Home Pel mel Věda a příroda První výzkumy naznačují, že covid-19 může spouštět Parkinsonovu chorobu

První výzkumy naznačují, že covid-19 může spouštět Parkinsonovu chorobu

Ilustrační FOTO - pixabay

Covid-19 může podle prvotních výzkumů patřit mezi viry, které spouští neurodegenerativní choroby, jako například Parkinsonovu nemoc, řekl dnes přednosta Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Robert Jech. Koronavirus vyvolává poruchy čichu, což je i častý prvotní příznak Parkinsonovy choroby. Zatím ale vědci neprokázali, zda covid tyto příznaky přímo způsobuje. Počet pacientů s Parkinsonovou chorobou v Česku odborníci odhadují na 50 000 a jejich počet stoupá. V Česku bylo od počátku epidemie předloni v březnu potvrzeno zhruba 4,2 milionu případů covidu-19. S koronavirem zemřelo 41 600 lidí.

Celosvětově lze zaznamenat nárůst výskytu neurodegenerací, pro které neexistuje léčba zaměřená na příčinu onemocnění. V Česku se problematice začal letos věnovat Národní ústav pro neurologický  výzkum, který na svou činnost obdržel dotaci 590 milionů korun. Sdružuje 11 institucí, jejichž koordinátorem je Fakultní nemocnice sv. Anny v Brně.

Neurodegenerativní choroba je onemocnění nervového systému, které způsobuje ztrátu mozkových buněk produkujících dopamin, tedy látku, která přenáší nervové impulsy. Způsobí tak například poruchy řeči či pohybu. Neurologické poruchy, do kterých patří mimo jiné i Alzheimerova nemoc, se ve světě staly druhou nejčastější příčinou úmrtí a nejčastější příčinou invalidity, uvedl ředitel Národního ústavu pro neurologický výzkum Milan Brázdil.

Mezi možné léčebné metody patří hluboká mozková stimulace. Spočívá v zavedení tenké stimulační elektrody do mozku skrze malý otvor v lebce, která »přeprogramuje« mozek a vnutí mu, že produkuje dopamin. Díky tomu mohou pacienti získat zpět kontrolu nad svými pohyby. »Do budoucna chceme být přesnější a jemnější a vyvinout stimulátor, který bude mozku naslouchat a dopamin mu bude stimulovat jen, když si o něj mozek sám řekne,« řekl Brázdil.

Neurodegenerace se mohou objevovat i jako důsledek opakovaných mikronárazů do hlavy, typicky u kontaktních sportů. Takové poranění totiž způsobují úbytek dopaminu. Jedny z prvních specifických příznaků Parkinsonovy choroby je porucha v REM spánku, při které člověk ve spánku mluví, kope, hýbe končetinami, padá z postele apod. To se odehrává v časném stadiu a zhruba za deset let se může rozvinout Parkinsonova nemoc.

Jediná prevence je podle odborníků zdravý životní styl, tedy zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita, snížení hladiny cholesterolu nebo zlepšení životního prostředí, zejména snížení pesticidů.

(mac, čtk)

FOTO – cuni.cz, fnusa.cz, pixabay

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here