O racionální debilitě

Nevědomost hříchu nečiní. To není dogma, jak by si mnozí, zejména ti postižení duchovní epidemií, mohli myslet. Ne každá debilita má totiž svůj původ v mentálním postižení.

Existuje i tak zvaná racionální debilita (tento pojem jsem právě vymyslel, jste tedy svědky vědeckého, historického okamžiku v přímém přenosu…), jejíž definice zní prostě a jednoduše: Když někdo není dle lékařského dobrozdání debil, nevylučuje to, že se jako debil nemůže chovat, čili navzdory negativní lékařské zprávě tím debilem přesto může být.

»Ve vestibulu stanice metra Anděl, u výstupu Na Knížecí nechá hlavní město umístit k nápisu Moskva ¬ Praha vysvětlující tabulku. Podle textu schváleného v pondělí radními odsoudí ruské válečné zločiny na Ukrajině. Nápis tak ve stanici zůstane, výtvarníci pak navrhnou jeho úpravy. ‚Legenda o československo-sovětském přátelství byla proto vnuceným narativem sovětské okupační moci‘, bude stát na tabulce,« zaťaly pěst do oné racionální debility novinky.cz.

Kdyby se v těch vašich zbytečných životech jednou jedinkrát rozsvítilo, a vám nedej Bože docvaklo, co je to OKUPACE a proč se udál 21. srpen 1968, stály by vás na finální skok z Nuselského mostu do údolí mnohakilometrové fronty, možná od Kačerova až k hlavnímu nádraží. Možná i delší. Myslím, že kdyby těch 26 miliónů mrtvých Sovětů tenkrát vědělo, za jak marné životy budoucích generací ty své pokládají, radši by se odstěhovali někam za Ural a tam v poklidu spočinuli až do smrti.

Staré známé přísloví říká: »Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.« Vy tu jámu nekopete jen tomu »jinému«, vy si ji hned vedle kopete také sami pro sebe. O té druhé sice nevíte, ale ať jednou sletíte do té či oné, ven se už nevyhrabete.

Dušan Sedlák

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy