Zpráva o zapojení USA do výbuchů Nord Streamu sedí na 11 známých faktů, říká americký odborník

Nedávná zpráva známého amerického novináře o zapojení amerického námořnictva do výbuchů plynovodů Nord Stream je »věrohodná« a odpovídá několika existujícím skutečnostem, uvedl renomovaný vědec.

Americký investigativní novinář Seymour Hersh minulý týden na americkém portálu Substack uvedl, že do výbuchů plynovodů Nord Stream bylo zapojeno americké námořnictvo.

Podle Hershe, držitele Pulitzerovy ceny, loni v červnu potápěči amerického námořnictva, operující pod rouškou široce medializovaného cvičení NATO v polovině léta známého jako BALTOPS 22, nastražili dálkově odpalované výbušniny, které o tři měsíce později zničily tři ze čtyř potrubí Nord Streamu.

»Dlouho jsem předpokládal, že tuto akci provedla americká vláda, a Hershův popis tuto hypotézu ještě více potvrzuje,« uvedl Jeffrey Sachs, ředitel Centra pro udržitelný rozvoj na Kolumbijské univerzitě, v e-mailovém rozhovoru pro agenturu Xinhua.

Na snímku z 20. ledna 2023 je Bílý dům ve Washingtonu, D.C., Spojené státy. FOTO – Xinhua/Liu Jie

Profesor vyjmenoval 11 skutečností, které odpovídají Hershově zprávě.

Prvním a druhým jsou »dlouhodobý hlasitý odpor USA proti Nord Streamu a rozsáhlé záznamy o tajných operacích USA proti infrastruktuře jiných zemí,« uvedl.

Americký prezident Joe Biden loni veřejně varoval, že v případě ruského vojenského tažení Spojené státy plynovod ukončí, a prohlásil: »Slibuji vám, že to dokážeme,« připomněl ekonom. Za čtvrté, náměstkyně amerického ministra zahraničí pro politické záležitosti Victoria Nulandová v roce 2022 varovala, že Nord Stream »se nepohne kupředu«, pokud Rusko zahájí operace, doplnil.

Kromě toho »jen velmi málo zemí, pokud vůbec nějaké, kromě Spojených států má technickou kapacitu k provedení takového útoku bez okamžitého odhalení,« uvedl Sachs.

Letecká fotografie poskytnutá švédskou pobřežní stráží 28. září 2022 ukazuje čtvrtý únik na plynovodu Nord Stream 2 ve výlučné ekonomické zóně Švédska. FOTO – Xinhua/Švédská pobřežní stráž/Handout via

Jako další dvě skutečnosti, které mohou jeho domněnku vysvětlit, uvedl pozoruhodnou neochotu Švédska zveřejnit výsledky vlastního vyšetřování výbuchů a mlčení mainstreamových západních médií k Hershově zprávě.

Osmým skutečností je, že »západní zpravodajské agentury přiznaly, že neexistují žádné důkazy o tom, že tento čin provedlo Rusko,« uvedl.

K možnosti, že zničení plynovodů zosnovaly Spojené státy, přispívají i oslavná slova amerického ministra zahraničí Anthonyho Blinkena, který jejich zničení označil za »ohromnou příležitost«, jak Evropu odstavit od ruského plynu, a Nulandové, která poškozený Nord Stream 2 nazvala »kusem kovu na dně moře«, připomněl profesor.

A konečně, Hershova věrohodná a podrobná zpráva zatím nebyla vyvrácena jinak než možná v nepodstatných detailech, dodal.

(Xinhua)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Je/byl tol klasický jejich státní terorismus…
    Já mám oblíbené české přísloví: “Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.” Vyjádření třeba toho, že když “ušák” neustále opakuje nějakou špatnost, vždy se mu to časem vymstí.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy