Násilí? Chyby jsou na všech stranách, pánové!

Byly to dvě sparťanské fotbalové oslavy a každá měla jiný scénář. Nejprve minulý týden dovršili Letenští v Mladé Boleslavi celosezonní jízdu za obhajobou titulu, aby nyní ve středu získali i ceněný domácí pohár na půdě rivala z Plzně.

Vše by bylo, tedy pro fandy rudých barev, zalité sluncem, kdyby obě oslavy nezkalil nějaký skandál.

Bod číslo 1. Sparta vedla již od počátku druhé půle v Mladé Boleslavi 4:0, a protože to ji bohatě stačilo k jistotě mistrovského titulu, těšili se fanoušci na to, že stejně jako loni na Slovácku, v totožné fázi soutěže, vběhnou na trávník a užijí si výjimečný den po boku svých oblíbenců. Jenže tentokrát ještě před závěrečným hvizdem naklusali před ochozy těžkooděnci, a až na výjimky, měli natěšení fandové pech. Na trávník se nedostali, navíc policie byla zbytečně agresivní. Pepřáky směrem k nevinným fandům, včetně dětí, byl prostě úlet.

Samozřejmě, policii požádal o pomoc pořadatelský klub z Mladé Boleslavi. Jenže tam opravdu nebylo žádné riziko, že by se situace zvrhla. Sparťané se chtěli jen bavit a užít si 38. titulu.

Naopak o čtyři dny později v Plzni, kde Sparta vyhrála 2:1, muži zákona po závěrečném hvizdu na zeleném pažitu chyběli. A zatímco loni na letenském svatostánku nikdo nebránil hostujícím slávistům ve finálových oslavách MOL Cupu, letos se sparťané venku důstojné slávy nedočkali. Frustrovaní plzeňští fandové vběhli na trávník, horké hlavy na druhé straně fanouškovské barikády si to nenechaly líbit, a už se začaly odehrávat scény, které se sportem nemají co dělat, včetně mlácení ležícího fandy dvěma protivníky najednou. Ještě že k žádnému vážnému zranění nedošlo.

Policisté dokvačili bohužel později a pořadatel, kterým tentokrát byla přímo fotbalová asociace, nezvládla svoji roli.

Všechno přitom mělo být opačně. V Mladé Boleslavi bez policistů, v Plzni s nimi. Ale vinu nesou i samotní fanoušci. Pokud jsme mluvili o kultivaci domácího fotbalového prostředí – a po právu! – teď všechny takové proklamace patří zmačkat a zahodit do koše.

Vrátili jsme se z piedestalu na fotbalový Balkán. A teď je načase, aby nejagresivnější fandové opravdu dostali tvrdé tresty, včetně zákazů vstupů na stadion. Uvolnili jsme otěže a doplatili na to. Proto je třeba za ně znovu pořádně vzít. A přitvrdit.

Zároveň ale pamatovat, že stejně jako si pes dovolí to, co mu dovolí páníček, podobně se v okamžiku problémové situace zachová i horkokrevný fanoušek. A toho nechali pořadatelé bez vodítka. Tím, že se v obou případech rozhodli naprosto chybně.

Pokud tedy budeme hledat chyby, pátrejme na všech stranách, ne jen na jedné. A hledejme, prosím, vinu i sami u sebe. Platí to i pro vás, trenéři a hráči. Tvrdých zákroků v duelech našich nejsilnějších týmů, včetně těch absolutně za hranou, jsme viděli v této sezoně celou řadu.

Z čeho si tedy v tom případě vzít pozitivní příklad, že…?

Petr Kojzar

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy