Ekologové navrhli kvůli udržitelnosti produkce masa chovat krajty

Ekologové změřili rychlost růstu krajt síťovaných a krajt tygrovaných tmavých, dvou druhů velkých dravých hadů, a dospěli k závěru, že tito plazi v prvním roce života velmi rychle nabírají na hmotnosti, přičemž spotřebují rekordně nízké množství potravy. To umožňuje jejich chov na farmách pro produkci masa s minimálními škodami na přírodě, napsali vědci v článku zveřejněném v časopise Scientific Reports.

»Ukázali jsme, že krajty v prvních 12 měsících života rostou velmi rychle, což je charakteristické zejména pro samice. Hmotnost nejrychleji rostoucích krajt síťovaných se denně zvyšovala o 19 g, zatímco krajty tygrované tmavé rostly ještě rychleji a přibíraly až 42 g hmotnosti denně. Krajty navíc překonávají všechna v současnosti chovaná zvířata v účinnosti přeměny potravy na bílkoviny a další živiny,« napsali vědci.

K tomuto závěru dospěl tým australských, vietnamských a jihoafrických ekologů pod vedením Daniela Natusze, výzkumníka z Macquarie University v australském Sydney, při pozorování krajt na dvou farmách exotických zvířat ve Vietnamu a Thajsku. Plazi jsou o 90 % energeticky úspornější než savci a ptáci, což by podle vědců mohlo umožnit jejich využití k produkci masa s minimálními zdroji.

S touto myšlenkou vědci sledovali, jak rychle krajty síťované a krajty tygrované tmavé, dva oblíbené druhy hadů v jihovýchodní Asii, přibývají na hmotnosti a kolik potravy snědí během prvních 12 měsíců života, kdy tito plazi rostou nejrychleji. Kromě toho vědci analyzovali, jak často a čím majitelé farem krajty krmili, a hodnotili efektivitu přeměny snědené biomasy na maso, tuk a další jedlé či cenné tělesné tkáně krajt.

Pozorování vědců ukázala, že krajty rostly velmi rychle i při stravě složené převážně ze zpracovaného živočišného a potravinového odpadu, kterým farmáři hady krmili přibližně jednou týdně. V průměru krajty přibývaly na hmotnosti 10-19 g denně, přičemž nejrychleji rostoucí jedinci přibývali asi dvakrát rychleji, než je běžné.

Kromě rychlého růstu měly krajty také rekordně vysokou účinnost přeměny biomasy – na každý gram tělesné hmotnosti spotřebovaly pouze 1,2 gramu potravy. V tomto ohledu jsou hadi mnohonásobně efektivnější než prasata, krávy, drůbež a další hospodářská zvířata, což z jejich chovu činí mimořádně efektivní a atraktivní formu chovu zvířat, uzavírá Natusz se svými kolegy.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy