Erdogan prohlásil, že Ankara se soustředí na získání letounů F-16

Turecko se v současné době spíše než na otázky návratu k programu F-35 soustředí na perspektivu získání stíhaček F-16 od USA. Novinářům v Ankaře to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

»Turecko se v této fázi soustředí na téma F-16, nikoliv F-35. V této fázi se Turecku podařilo získat letouny F-35,« řekl. »A v americkém Kongresu, v Senátu, během našich kontaktů se senátory, kteří nás nedávno navštívili, jsme diskutovali o tom, jaké kroky podnikneme v tématu F-16,« dodal.

Když hovořil o problematice nákupu stíhaček, Erdogan dodal, že »turecké ministerstvo zahraničí intenzivně jedná s partnery na americkém ministerstvu zahraničí a turecké orgány sledují tento proces«.

Turecko bylo v roce 2019 vyloučeno z programu výstavby F-35 poté, co si pořídilo ruské systémy SAM S-400. Pro tyto letouny vyrábělo některé komponenty, prvky trupu a některé systémy. Nikdy také fyzicky neobdrželo několik prvních strojů, na jejichž používání již začalo v USA cvičit turecké piloty. USA uvedly, že návrat Turecka do programu je možný pouze v případě, že Ankara S-400 odmítne.

Pokud jde o letouny F-16, došlo v poslední době mezi oběma stranami k vážnému pokroku. Před několika lety Turecko požádalo USA o modifikaci stíhaček F-16 »block-70« a modernizační sady pro letouny, které má ve výzbroji. Jedná se o dodávku 40 nových strojů a modernizaci 79 stávajících. Jak již dříve uvedl americký ministr zahraničí Anthony Blinken, někteří členové Kongresu vyzvali k propojení těchto dodávek s kroky Ankary nezbytnými pro přijetí Švédska do NATO. Turecký zákonodárný sbor schválil ratifikační protokol Stockholmu v lednu.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy