MDŽ je dnes skutečný svátek všech žen

Jsem ráda, že se dnes se znovu slaví Mezinárodní den žen, který se snažili někteří politici po roce 1989 definitivně pohřbít jako komunistický svátek. Přitom to byl svátek, který upomínal událost v Americe, konkrétně střelbu do tamních šiček.

Proto jsme se ho v roce 1999 spolu s kolegyní z Poslanecké sněmovny Květou Čelišovou snažily zařadit zpátky mezi Památné dny České republiky. Důvod byl i takový, že ač i my respektujeme Den matek a jsme rády, když se slaví (přestože i on má svoji lehce temnou minulost), tak každá žena prostě nemůže být matkou. A tento svátek je skutečně pro všechny ženy.

Co my jsme načaly, další Sněmovna dokončila, a dnes Mezinárodní den žen slavíme ve velkém, a ne jako ten den, kdy muži dají ženám karafiát a jdou si do hospody na dva panáky. Nyní je to den, kdy se muži a ženy navzájem potkají, trochu zpomalí tempo a jdou společně třeba na večeři. Už to není den žen pro muže, ale skutečný svátek všech žen. Tak ho alespoň vnímám já.

Jana Volfová, statutární místopředsedkyně ČSSD

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. MDŽ vznikl jako připomínka stávek žen z textilních továren. V roce 1857 v USA stávkovaly tyto ženy za zlepšení pracovních podmínek. Další stávka spojená s tímto svátkem byla stávka švadlen v New Yorku v roce 1908. Ženy požadovaly kratší pracovní dobu, lepší platy, volební práva a také ukončení zaměstnávání dětí. O dva roky později, na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani navrhla Němka Klára Zetkinová zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky demonstrací švadlen v USA.
    Datum 8. března se ustálilo až po první světové válce, když roku 1917 na počátku únorové revoluce , 8. března ,demonstrovaly ženy v Petrohradě pod heslem Chléb a mír . Prozatímní vláda poté přiznala ženám volební právo a svátek k tomuto datu zavedli po tzv. říjnové revoluci oficiálně V.I. Lenin a Aleksandra Kollontajová

  2. Paní Volfová nepřekročila svůj sociálně demokratický stín a nelenila si kopnout do socialismu omíláním buržoazního klišé s karafiáty a ožralými muži, kteří kašlou na ženu. Je mi líto paní Volfové, že má se svým mužem jen takové zkušenosti. Já si naopak pamatuji mnoho dobrého, co se za socialismu udělalo pro ženy ve všech oblastech života socialistické společnosti; mnoho toho do dnešního dne nezůstalo, protože polistopadový kapitalismus už převážně všechno ženám vzal. Dnes se stal den žen hlavně výdělečnou záležitostí, což kapitalismus ve svém pokrytectví nepřizná. Kdyby kapitalismus neměl z tohoto dne svoje materiální zisky a výdělky, tak po Dni žen v ČR ani pes neštěkne.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy