Nová vlaková trasa Čína-Španělsko posiluje obchodní vazby

Nová vlaková trasa mezi Čínou a barcelonským přístavem má posílit obchodní vztahy s asijskou zemí, uvedl v pondělním rozhovoru pro agenturu Xinhua jeden z vedoucích pracovníků přístavního úřadu.

První nákladní vlak nové železniční trasy mezi čínskou provincií Šan-si a severovýchodním španělským městem bezpečně dorazil do přístavních zařízení na konci dubna.

První vlak čínsko-evropského železničního expresu ze Šan-si do Barcelony vyjel 22. března z Tchaj-jüanu v Šan-si a cestoval 35 dní, během nichž urazil více než 12 000 km.

Přepravovaný náklad zahrnuje odlitky, nábytek, konzervované zboží, autodíly, zboží denní potřeby a další. Od roku 2017, kdy byl poprvé vypraven, jezdí čínsko-evropský železniční expres ze Šan-si pravidelně na 16 trasách do více než 40 měst v 15 zemích a celkem bylo vypraveno 782 vlaků.

Letecký snímek pořízený 12. května 2022 ukazuje nákladní vlaky na údržbové základně v severočínské provincii Šan-si. FOTO – Xinhua/Cao Yang

»Tento vlak posiluje závazky, které Číňané přijali, když si vybrali Barcelonu nejen jako vstupní bránu do Evropy, ale také jako středomořské distribuční centrum,« řekla agentuře Xinhua Carla Salvadová, zástupkyně generálního ředitele pro obchod a marketing barcelonského přístavu.

»Z geografického hlediska má barcelonský přístav velmi dobrou strategickou polohu, protože kromě toho, že se nacházíme v Evropě, ležíme také u Středozemního moře,« dodala.

Železniční operátor TPNova, jedna z předních španělských dopravních společností, bude provozovat novou nákladní dopravu jménem čínské obchodní skupiny Huayuan, která poskytuje logistické služby ze své základny v Šan-si.

Úspěšný dubnový příjezd vlaku ze Šan-si je prvním výsledkem dohody mezi španělskými a čínskými společnostmi, která byla podepsána v listopadu v Barceloně.

Letecký snímek pořízený 23. června 2022 ukazuje nákladní vlak, který představuje 10 000. jízdu nákladních vlaků Čína-Evropa provozovaných společností China-Europe Railway Express, čekající na odjezd na hlavním nádraží ve městě Tchuan-ťie v Čchung-čchingu na jihozápadě Číny. FOTO – Xinhua/Huang Wei

Čínsko-evropský železniční expres spojuje 112 měst v Číně, projíždí přes 100 měst v 11 asijských zemích a regionech a dosahuje více než 200 měst v 25 zemích a regionech v Evropě. Stal se stěžejním projektem iniciativy Pásmo a stezka, jejímž cílem je usnadnit mezinárodní tok zboží.

»Čína je naším nejsilnějším obchodním partnerem, a proto je každé spojení s Čínou velmi vítané a jsme velmi rádi, že se objevujeme na mapě Nové hedvábné stezky, kterou prosazují čínské úřady,« řekla Salvadová.

Podle výkonné ředitelky je nová vlaková doprava »dobrým doplňkem« k logistickým leteckým a námořním službám, které přístav již nabízí.

Vlak vyjel ze Šan-si s 50 kontejnery se zbožím, z nichž přibližně polovina byla vyložena v Německu a zbytek dorazil do barcelonského přístavu pro distribuci na jiných místech Španělska.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy