Když se kritika nehodí

»Kritika je potřebná věc, soudruzi, ale znevažovat tu velkou práci, kterou tady děláme, no to je zákeřné.« … »Dáváme prostor různým názorům, jak to ČT ukládá její kodex. Má představovat fórum pro veřejnou diskuzi. Občas se ale stane, že v živém vysílání tohoto někdo zneužije a místo argumentu sáhne k urážkám,« uvedla pro Novinky a Právo mluvčí ČT Vendula Krejčová. »Obětí se v tomto případě stala jak zmiňovaná komunita, tak i moderátorka. ČT se od takového jednání a útoků distancuje. Jeroným Klimeš byl do pořadu 90’ pozván jako psycholog specializující se mimo jiné na adopce dětí. Jeho chování pro příště zohledníme,« dodala Krejčová.

Rozdíl mezi oběma citovanými výroky je v podstatě nulový. Autorem toho prvního je předseda fiktivního JZD Pálavice Zlámal (skvělý Bronislav Poloczek) z výtečné filmové komedie režiséra Vorlíčka MLADÉ VÍNO, a sice v reakci na článek jeho nevlastní dcery Lenky (krásná Ivana Andrlová), rovněž zaměstnankyně družstva, která si udělala legraci z toho, že JZD koupilo za tři milióny počítač jen pro osobní slávu předsedy, aby bylo první na okrese, ale jeho využití v praxi konzervativní Zlámal sabotuje.

Autorka toho druhého výroku je zveřejněna výše. A tou »Lenkou« je tentokrát psycholog Jeroným Klimeš. Ten si sice z ničeho legraci nedělal – ani nemusel, k zažehnutí ohně na střeše postačil racionální názor – cituji novinky.cz: »Klimeš v souvislosti s tím komentoval rodinný i sexuální život a promiskuitu ‚queer‘ lidí. ‚Průměrný homosexuální muž má mezi stem až pěti sty sexuálními partnery, to jsou relevantní čísla. Zatímco takhle promiskuitních heterosexuálních mužů máme asi pět procent. Homosexuálové mají také výrazně kratší vztahy,‘ uvedl v pořadu 90′ na ČT24 Klimeš, který se také zeptal moderátorky na počet jejích sexuálních partnerů. Psycholog tvrdil, že údaje může doložit, odborníci je ale rozporují. ‚Čísla, která pan Klimeš říkal, rozhodně neodpovídají celonárodním reprezentativním výzkumům – jak v Česku, tak ani v zahraničí,‘ řekla Novinkám a Právu sexuoložka Klára Bártová z Národního ústavu duševního zdraví.«

Jistě, v daném kontextu budou taky »odborníci« rozporovat vše, co se vymyká oficiálním a respektovaným perverznostem doby. Ale o to se přít nebudu. Nejsem buzna (zaplať Bůh), takže nevím (subjektivně ovšem jsem jasně na straně Klimeše). Spíš si všimněte toho okamžitého, zběsilého odsudku jiného názoru, resp. psychologa Klimeše, bez toho, že by došlo k přímé konfrontaci s protistranou.

Na hranici s ním. Upálit. Jo, takhle se to dělo s Husem a máme to tu znovu. Chudák, že to ale schytal. Za chvíli aby se člověk mezi lidmi bál říct, že je normální…, že se těší, až přijde večer domů a hupne na manželku.

Americký spisovatel 20. století, Dan Brown, to popsal náramně: »Stal se z nás odštěpený, zvrácený druh, který se vydal na cestu sebezničení.«

Jan Čech

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy