Titul je super, ale co dál?

Česká hokejová reprezentace získala po přísně dodržovaných dietních 14 letech titul mistrů světa. Gratulace všem klukům je na místě, jásot však nikoli. Obávám se, že tento úspěch českému hokeji výrazně nepomůže, spíše naopak. Nyní nastane to, že se všichni ve vedení svazu budou plácat po ramenou, jací že jsou pašáci.

Nesdílím tento optimismus, neboť klame. Základním měřítkem toho, že děláte práci s mládeží dobře ve smyslu mezinárodní konkurenceschopnosti, je reprezentace do 20 let, chcete-li junioři. Jinými slovy řečeno, právě a jen dvacítka by měla být toho obrazem, jakýmsi finálním zúročením, obrazem kvality domácí dorostenecké a juniorské extraligy. I když zapátráme mnoho let dozadu, v nominaci U20 na světový šampionát nenajdete přímo z české juniorské extraligy NIKOHO. To je fakt.

Medailové úspěchy dvacítky z posledních let jsou nejvíce výsledkem toho, že v tom nejkrizovějším věku 15 až 18 let nám kvalitní hokejisty vychovává zahraničí. Pokud talentovaný kluk v patnácti neodejde ven, skončí. Včera nezískala titul světových šampionátů Česká republika, poněvadž český hokej ty kluky do téhle kvalty nevychoval. To je taky fakt. Onen titul vyhráli samozřejmě samotní hráči a jejich rodiče, kteří mnohé z nich v těch patnácti »vyexpedovali« do ciziny. Stálo je to nemalé odříkání a nepředstavitelný ranec peněz. Těch pár reprezentantů ze seniorské české extraligy, kteří se v Rulíkové nominaci objevili, ti se postupně vytráceli, anžto na TOP kvalitu prostě neměli. Typickým příkladem budiž třinecký Voženílek, který byl v duelech se slabšími soupeři nekriticky vynášen do nebes, že je to hráč pro NHL apod., tak ten se nakonec už ani nevešel do sestavy. A přitom zrovna on patří k tomu nejlepšímu, co naše extraliga nabízí.

Ano – klukům a jejich rodičům tento úspěch přeji moc a moc, ale pokud si chce český hokej sám vychovávat kvalitu, nelze onen titul přeceňovat. Navíc chybělo Rusko a navíc, o čemž jsem psal nedávno, hokejový světový šampionát je jediným sportovním podnikem tohoto druhu, kde se absolutně nejlepší neschází. Z NHL přijíždí jen ti, kteří už vypadli, a ještě k tomu ani zdaleka ne všichni tito vypadnuvší.

Kdybych já byl hokejistou a včera se mi na krku houpala zlatá medaile, Hadamczikovi bych ruku rozhodně nepodal. Bohužel, tohle je ale přesně Lojzova parketa, parketa Lojzy byznysmena. Jenže co dál?

Martin Kalous

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy