Cenu Marka Ravenhilla získal Adam Svozil za inscenaci Autorka

Inscenace textu Autorka skotské dramatičky Elly Hickson uváděná v Jihočeském divadle v režii Adama Svozila získala Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu za rok 2023. Cenu v podobě »kožichu Marka Ravenhilla« pro letošní ročník navrhla česká designérka Maria Nina Václavková.

Cena Marka Ravenhilla je součástí projektu Centrum současné dramatiky, který od roku 2010 realizuje Divadlo LETÍ a letos byla udělena již potřinácté. Porota složená z osmi odborníků tentokrát vybírala z více než sta inscenací vzniklých v roce 2023, z nichž do finále nominovala sedm inscenací. Kromě výherní inscenace Autorka uváděné v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích byly nominovány: Cherry Man Národního divadla Praha, Trójanky a Na první pohled pražského Švandova divadla, Hanzelkazikmund (zde jsou lvi) ústeckého Činoherního studia, Třináckrát za svědka Slováckého divadla v Uherském Hradišti a Žena filmového kritika pražského Divadla pod Palmovkou.

Výběr vítězné inscenace zdůvodňuje členka poroty a dramaturgyně festivalu Dream Factory Ostrava Sylvie Vůjtková: »Autorka skotské dramatičky Elly Hickson je nesmírně provokativní a mnohovrstevnatá hra zabývající se otázkami genderové nerovnosti a uměleckých a životních hodnot nejen v divadelním světě. Hlavní hrdinka Ella se jak ve své hře, tak i v realitě nekompromisně vymezuje vůči zažitému společenskému řádu a pro ni zoufale konvenčnímu a neinspirujícímu divadelnímu prostředí. V režii Adama Svozila Na půdě Jihočeského divadla vznikla velice pozoruhodná inscenace, která otevírá zásadní témata dnešní doby, aniž by předkládala jednoduchá řešení nebo sama sebe brala příliš vážně, a daří se jí organicky propojovat silný apel s patřičným nadhledem. Velkou zásluhu na tom má herecké obsazení, které bravurně dokáže střídat křehce intimní polohy s bojovným apelem a humornou nadsázkou.«

Režisér Adam Svozil si Cenu převzal v Divadle VILA Štvanice 6. června 2024 v rámci slavnostního ceremoniálu, po kterém následovalo představení inscenace My, l’ud! hostujícího slovenského nezávislého Divadla na Peróne..Divadlo LETÍ tak ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze pokračuje ve snaze představit českému publiku tvorbu slovenské nezávislé divadelní scény a navazuje tím na spolupráci z minulého roku, kdy Prahu navštívilo slovenské nezávislé Divadla Petra Mankoveckého s inscenací Nikdy Navždy v režii Mariána Amslera.

Cena Marka Ravenhilla za inscenaci nového textu je ocenění českých tvůrců za počin v oblasti inscenování současné dramatiky. Novým textem se rozumí takový text, který vznikl v období deseti let před příslušným udělením ceny. Oceněná inscenace je volena na základě konsensu členů Rady Ceny Marka Ravenhilla, kteří zohledňují symbiózu kvalitního textu a kvalitu jeho inscenování. Rada sleduje i výsledky autorské či kolektivní tvorby, u nichž rozhoduje výsledný text a jeho přenositelnost mimo kontext konkrétní inscenace a poetiky divadla, pro nějž vznikal.

Rada Ceny Marka Ravenhilla v roce 2023:

Tatjana Lazorčáková, teatroložka

Jana Soprová, divadelní publicistka a kritička

Marie Špalová, umělecká šéfka Divadla LETÍ

Lenka Veverková, dramaturgyně Českého rozhlasu

Sylvie Vůjtková, dramaturgyně festivalu Dream Factory Ostrava

Petra Zachatá, divadelní kritička

Luděk Horký, dramaturg České televize

David Drozd, teatrolog

Další nominované inscenace:

Národní divadlo Praha – Cherry Man // Ivan Vyrypajev
režie: Kasha Jandáčková

Jihočeské divadlo České Budějovice – Autorka // Ella Hickson
režie: Adam Svozil

Švandovo divadlo Praha – Trójanky // David Košťák
režie: Anna Turlo

Švandovo divadlo PrahaNa první pohled // Suzie Miller
režie: Lucie Ferenzová

Činoherní studio Ústí nad Labem – Hanzelkazikmund (zde jsou lvi) // Kateřina Součková & Adam Svozil
režie: Adam Svozil

Slovácké divadlo Uherské Hradiště – Třináctkrát za svědka // Jan Šotkovský

režie: Lukáš Kopecký

Divadlo pod Palmovkou Praha – Žena filmového kritika // Tomáš Dianiška, Petr Cífka

režie: Tomáš Dianiška, Petr Cífka & kol.

(mac)

FOTO – archiv Festivalu Divadelní flora

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy