funkce v přímém rozporu se základním právem trans lidí na ochranu jejich tělesné integrity a osobní autonomie, především proto, že porušují jejich lidskou důstojnost,« stojí v nálezu soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy.

Na ÚS se obrátil člověk, který je úředně evidovaný jako žena, usiluje o změnu pohlaví, avšak nehodlá podstoupit chirurgický zákrok, a proto na matrice ani u správních soudů neuspěl. Jeden ze tříčlenných senátů ÚS jeho podnět postoupil plénu, tedy sboru všech ústavních soudců a soudkyň. Plénum mu vyhovělo výraznou většinou. Odlišná stanoviska uplatnili dva soudci z 15, konkrétně Josef Fiala a Milan Hulmák.

Pisatel návrhu dnešní nález uvítal jako naději i pro ostatní. »Kladné rozhodnutí soudu by snad mohlo být nadějí pro ty, kteří si nejsou jisti, zda kastraci chtějí, nebo si ji nepřejí či ji nemohou podstoupit. Že se situace někam posouvá a mohli by tak snad v dohledné době také změnit doklady bez nutnosti zmíněné diskriminační podmínky,« uvedl v tiskové zprávě.

Už přibližně před deseti lety si uvědomil, že si kastraci nepřeje, a doufal, že by se situace mohla změnit. »To se nestalo a mezitím na mapě Evropy postupně přibývaly země, které tuto podmínku odstraňovaly. Je mi nepříjemné řešit neustále nějaké situace s doklady a muset se vyoutovat cizímu člověku třeba jen kvůli založení účtu v bance, protože ten člověk si buď všimne, že tam mám uvedeno žena nebo že mám v rodném čísle pětku, kterou tam mají přece ženy,« uvedl.

Z občanského zákoníku škrtl ÚS větu, že »změna pohlaví člověka nastává chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce a přeměně pohlavních orgánů«. V zákoně o specifických zdravotních službách zrušil větu, podle které »změnou pohlaví transsexuálních pacientů se pro účely tohoto zákona rozumí provedení zdravotních výkonů, jejichž účelem je provedení změny pohlaví chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce«. Ve zbytku návrhu nevyhověl.

»Úlohou ÚS je mimo jiné ‚katalyzovat‘ demokratickou diskusi v situacích, kdy dosud neproběhla nebo kdy je dlouhodobě dysfunkční. Právě to ÚS v nyní projednávané věci činí a dává zákonodárci dostatečný prostor více než jednoho roku, aby podmínky změny pohlaví v ČR upravil důstojným a ústavně souladným způsobem,« uvedl Jirsa v nálezu. Politici podle ÚS mají s využitím dostupných poznatků vědy vyřešil v legislativní rovině citlivý společenský problém související se změnou pohlaví trans lidí.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) k tomu na sociální síti X uvedl, že ministerstvo již má návrh zákona, který nebude podmiňovat úřední změnu pohlaví operací, dva roky připravený. Doposud ale nepanovala politická shoda, zda a kdy by ho měl úřad předložit k projednání.

Podle Blažka je návrh zákona hotový, zatím ale nebyl předložen kabinetu. »Ústavní soud svým rozhodnutím dal jasný pokyn,« uvedl.

(cik, čtk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Baxův Ústavní soud opět v akci.
    Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel ve zločinném spolčení s Baxovým Ústavním soudem okradli v roce 2024 české důchodce, s tím, že toto okrádání důchodců bude bezostyšně pokračovat napořád do budoucna v dalších letech.
    Buržoazie umí jen krást a parazitovat na cizí poctivé práci lidí. Nakradené peníze používá zlodějská buržoazie pro své účely, které jsou absolutně vzdálené zájmům pracujících, kteří tyto hodnoty svou prací vytvořili. Na řadě k okradení jsou další skupiny českého obyvatelstva.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy