Pár poznámek k práci Českého rozhlasu

V současné době rezonoval naší společností tlak vládního establishmentu na zvýšení poplatků určených pro provládní média Český rozhlas a Českou televizi. Protože Česká televize je propírána skoro každý den, zaměřil jsem se na problematiku Českého rozhlasu.

Rada Českého rozhlasu

Ryba smrdí od hlavy, zní známé přísloví. Český rozhlas má svou Radu, která se skládá z předsedy, místopředsedy a sedmi řadových členů. Předsedou Rady ČRo je kontroverzní politik z Milovic, člen TOP 09 Ondřej Matouš. Každý obyvatel Milovic ví, co je to za člověka. Aktuálně funguje jako ředitel Výstaviště v Lysé nad Labem. V Milovicích byl spojen zejména s místním Sokolem. Dlužno podotknout, že v Sokolovně v Milovicích se před léty natáčelo porno. Za předsednictví v Radě tento pán inkasoval v roce 2024 celkem 697 200 Kč. V letošním roce za předsednictví inkasuje 59 300 Kč hrubého měsíčně. Je to 1,27násobek průměrné měsíční mzdy zaměstnanců Českého rozhlasu v roce 2024 zaokrouhlený na celé stokoruny nahoru. Ostatní členové rady nepřišli také zkrátka.

Celkové náklady na provoz Rady Českého rozhlasu včetně Dozorčí komise Rady ČRo činily 7 735 159,06 Kč. Přepočteno na koncesionáře, tedy vás občany ČR. Aby pan Matouš a jeho spolek měli klidný život, muselo se na ně složit 14 324 posluchačů Českého rozhlasu, potažmo koncesionářů, protože ne každý si tuto provládní žumpu zapne.

Nebojte, v roce 2025 náklady na Radu Českého rozhlasu stoupnou skoro o milión korun. Jsou plánovány na 8 650 000 Kč.

V roce 2024 se Rada Českého rozhlasu sešla na svém zasedání 13x.

(Ne)objektivita Českého rozhlasu

Vycházím-li z článku uveřejněného na serveru borovan.cz, vychází zastoupení vládních stran ve výši 65,2 % vůči opozici, tedy ku 18 % ve vysílání. Rozdíl činí převážně provládní, nikým nevolení tzv. nezávislí komentátoři. Jiný text, vypracovaný přímo Radou Českého rozhlasu, uvádí, že vláda má převahu 68 ku 21 vůči opozici. Předseda Rady Českého rozhlasu a námi štědře placený Ondřej Matouš to obhajoval slovy: vládní strany mají ve vysílání pořadů Českého rozhlasu »mocenský bonus«. Zajímavé je, že když byly tyto vládní strany v opozici, tak mocenský bonus měla za pana Matouše stejná sestava, která byla ale v té době v opozici. Konkrétně to bylo 89 vystoupení vládních představitelů vůči 120 opozičním. V té době byly v opozici strany vládní koalice a SPD, která ale v současném vysílání ČRo prakticky není slyšet. Nepřekvapí, že ve vysílání ČRo má hlavní slovo vládní TOP 09, však má svého koně v čele Rady Českého rozhlasu.

Co s tím?

Ideální by bylo využít zkušeností Lichtenštejnska a veřejnoprávní Český rozhlas zrušit. Případně to udělat jako americký prezident Trump a zrušit státní placení ČRo, respektive zrušit rozhlasovou daň. Tu naopak vládní poslanci zvyšují, aby si svůj »mocenský bonus« udrželi, ať už budou vládnout nebo v opozici.

Druhou možností je definovat veřejnoprávní službu (pořady pro menšiny, nějaké zpravodajství, kultura, pořady pro děti a postižené) a balík veřejné služby soutěžit. Pak by vyšly najevo skutečné náklady na poskytované služby, které jsou mnohem dražší v podání veřejnoprávních médií než u soukromých stanic.

I o tom budou volby v roce 2025.

Zdeněk Milata

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy