Děti žen s nadváhou mají neobvykle vysokou pravděpodobnost, že budou obézní

Vědci zjistili, že děti žen s nadváhou mají neobvykle vysokou pravděpodobnost, že budou trpět obezitou, protože jejich mozek začne během nitroděložního vývoje produkovat neobvykle vysoký počet molekul RNA miR-505-5p. Vzniku souvisejících změn v mozkových funkcích dítěte lze zabránit lehkým cvičením při nošení plodu, píší vědci v článku zveřejněném v časopise PLoS Biology.

»Zjistili jsme, že nadváha během nošení plodu vede ke změnám v mozku dítěte, které způsobují, že v dospělosti konzumuje více tučných potravin, a tím se zvyšuje riziko vzniku obezity. Důležité je, že se nám podařilo prokázat, že i mírná fyzická aktivita, která nevede ke snížení hmotnosti, chrání potomky před vznikem těchto změn,« napsali vědci.

K tomuto závěru dospěla skupina britských a brazilských molekulárních biologů pod vedením Laury Deardenové, vědecké pracovnice z univerzity v Cambridge, během pokusů s březími myšmi, které v důsledku konzumace vysoce kalorických a tučných potravin trpěly nadváhou. Vědce zajímalo, jak rozvoj obezity a s ní spojené změny v metabolismu samic ovlivňují růst embryí.

Za tímto účelem vědci odchovali několik generací hlodavců, jejichž rodiče jedli normální nebo tučnou stravu, a porovnávali, jak se liší úroveň aktivity jejich genů souvisejících s metabolismem a také činnost hypotalamu, hormonálního centra mozku. Při této analýze brali vědci v úvahu nejen rozdíly v aktivitě samotných genů, ale také v koncentraci několika stovek malých molekul RNA, které potlačují nebo podporují čtení určitých segmentů genomu.

Když vědci porovnali soubory dat, zjistili rozdíly v aktivitě šesti genů v hypotalamických buňkách, které souvisejí s metabolismem mastných kyselin a koloběhem tuků v těle. Poruchy v těchto oblastech DNA se u myší objevily, když jejich matky trpěly obezitou, zatímco nosily plod, a většina z nich byla spojena se zvýšenou koncentrací jediné krátké molekuly RNA, miR-505-5p.

Následně vědci zjistili, že k narušení produkce tohoto úseku RNA dochází také již v prvních dvou týdnech těhotenství v důsledku toho, že samice s nadváhou mají v těle vysoké koncentrace inzulínu a mastných kyselin. Kombinace těchto faktorů zvláštním způsobem »přeprogramuje« hypotalamické neurony a učiní je méně citlivými na změny koncentrace mastných kyselin v těle.

Vědci zjistili, že k takovým abnormalitám v hypotalamických buňkách nedochází v případech, kdy myší samice vykazovaly v prvních týdnech nošení plodu alespoň minimální fyzickou aktivitu. To dává naději, že podobným způsobem lze snížit výskyt obezity i u dětí, jejichž matky mají během těhotenství nadváhu, uzavřeli vědci.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy