Home Pel mel Věda a příroda »Řasové lesy« existují na dně Tichého oceánu již více než 35 milionů...

»Řasové lesy« existují na dně Tichého oceánu již více než 35 milionů let

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Vědci ze Spojených států a Evropy zjistili, že tzv. řasové lesy, nejproduktivnější podmořské ekosystémy na naší planetě, vznikly na dně Tichého oceánu nejméně před 32 miliony let, nikoliv před 14-15 miliony let, jak se dříve předpokládalo. To zpochybňuje zavedené představy o vývoji jejich obyvatel, uvedlo tiskové oddělení Kalifornské univerzity v Berkeley.

»Původně se mělo za to, že lesy řas se ve vodách Tichého oceánu nemohly objevit dříve než před 14 miliony let, protože tyto živé organismy spojené s těmito ekosystémy dříve neexistovaly. Nám se podařilo prokázat, že tyto biomy existovaly, jen na jejich území zpočátku žili zcela odlišní zástupci bezobratlé a obratlovčí fauny,« uvedla profesorka Kalifornské univerzity v Berkeley Cindy Loyová, jejíž slova cituje tisková služba univerzity.

Takzvané lesy řas představují jedny z nejproduktivnějších ekosystémů na Zemi. Jsou to mělké oblasti na dně oceánů, kde rostou husté shluky hnědých řas-laminárií, ale i dalších rostlin. Jejich rychle rostoucí biomasa podporuje velké množství bezobratlých a obratlovců, včetně měkkýšů, mořských ježků, korýšů, ryb, tuleňů a mořských vyder.

Vědci zjistili, že tyto základní oceánské ekosystémy se v Tichém oceánu objevily na počátku oligocénu, tedy před více než 32 miliony let. K tomuto závěru vědci dospěli při vykopávkách v západních oblastech severoamerického státu Washington, kde se v dávné minulosti na dně Tichého oceánu utvářely skaliska.

V těchto horninách vědci nalezli mnoho zbytků rhizoidů, obdoby kořenového systému řas-laminárií, otisky jejich stonků, jakož i další důkazy o tom, že v raném oligocénu byly západní břehy dnešních Spojených států pokryty lesy řas. To, jak vědci poznamenávají, posouvá dobu jejich výskytu téměř o 18 milionů let do minulosti, neboť předtím bylo stáří nejstarších fosilních dokladů jejich existence 14 milionů let.

Jak vědci naznačují, dávné řasné lesy sloužily jako hlavní životní prostředí záhadným desmostyliím, velkým mořským savcům, kteří se velikostí a vzhledem podobají hrochům. Obývali pobřeží Tichého oceánu od počátku oligocénu do konce miocénu a paleontologové až dosud nedokázali říci, v jakých ekosystémech tito tvorové žili. Jejich vyhynutí zhruba před sedmi miliony let uvolnilo místo moderní fauně řasných lesů, uvedli vědci.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here