Archeologové našli poblíž Jeruzaléma polovinu vzácné mince staré 2550 let

Izraelští archeologové objevili při vykopávkách nedaleko Jeruzaléma část mimořádně vzácné stříbrné mince, jejíž stáří se odhaduje na 2550 let. Informoval o tom Izraelský úřad pro památky.

»Nález je mimořádně vzácný, dosud bylo v Izraeli nalezeno pouze šest mincí tohoto typu. Patří do skupiny velmi raných mincí, které byly raženy mimo Izrael v VI.-V. století př. n. l.,« uvedl vedoucí numismatického oddělení Úřadu pro starožitnosti Robert Kul. Zdůraznil, že artefakt »byl ražen v období, kdy se mince teprve začínaly používat«.

»Dalším důkazem procesu postupného přechodu od vážení slitků k zavádění mincí je skutečnost, že ačkoli byla tato stříbrná mince původně ražena, byla později záměrně rozdělena na dva kusy. To svědčí o tom, že ve 4. století př. n. l. byla používána spíše jako kus stříbra, který se vážil k placení, než jako mince, ačkoli v té době již byly peníze v oběhu,« vysvětlil Kul. Podle něj »artefakt obsahuje informace o tom, jak probíhal obchod a jak obchodníci přešli od placení vážením prutů stříbra k používání mincí«.

Úřad pro starožitnosti vysvětlil, že mince nalezená při vykopávkách v Judských vrších pochází z perského období. »V šestém až pátém století před naším letopočtem se takové mince začaly objevovat v Izraeli,« dodal úřad. Archeologové poznamenali, že v tomto období »byla taková praxe dělení mincí podle hmotnosti běžná na venkově Judského království, jehož hlavní město se nacházelo v Jeruzalémě«.

Jak uvádí oddělení, na jedné ze stran mince »je vidět otisk čtvercového razidla, které tvoří zapuštěný vzor«, neboť »teprve pozdější a dokonalejší technologie umožňovaly zhotovovat mince s vystupujícím vzorem«. »Nález je vzácným dokladem nejstaršího používání mincí v Izraeli,« dodal úřad.

Eli Escusido, ředitel Izraelského úřadu pro starožitnosti, poznamenal, že »drobné mince jsou v archeologii zásadním zdrojem informací«. »Obsahují vizuální detaily, nápisy a data. Pomocí drobného artefaktu, jako je mince, je možné vysledovat cestu lidského myšlení a všimnout si, že naše ekonomické zvyklosti zůstaly po tisíce let v podstatě nezměněny a že se změnila pouze technologie,« vysvětlil.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy