Pražská lednová strkanice po 35 letech

Leden před 35 lety. Mrazivé počasí, že by psa nevyhnal. Společnost je ve značném varu. Nakupilo se tolik tuzemských neřešených problémů, a to nemluvím o mezinárodních vztazích. V polovině měsíce začnou demonstrace u příležitosti výročí sebeupálení studenta Jana Palacha v roce 1969. Jedni si chtějí připomenout tuto lidskou pochodeň, která vzplála jako protest proti intervenci vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Čin J. Palacha nebyl protest proti vládnoucí KSČ v té době. Jan Palach totiž nebyl antikomunista, jak se nám dnes mnozí snaží předkládat. Jen se snažil upozornit, že se ve společnosti objevuje »blbá nálada«. V roce 1989 je situace obdobná: selhává Přestavba a lidem se mnohé věci přestávají líbit. Začnou tedy hlasitě vyjadřovat svoji nelibost. Vládnoucí moc to ale vnímá jako pokus odstranit reálný socialismus sovětského typu a do centra Prahy jsou povolány bezpečnostní složky, aby »zajistily pořádek a klid«.

Oběť Jana Palacha byla využita pro věci příští. Celý týden od neděle 15. ledna roku 1989 se v Praze protestovalo s voláním »svobodu, svobodu«. Demonstrace ale nebyly povoleny a proto zasáhly pořádkové jednotky. Na tom není nic neobvyklého. Podobný postup totiž volí i západní země, když se konají nepovolené demonstrace. Pořádkové jednotky zakročí vždy, když se demonstrace vymyká kontrole a je zde evidentní násilí. Stačí si připomenout Velkou Británii a demonstrace odborů, Francii nebo tehdejší Západní Německo, kde lidé protestovali proti očesávání sociálních práv. V tehdejším socialistickém Československu lidé volali po svobodě a demokracii. Nikdo netušil, že ze svobody a demokracie vzejde likvidování sociálních práv, jakož i privatizace státního majetku. Nechci a nebudu se zastávat tehdejšího systému, který měl plno chyb a vážných deformací, ale je potřeba se na celou věc dívat objektivně.

Neschopnost tehdejšího vedení KSČ reálně zahájit demokratizaci a další reformy posléze vede k tomu, že společnost se od strany odklonila. Přestala jí důvěřovat, na což poukazovaly tehdejší sociologické výzkumy, které byly ale tajné a určené hlavně tehdejšímu ÚV. Nejužší vedení si tenkrát nechtělo připustit, že nastává problém. Lidé si žádali změny, které šly příliš pomalu. I proto demonstrovali. Demonstrace se konají hlavně v Praze, kde se upálil J. Palach a další lidé, stejně se v Praze srpen 1968 vnímal jinak, než třeba na venkově. Lze tedy usuzovat na nespokojenost Pražanů. Snad právě proto, že se většina demonstrací odehrávala právě v Praze, začalo se říkat, že Praha je stát ve státě.

Statistické údaje říkají, že počet členů KSČ v Praze byl k 1. 1. 1989 necelých 157 tisíc. Na začátku roku 1989 měla tehdejší KSČ celkem 1 721 085 členů, což je obrovské číslo. Jednalo se o velký kolos, který ale posléze stál na hliněných nohou a nebyl schopen pružné reakce, což se ukazovalo v celém průběhu posledního roku existence reálného socialismu. Z celkového počtu členů KSČ v Praze určitě několik tisíc chodilo na tehdejší demonstrace. Ať už z důvodu, že se chtěli zviditelnit a ventilovat svůj hněv, který nedokázali prezentovat na schůzích nebo právě z důvodu snahy něco změnit. Právě v tuto chvíli se na scéně také začínají objevovat kariérní komunisté, kteří se v tichosti připravují na věci příští, jež naši zemi uvrhnou do náruče kapitalismu.

Tisíce lidí, kteří se v lednu roku 1989 srocovali na Václavském náměstí v Praze, následně poslouží jako užitečný komparz v cizím zájmu. Jen málokteří si uvědomovali, že je na pořadu obnovení kapitalismu. Moc ležela na ulici a stačilo ji zvednout. Moc zvedl disent, který ji ale dlouho neudržel. Po roce 1990 se rozpadne Občanské fórum a do popředí se dostanou pragmatici kolem V. Klause. Pražská strkanice z ledna 1989 ještě režim svrhnout nedokázala, ale na konci roku došlo k další, mnohem větší demonstraci. Leden 1989 zasel sémě listopadu. Změna by určitě přišla, ale označování všeho z minulosti za špatné přispělo k tomu, že se k moci dostali prospěcháři, tuneláři a další, kteří naši zemi rozkradli. V lednu roku 1989 to ale málokdo z demonstrantů, kteří se pohybovali po Václavském náměstí, tušil. Cizí zájem převážil a započala nové éra budování našeho státu na rozkládající se morálce a rozpadajícím se Československu.

Jan Klán

Související články

8 KOMENTÁŘŮ

  1. Palach prý byl stoupencem socialismu s lidskou tváří. A právě takový socialismus přinesla Husákova normalizace.
    Přestavba se hroutila Gorbačovovi. Nastal tam chaos, ekonomický pokles a exploze násilí. To všichni viděli a jistě nechtěli jít stejnou cestou. Naopak u nás v ČSSR ekonomika nadále rostla.
    Počet demomstrantů byl marginální.

  2. Jan Palach se v lednu roku 1989 stal symbolem odporu proti bolševické totalitní moci. Demonstrace vyvrcholily v listopadu a vedly k pádu a konci komunistické státostrany. Odkaz JP tak byl naplněn. Je srandovní, když 55 let od upálení JP tu pohrobci minulého režimu skučí cosi o bezvýznamné sebevraždě bezvýznamného studenta. Jane Palachu, položil jsi život za to nejcennější, co máme – svobodu. Za to Ti děkujeme a nikdy nezapomeneme.

    • Karle, tohle je faul – možná technický, ale faul! Tím, že svůj koment dáte rovnou pod článek, to vypadá, že odpovídáte autorovi, který nic takového nenapsal…

  3. OSLAVA BEZVÝZNAMNÉ SEBEVRAŽDY BEZVÝZNAMNÉHO STUDENTA PALACHA.
    Bezvýznamná sebevražda je vystavena na piedestal kapitalismu. Kapitalismus zneužil sebevraždu hloupého kluka před padesátipěti lety ke své antisocialistické kampani. Naštěstí se tehdy nesplnilo to, co je Palachovi nyní kapitalisty vkládáno do úst a Československo čekalo ještě 20 let klidného života, do puče 1989. Po listopadovém puči 1989 v Československu sem vtrhly barbarské hordy ze Západu a začaly Československo hospodářsky a kulturně plundrovat a devastovat ……. To všechno za pomoci domácí kolaborace a pomahačů a kamarily okolo Václava Havla. Československo pak bylo Václavem Havlem a jeho pomahači a jeho kamarilou rozbito. Dnes je rozbité Československo ve stavu jako po Třicetileté válce, národní majetek je zdevastován a rozkraden, velká část lidí žije v bídě. Když dožene kapitalismus lidi do krajnosti a spáchají sebevraždu lidé v rozbitém Československu po puči 1989, je vždy ticho po pěšině.

  4. Ale Honzíku, vy se mýlíte. V roce 1989 už většina věděla, že jde o souboj kapitalismus versus reálný (čti totalitní) socialismus. Zkušenosti z celého světa totiž ukazují, že nic mezi tím neexistuje. A neargumentujte Čínou, tam žádný socialismus není. Jinak by tam těžko mohlo být 300 dolarových miliardářů.

  5. ❗️Rakušan si ve svém videu nečekaně kopl přímo do premiéra Fialy. Hodnotí v něm kriticky práci vlády.

    📌Zdá se, že první místopředseda vlády a šéf hnutí STAN Vít Rakušan pomalu rozjíždí předvolební kampaň, a to jen několik týdnů poté, co se odehrála tragédie na filozofické fakultě. Ve svém novém videu totiž hází hnůj na vládu dává jasně najevo, že není zcela spokojen s jednáním vlády a přiznává, že lidi zklamala. Kromě toho český ministr vnitra přímo naznačuje, že odpovědnost za tohle nese předseda vlády a lídr Spolu Petr Fiala.

    Sledujte @neCT24  | 42TČen

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy