SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Derby až na krev…

Když někdo vymýšlel podpůrnou akci pro diváky 62. Podještědského derby mezi Slovanem Liberec a FK Jablonec, určitě neměl na mysli dění v 73. minutě zápasu. Byla to hororová složka včerejších čtyř odpoledních duelů 22. kola FORTUNA:LIGY.

V rámci 62. Podještědského derby připravil domácí FC Slovan Liberec akci pro fanoušky obou klubů – pokud za posledních 12 měsíců alespoň jednou byli na bezpříspěvkovém darování krve nebo krevních složek, měli vstup na derby zdarma. Oba kluby také tradičně před společným derby uspořádaly tiskovou konferenci. Ta se tentokrát uskutečnila ve čtvrtek na půdě Krajské nemocnice Liberec, která je signifikantním místem této vzájemné spolupráce:

0:0, 1:1, 2:2, 3:3. To jsou výsledky zmiňovaných duelů 22. kola FORTUNA:LIGY a právě ten na góly nejštědřejší patří Podještědskému derby. Smutným hrdinou se pro všechny dárce se vstupem zdarma i pro zbytek fanoušků i nefanoušků stal brankář domácích Hugo Jan Bačkovský. Kdo si přečetl pouze statistické údaje (Slovan Liberec – FK Jablonec 3:3 (0:1) Branky: 72. Rabušic z pen., 85. Preisler, 90.+1 Chaluš – 13. Chramosta z pen., 58. vlastní Mikula, 73. Čanturišvili. Sestava Liberec: Bačkovský (76. Vliegen)…) musel mít »jasno«: Bačkovskému zápas nevyšel a byl po třetí brance a špatném výkonu střídán.

Dnes už asi všichni vědí, že brankář domácích si zažil opravdu »den blbec«, ale trochu jinak. První gól z penalty, druhý vlastní, při třetím zůstal bezvládně ležet na zemi po střetu se spoluhráčem Prebslem.

Opravdu derby až na krev… Někdy se »reklamní slogany« prostě povedou 🙉

To, že Bačkovský bude nějaký delší čas mimo fotbal, mě nutí odbočit k jisté hře na jednom webu. Lze si tam vytvořit vlastní tým a soupeřit s hráči z celé republiky. Je to ale trochu jinak – např. letenský fanoušek si nemůže »koupit« celou Spartu, pravidla povolují pouze tři hráče z jednoho klubu. Navíc je v začátku stanovena cena hráčů za celý tým, kterou nelze přesáhnout. V průběhu můžete hráče prodávat a kupovat, můžete tak na některých vydělat a mít pak na dražšího, na jiných prodělat. Je to takové sestavování reprezentačního výběru, ale ne ČR, ale FORTUNA:LIGY.

Na začátku jsem chtěl být klokan, ale výběr pouze tria mě donutil chovat se jinak. Ze svého klubu jsem si tedy vybral jen záložníka Jana Matouška a obránce Daniela Köstla a Martina Dostála. Ten je momentálně zraněn, tak jsem ho prodal a dočasně angažoval jiného. Ale to je jiný příběh – takto jsem se třeba muset vzdát Rafia Durosinmiho (Plzeň), pro karetní stopku dočasně i Abdullaha Tanka (Baník). V úvodu jsem si vybral brankářskou dvojici Viktor Budinský (Pardubice) – Olivier Vliegen (Liberec). Jenže liberecký gólman po dobrém bodovém úvodu najednou přestal chytat (nahradil ho právě Bačkovský). V té době už zapisoval hodně bodů i Peter Vindahl (Sparta), časem přestal v Pardubicích chytat i Budinský. Tak mám nové brankářské duo – k uvedenému Dánovi jsem si koupil Matouše Trmala (Mladá Boleslav). Protože z výše zmiňovaných hezkých výsledků (0:0, 1:1, 2:2, 3:3) ta bezbranková remíza patří právě Mladé Boleslavi a Hradci Králové, přinesl mi tento zápas dost bodů – Trmal třeba osm, další body s bonusem za čisté konto (který mají brankáři i obránci a bod ještě i záložníci) Daniel Mareček (MBL) i oba hradečtí v mém výběru Ladislav Krejčí st. a Václav Pilař. Celkem dost bodů přináší i dvojice Asger Sørensen (celkově 85) – Martin Vitík (73), pokud ovšem k ligovému zápasu nastoupí…

A vrátím-li se k tomu, proč mi 73. minuta v Podještědském derby připomněla tuto hru? Mám dvě možnosti. Asi bych teď mohl znovu koupit Vliegena, když asi bude chytat. Celkově má 36 bodů, skoro všechny v mém výběru, ale naposledy bodoval v 10. kole a až včera pět bodů, protože ve zbytku zápasu vlastně udržel čisté konto. Ale místo koho? A zase mám dvě možnosti: Vindahl má zatím celkově 87 bodů, většinu i v mém týmu, Trmal 74.

Ale dost už o tom, co bylo a těšme se na to, co bude příští týden. Čtvrtfinále MOL Cupu dnes zahájil zápas Opavy s pražskou Duklou, který tak vlastně naplnil původní ale následně v září opakovaný los. Prvními semifinalisty se po výhře 2:0 stali fotbalisté Opavy, kteří jsou už jen jediný krůček od vyrovnání svého pohárového maxima z roku 2017. Vše podstatné se událo již v prvním poločase. Ve 24. minutě zasáhl Matějka kopačkou do hlavy Janoščína a vyfasoval červenou kartu. Pražané byli i v deseti aktivní, pak ale přišly v rozmezí tří minut dva smrtící opavské zásahy. Skóre otevřel Blecha, jehož tečovaný centr z levé strany zamířil do branky o vzdálenější tyčku. Následně se po Málkově centru z pravé strany opřel ve vápně do balonu z první Přichystal a přízemní ranou zvýšil domácí vedení. Dukla se snažila být i po změně stran aktivní, žádnou vážnější příležitost ke skórování si ale nevypracovala.

V příštím týdnu se představí i oba účastníci »derby až na krev« (v úterý Jablonec – Plzeň, ve středu Zlín – Liberec), ale hlavně nás pak čeká pražské derby Slavia – Sparta. Tak tedy

Sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.