Znovu dvojí metr. Mezinárodní trestní soud se někdy hodí, někdy ne

Žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Izraele Yoava Gallanta. USA zvažují proti soudu sankce.

»Na základě důkazů shromážděných a prozkoumaných mým úřadem mám důvodné podezření, že Benjamin Netanjahu, předseda vlády Izraele, a Yoav Gallant, ministr obrany Izraele, nesou trestní odpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané na území Státu Palestina (v pásmu Gazy) nejméně od 8. října 2023,« uvádí se v prohlášení ICC.

Mezi obviněními vznesenými proti izraelskému premiérovi a ministru obrany jsou »úmyslné zabíjení… nebo vražda jako válečný zločin«, »úmyslné vedení útoků proti civilnímu obyvatelstvu jako válečný zločin«, »vyhladovění civilistů jako metoda vedení války jako válečný zločin«, »úmyslné způsobení velkého utrpení nebo vážné újmy na zdraví či těle« a další body obžaloby.

»Můj úřad uvádí, že válečné zločiny uvedené v těchto žádostech byly spáchány v rámci mezinárodního ozbrojeného konfliktu mezi Izraelem a Palestinou a souběžně probíhajícího nemezinárodního ozbrojeného konfliktu mezi Izraelem a Hamásem (spolu s dalšími palestinskými ozbrojenými skupinami),« cituje prohlášení Khana.

»Tvrdíme, že inkriminované zločiny proti lidskosti byly spáchány v rámci rozsáhlého a systematického útoku proti palestinskému civilnímu obyvatelstvu v souladu se státní politikou. Tyto zločiny podle našeho názoru pokračují dodnes,« pokračoval žalobce. Žalobce Khan rovněž požádal komoru pro předběžné řízení, aby vydala zatykače na tři vůdce Hamásu.

FOTO – Xinhua

Netanjahu v reakci obvinil ICC z antisemitismu. »Absurdní a falešný zatykač haagského prokurátora je namířen nejen proti izraelskému premiérovi a ministru obrany, ale proti celému státu Izrael. Je namířen proti vojákům Izraelských obranných sil, kteří hrdinně bojují proti podlým vrahům z Hamásu, kteří na nás barbarsky zaútočili 7. října,« uvedl ve videoposelství, které zveřejnil jeho úřad.

»Jako izraelský premiér se znechucením odmítám srovnání haagského prokurátora demokratického Izraele s vrahy z Hamásu. Jedná se o naprosté zkreslení skutečnosti. Takto vypadá nový antisemitismus: přesunul se z kampusů k soudu v Haagu. Jaká škoda,« dodal. »Nezastaví to mě ani nás,« upozornil Netanjahu.

»Oznámení prokurátora Mezinárodního trestního soudu je více než pobuřující a ukazuje, do jaké míry hrozí zhroucení mezinárodního soudního systému,« doplnil Herzog. »Očekáváme, že všichni představitelé svobodného světa tento krok otevřeně odsoudí a rozhodně odmítnou,« dodal.

V návaznosti na rozhodnutí prokurátora požádat o vydání zatykače zřídí izraelské ministerstvo zahraničí krizové centrum, uvedl izraelský ministr zahraničí Israel Katz.

Američtí zákonodárci v reakci na žádost o zatykač zvažují možnost uvalení sankcí na Mezinárodní trestní soud, uvedl předseda Sněmovny reprezentantů USA Mike Johnson. »Vzhledem k absenci vedení Bílého domu Kongres přezkoumává všechny možnosti, včetně sankcí, aby potrestal Mezinárodní trestní soud a zajistil, že jeho vedení bude čelit následkům, pokud bude postupovat. Pokud bude ICC dovoleno vyhrožovat izraelským představitelům, naši mohou být další na řadě,« uvedl v prohlášení.

»ICC nemá žádnou pravomoc nad Izraelem ani Spojenými státy a dnešní neopodstatněné a nelegitimní rozhodnutí by mělo čelit celosvětovému odsouzení,« uvedl dále v prohlášení.

Americký ministr obrany Lloyd Austin ale doplnil, že USA budou i nadále podporovat Mezinárodní trestní soud s ohledem na situaci na Ukrajině, přestože soud usiluje o vydání zatykače na izraelského premiéra.

»Je to další příklad dvojích standardů a přehlídka amerického pokrytectví. USA popírají legitimitu Mezinárodního trestního soudu a vyhrožují této organizaci sankcemi, když jde o zájmy samotného Washingtonu a jeho spojenců. Tento pseudoprávní nástroj však bezostyšně používají proti těm, které považují za své nepřátele,« uvedl ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov.

Vrcholný diplomat EU Josep Borrell komentoval zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ministra obrany Yoava Galanta a tři vůdce Hamásu, slovy, že všechny členské země ICC by se měly podřídit jeho rozhodnutí. »Všechny státy, které ratifikovaly statut ICC, jsou povinny rozhodnutí soudu vykonat.«

»Mandátem ICC jako nezávislé mezinárodní instituce je stíhat nejzávažnější zločiny podle mezinárodního práva,« dodal Borrell.

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Napětí na Blízkém východě se znovu rozhořelo 7. října 2023, kdy ozbrojenci radikálního palestinského hnutí Hamás sídlícího v Pásmu Gazy podnikli z Gazy překvapivý útok na izraelské území, při němž zabili obyvatele izraelských pohraničních osad a zajali více než 240 rukojmích, včetně žen, dětí a starých lidí.

Hamás svůj útok popsal jako reakci na agresivní akce izraelských úřadů proti mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře v jeruzalémském Starém městě.

V reakci na to Izrael vyhlásil úplnou blokádu pásma Gazy, kde před krizí žilo 2,3 milionu Palestinců, a podniká letecké údery na Gazu i na některé části Libanonu a Sýrie. Střety byly hlášeny také na Západním břehu Jordánu. Podle ministerstva zdravotnictví bylo od eskalace napětí 7. října 2023 v Gaze zabito až 35 000 Palestinců a téměř 77 600 jich bylo zraněno.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy