Ficovo Slovensko? Vzor evropské diplomacie!

Kdo by to byl ještě před pár měsíci tuhé kapitalizace v duchu »s USA na věčné časy a nikdy jinak« řekl, že Slovensko se stane vzorem minimálně evropské diplomacii. Vidíte, i zázraky se občas dějí. Byť Ficově vládě tatáž evropská diplomacie nasazuje psí hlavu, ve skutečnosti by se měla od Slovenska učit.

Jeden aktuální a dosud nejvýraznější a nejvýstižnější příklad za všechny: Nedávno se slovenský ministr obrany Robert Kaliňák setkal v Pentagonu se svým americkým protějškem Lloydem Austinem a minulý týden si zase ministr zahraničí Juraj Blanár potřásl před jednáním s pravicí ruského šéfa diplomacie Sergeje Lavrova.

Jistě jste i vy zaregistrovali ten mediální humbuk na adresu zmíněné schůzky Blanár – Lavrov, nicméně to pomíjím, média mají dnes nakázáno na jakýkoli kontakt s Ruskou federací takto reagovat.

Ovšem tato parita v podání slovenské diplomacie je výrazem chování suverénního státu, který si je vědom svého reálného postavení v geopolitice a nehraje si na vládce světa, jak činí Fialova vláda. A je mi v této souvislosti naprosto lhostejné, kdo za Ficem stojí, kdo ho opětovně dostal k moci. Z mého laického geopolitického pohledu si dovolím hovořit o ubohé primitivnosti ostatní Evropy, která Ficův úřad viní z výhradně proruské orientace.

Když to vezmu kolem a dokola a samozřejmě bez urážlivých, ponižujících úmyslů – takový pidi státeček, jakými jsou Slovensko i Česká republika, musí v diplomacii udržovat seriózní vztahy s oběma velmocemi, vždy s hlavním zřetelem na zájmy vlastních občanů, na národní ekonomiku a obchodní vztahy.

Přesně o toto vláda Roberta Fica usiluje a já jí za to tleskám. »Nech je príkladom našej odvážnej suverénnej slovenskej zahraničnej politiky nielen schopnosť pomenovávať veci správnymi slovami, ale aj konať vyvážene. … Stretnutia Blanára s Lavrovom a Kaliňáka s Austinom takým príkladom sú,« zdůraznil Fico.

Názory rozumného politika, takto předsedy Vlády SR Roberta Fica, si můžete poslechnout níže.

Marie Krejčíková

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy