Paleontologové poprvé v historii objevili v Kanadě otisky koruny stromu, který existoval na Zemi na počátku období karbonu. Studium této fosilie umožnilo rekonstruovat bizarní trojrozměrný tvar této rostliny, který připomínal obří vlnovku lahvovou, napsali vědci v článku v časopise Current Biology.
»Tato rostlina měla více než 250 listů dlouhých 1,75 m, z nichž každý byl připevněn ke kmeni tohoto prastarého stromu a pravděpodobně mohl narůst o další metr. To znamená, že šířka koruny tohoto obřího ‚otvíráku na lahve‘ byla nejméně 5,5 m, zatímco průměr jeho kmene nepřesahoval a 6 cm,« vysvětlil profesor Colby College (USA) Robert Gastaldo, jehož slova cituje tisková služba univerzity.
Profesor Gastaldo a jeho kolegové učinili tento objev při vykopávkách v kanadské provincii Nový Brunšvik, kde se nacházejí horniny z počátku karbonské éry, vzniklé asi před 359-347 miliony let. Vědci v nich nalezli otisky obří koruny prastarého stromu, který na Zemi existoval v éře rychlého rozšíření dřevinné vegetace po celé zemi.
Tato zkamenělina byla nalezena na dně dávného riftového jezera, kam, jak předpokládají vědci, strom a několik dalších zástupců dávné flóry spadlo v důsledku silného zemětřesení. Tyto rostliny byly téměř okamžitě pohřbeny pod vrstvou bahna a sedimentárních hornin, díky čemuž se jejich otisky zachovaly v neporušeném stavu.
Vědci strávili celkem sedm let vytahováním prastarého stromu z okolních hornin a studiem těchto otisků, které odhalily neobvyklý vzhled tohoto zástupce flóry z období karbonu. Jak vědci naznačují, neobvykle velké listy a jejich husté uspořádání pomohly prastaré rostlině pojmenované Sanfordia densifolia maximalizovat účinnost fotosyntézy a zároveň zabránit růstu ostatních zástupců flóry na jejím úpatí.
Jak vědci naznačují, tato neobvyklá rostlina byla jednou ze slepých větví vývoje flóry, neúspěšným »evolučním experimentem« z doby, kdy se rostliny aktivně šířily po Zemi a obsazovaly nové ekologické niky. Objev dalších zkamenělých otisků korun dávných stromů umožní pochopit, jak běžné byly analogie Sanfordia densifolia v období raného karbonu, uzavírá profesor Gastaldo a jeho kolegové.
O prastarých stromech
Předpokládá se, že první stromy se objevily v polovině devonu, tedy asi před 400 miliony let. Jak vypadaly, je pro vědce stále záhadou. Vědci často nacházejí zkamenělé úlomky kmenů a kořenů stromů, otisky jejich listů, pyl uvnitř jantarových kapek a další zbytky rostlin. Kompletní stromy a kompletní ekosystémy, tzv. zkamenělé lesy, jsou velmi vzácné a každý takový objev má pro vědu velkou hodnotu.
(cik, TASS)