K atentátu na Fica

Nemám rád tvrzení »my nic, my muzikanti«. Často právě za takovými slovy se skrývá vina, která nesoudné, nenávistné, neuspokojené fanatiky všeho druhu dokáže vyburcovat k násilným činům. Stačí vytvořit patřičné ovzduší a třeba pak přistrčit hořící zápalku. V tom je mistrem nad mistry americká CIA. Je to stejné mezi státy, jako mezi jednotlivci. Často například k vypuknutí násilností dostačuje smrt demonstranta (případně jen tvrzení) anebo policejní zásah typu Národní třída v Praze a masy, jež podlehly propagandě, se dají do pohybu. Někdy k tomu opravdu stačí jen student Šmíd. Horší je, když se taková situace stane na úrovni národů či států. Vzpomínám na nařčení Iráku z vlastnictví biologických zbraní a zbraní hromadného ničení a »svět« šel na Irák. Ti, co nevěřili, se stáhli a čekali, až se vlna přeleje, a mezitím se změnil svět. Tamní režim přestal existovat a státní vlastnictví surovinových zdrojů si rozebraly mezi sebou nadnárodní monopoly. Aby se tak stalo, bylo pro to jen třeba vytvořit příslušnou atmosféru. A jsem u atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, u toho, co dnes vysílají do světa: My nic, my muzikanti.

Nyní se onen slogan vykládá jako důsledek hospodské rvačky, kdy se utíkající hudebníci brání oběma táborům a vyhýbají se tak úhoně. Také písnička na toto téma vznikla. Už ale nikdo neví, že prapůvod je v jednom francouzském filmu, v němž se jedna z hlavních postav snaží vyhnout zadržení právě těmito slovy. Ale máte pravdu. To už dnes není vůbec důležité.

Před doslova několika hodinami byl ve městě Handlová po zasedání slovenské vlády velmi těžce zraněn premiér Robert Fico. Co a jak se stalo, všichni už víme. Jen otázka Kdo je vinen?, není stále objasněna. Vše směřuje k tomu, že bude vyvinuta snaha, aby za vším byla shledána »celková atmosféra« na Slovensku, na níž mají převážnou vinu postupy slovenské vlády, která si dovolila odchýlit se od požadavků Bruselu a namísto zbraní pro Ukrajinu ohlásila potřebu míru, tedy jednání. Vycházela při tom z poznání, že totiž každý má kus pravdy, jen je třeba zvážit, kdo větší a kdo menší. Zdá se, že právě to vadí bruselským válkychtivým vůdcům a washingtonskému starci s jeho týmem na Ficově vládě nejvíc. Proto se na Slovensku vytvořila situace, nepochybuji, že vymyšlená zpoza slovenských hranic, skoro občanské neposlušnosti. Protikoaliční tzv. demokratické strany se nesmířily s porážkami a pokoušejí se zopakovat nějakou variantu kyjevského Majdanu.

Jenže zopakovat totéž nelze. Ve střední Evropě nejsou podmínky pro využití dodnes neznámých střelců, kteří by vraždami vyvolali násilné vzedmutí odporu proti zákonné vládě. Do hry by pak vstoupila EU, podepsaly by se jakési dohody (možná á la ty Minské), o nichž by nikdo nepochyboval, že nevydrží ani přes noc.

Našlo se již jednou jisté řešení. Pamatujete? Vražda novináře Kuciaka a jeho přítelkyně. Ta napomohla pádu tehdejší vlády Roberta Fica. Dokonale promyšlený scénář vyšel na jedničku. Jenže čas ukázal, že všechno nebylo tak čisté. Proto další volby strůjci slovenského Majdanu prohráli. Dokonce i boj o funkci prezidenta.

S jinou pravdou se však »eurodemokraté« nikdy nemohou smířit a tak se u našich sousedů okamžitě, za vřelého potlesku z české strany, začala vytvářet situace nabitá nenávistí. Média při tom sehrála významnou roli. Nemohla jinak. Když majiteli jsou oligarchové, nemohou horovat pro demokracii. Jen slovy se k ní hlásit a při tom skrývat hlavní cíl: Co nejvíce poškodit dosud vládnoucí strany, byť třeba pod záminkou svobody médií. Může však nějaké médium být skutečně svobodné, když jeho majitel má »takový a takový« názor? Jak dlouho by novinář psal články, jež by byly v rozporu s myšlením majitele?

Ficova koalice nevlastní média. Nemá možnost ovlivňovat veřejné mínění. Slovenská veřejnoprávní televize a rozhlas, stejně jako ty české, jsou personálně obsazeny předchozími vládami a tedy lidmi, kteří jsou prakticky neodvolatelní. Stejně je tomu u nás. Jsou »státem ve státě«.

Dennodenní psaní (vysílání) médií jednosměrně upravovaných informací působí beze sporu na mnohé lidi. Začínají věřit opozici svolávající za jejich podpory demonstrace, bez možnosti ověřovat si to, co je jim předkládáno. Přesně ve stylu Goebbelsova: Stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Nelze se pak divit, že se najdou skupiny lidí, jednotlivci, kteří »problém« jdou řešit po svém. Jejich vinou je čin. Podněcování, vyvolávání protivládních nálad, nebo dokonce akcí, však už nikoli. Za to mohou ti, v jejichž zájmu se konají převraty a destabilizují země.

Co dodat? Jen to, že viník za těžké zranění premiéra Fica existuje. Jen ho pojmenovat.

Jinak – My nic, my muzikanti…

Jaroslav Kojzar

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

  1. Tyhle různé “barevné revoluce” příliš spontánní nebyly (a nejsou – Gruzie), jistě za nimi stálo vždy spousta organizačního úsilí a hromady dolarů. A pokaždé byly zvnějšku mohutně podpořeny americkým režimem a jeho satelity. Tu ekonomickými sankcemi, tu hrozbami vojenským zásahem… Propaganda také hraje svou roli, ale ne rozhodující.

  2. Zničením Československa se podařilo vytvořit dva nesvéprávné státy pod kuratelou USA a EU, proto se společnost zmítá v křečích, ale jedno je jisté, po pravicovém ovládnutím všeho dochází k pomalé změně a proto ten řev hyjen.Slováci jsou o krok před námi.

  3. Kojzare, škoda že jste si v tomto případě nepoložil ono profláknuté Cui bono, tak jak to vy bolševici rádi a často děláte. Pak byste si totiž musel odpovědět, že slovenská opozice by musela být padlá na hlavu, aby tímto způsobem nahrála slovenské vládě nahrála na smeč, kterou tato nepochybně využije ve svůj prospěch k umlčení svobodných médií a dalším represivním krokům.
    Pokud tu je někdo fanatik, tak člověk, který si sedne ke stolu a bez jediného důkazu vytvoří blábol, ve kterém obviní opozici a CIA z podílu na tomto nehorázném činu, který má na svědomí zcela zjevně pouze osamělý vyšinutý jedinec.
    Btw možná to nevíte, ale americký prezident, kterého pejorativně nazýváte starcem, je mladší než vy.

    • Svobodná média na Slovensku umlčela bývalá sluníčkářská vláda. Stejně jako potlačovala opozici. Teď je potřeba zjednat nápravu.
      Jaroslav Kojzar je možná starší než Biden, ale na rozdíl od něj není senilní a nezastává funkci prezidenta USA.

  4. 🇸🇰 K atentátu na slovenského premiéra sa na sociálnej sieti vyjadril aj bývalý minister spravodlivosti a neúspešný kandidát na prezidenta Štefan Harabin. Myslí si, že za atentát nesú zodpovednosť tí, ktorí štvali spoločnosť proti demokraticky zvolenej vláde.

    „Teda mainstreamoví presstitúti, politické mimovládky, progresívni komedianti a politici opozície ktorí sústavne ohlupujú verejnosť vymyslenými kauzami a hecujú davy na námestiach,“ píše Harabin.

    Dodáva, že by mal byť podaný návrh na rozpustenie strany Progresívne Slovensko.

    „Je načase dať do poriadku verejnoprávne médiá, zahraničných agentov v mimovládkach a podať návrh na rozpustenie strany Progresívne Slovensko, ktoré spolu so stranou OĽaNO nesie za tento stav politickú zodpovednosť.“

    Sledujte @neCT24  | 42TČen

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy