Home Názory SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Slavia, z níž jde strach, a Sparta, která...

SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Slavia, z níž jde strach, a Sparta, která si věří

Fotbalová Slavia v týdnu představila velkou posilu. Do klubu se vrací třiadvacetiletý reprezentační obránce David Zima. Toho před dvěma lety prodala do Turína, kde se však i vinou zranění trvale neprosadil do základní sestavy. Nyní si jej koupila údajně za 100 milionů korun.

Červenobílí tak vyrovnávají historicky nejdražší příchod hráče do české ligy, v roce 2019 zamířil za přibližně stejnou částku rovněž do Edenu ze saúdskoarabského Al Ahlí rumunský záložník Nicolae Stanciu. Ten pomohl Slavii okamžitě k zisku titulu, totéž si slibují v klubu nyní. Nikoli však jen od Zimy, ale od dalších zimních akvizic. »Sešívané« posilování bylo skutečně masivní.

»Přivedli jsme tři české reprezentanty v ideálním fotbalovém věku – Davida ve 23 letech, Ondřeje Zmrzlého ve 24 letech a Jindru Staňka v ideálním brankářském věku 27 let. Tři zkušené hráče, kteří tým okamžitě posílí, doplnil velký talent Malick Diouf. Po dlouhé době jsme si také mohli dovolit neprodat žádného hráče základní sestavy, což je samo o sobě velkým posílením,« uvedl šéf klubu Jaroslav Tvrdík a okamžitě spřádal logické cíle: »Chceme naplno využít příležitosti ve všech třech soutěžích. Pokusit se o postup z osmifinále Evropské ligy, porvat se o titul a připravit se na boj o Ligu mistrů.«

Slavia se po příchodu nového majitele skutečně praštila přes kapsu a její hlavní cíl je očividný – sesadit z trůnu Spartu, která loni vybojovala titul a nyní vede tabulku s pětibodovým náskokem (ač má sehrán o zápas navíc). Neměli by se Letenští, kteří přiváděli spíše hráče do širšího kádru a ne a priori pro vyvolenou ideální jedenáctku, začít před odvěkým rivalem třást jako osika? Zvláště když je čeká zběsilý start do jara (osm zápasů za měsíc, z toho dvě derby, dvojutkání s Galatasarayem Istanbul či zápas v Plzni)?

Na otázku, co říká na smělé plány Slavie a drahé posily, odpověděl tento týden v rozhovoru pro iDnes.cz kapitán Letenských Ladislav Krejčí takto: »Když někdo nastaví laťku výš než ostatní, druhý se ji snaží přirozeně dorovnávat. A pro konkurenceschopnost celé ligy je to super. Možná překvapím, ale já doufám, že se jim bude dařit, změny budou smysluplné a český fotbal nebude stagnovat. Zároveň jsem pořád přesvědčený, že ti nejlepší jsme tady my.«

Je jasné, že do novinářského diktafonu Krejčí neřekne, že jde ze Slavie strach, ale jestli nebyla chyba přenechat iniciativu na přestupním poli sokovi, to je otázka, kterou zodpoví až líté boje na zeleném pažitu.

To v hokejové nejvyšší soutěži naopak zbrojí Sparta. Druhý tým extraligové tabulky přivedl s uzávěrkou přestupního okna zajímavé posily – do obrany kanadského mistra světa z roku 2021 Nicolase Beaudina, do útoku jeho krajana Zacka Kassiana, jenž odehrál v NHL včetně play off přes 700 zápasů, a také Kryštofa Hrabíka z Plzně. Kádr, který v poslední době zmítaly zdravotní problémy obřích rozměrů, je tak nyní nabitý k prasknutí a připravený zvládnout i případnou novou kalamitu na marodce. Hlavní cíl je ale stejný, jaký si vytyčila fotbalová Slavie směrem k vedoucí Spartě. Předběhnout lídra. V tomto případě Dynamo Pardubice. Vše se ale neukáže v jednom utkání, kdy shodou okolností na sebe oba týmy narazily dnes, ani v základní části, ale až v play off. Tam se bude lámat chleba. Kdo uspěje po 52 kolech, vyhrál bitvu. Ovšem válka přijde až následně.

Únor bude v tomto směru zahřívací. Stejně jako ve fotbalové lize. To klíčové přijde později. A já doufám, že zahřívací bude druhý měsíc v kalendářním roce i pro české tenisty. Že zvládnou mač v Izraeli, protože teprve potom se jim otevřou dveře k atraktivním bojům v Davisově poháru. Inu, dozvíme se to již zítra a pozítří.

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here