Až se budu (budeme) mít очень хорошо

Představte si tu hrůzu, kterou sděluje Seznam Zprávy… »V Česku jsou stále školy, kde se učí povinně ruština. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) to několikrát kritizoval. Zatím ale není jasno, jak se stát k výuce cizích jazyků postaví. … ‚Pokud jde o výuku cizích jazyků, já budu určitě v debatě zastávat to, aby první povinný jazyk byla nezbytně angličtina. Považuji za bizarní, aby se dneska na některých školách začínalo třeba ruštinou,‘ promluvil Bek při začátku školního roku v rozhovoru pro Seznam Zprávy.«

Já bych byl trošku opatrnější a zejména prozíravější. Počet hodin ruského jazyka bych do osnov základního školství naopak hojně přidal a z ruštiny bych přikázal povinně maturovat. Z ryze praktického důvodu. Až nás Rusko spasí, jak se potom se svými osvoboditeli chcete domlouvat, jak jim vyjádříte svůj vděk? Thank you, my friends? To snad ne. Спасибо вам, мои друзья však nebudete umět říct. Co, Beku? Dím pravdu?

Klidně si ťukejte na čelo, ale tohle není žádná fantasmagorie, to je reálná prognóza, reálný výhled. Samozřejmě za předpokladu, že Evropa má dál existovat jako místo pro normální život.

Jestli to lidi vlastně vůbec chtějí, táži se? Jist si nejsem ani v nejmenším, tím chtíčem. Sázím na to, že až se lid proryje držkou do středu Země, možná si tu učebnici ruštiny pro začátečníky koupí. A my v ruštině pokročilí? My si to, jak se patří, užijeme. A budeme se u toho mít very well, pardon очень хорошо.

Dušan Sedlák

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Jenom pro představu, kam je nás ochoten ten proruský kašpar za mrzký rubl poslat.
    Polovina obyvatel Ruska žije v z obou stran neomítnutých „chruščovkách“ bez výtahu, roubenkách a komunálkách na úrovni našich vyloučených lokalit , každá čtvrtá ruská rodina (téměř 35 miliónů lidí) obývá dřevěnici bez toalety, každá třetí domácnost (47 miliónů občanů) nemá doma teplou vodu, 29 miliónů lidí nemá dokonce ani přípojku studené vody. Přes 3 000 ruských škol nemá „zateplené toalety“, přeloženo do normální řeči to znamená, že děti i učitelé jsou i v mrazu odkázáni na latríny na dvoře. Ze 116 865 ruských zdravotnických zařízení 30 % nemá vůbec zavedený vodovod, 52 % nemá k dispozici teplou vodu, 35 % zařízení nemá kanalizaci. Přitom se ale Kreml ohání raketami, bombami, tanky a ponorkami a rád by zase ten binec rozšířil na další území!

    • Návrat zpět do kapitalismu představoval i pro Rusko zpomalení rozvoje. Hodně pro lidi udělala sovětská moc, třeba masovou výstavbou těch paneláků. Zároveň bylo ovšem nutné překonávat staletou carskou zaostalost, rekonstruovat zemi zničenou válkami (např. poválečnou obnovu Ukrajiny i Běloruska v podstatě financovala RSFSR) a připravovat se na obranu před agresory z NATO. Tady je jasně vidět nadřazenost socialistického systému nad buržoazním.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy