V USA byla vyvinuta metoda pro rychlou detekci závažných mozkových příhod

Američtí molekulární biologové zjistili, že těžké formy mozkové mrtvice lze s 93% pravděpodobností včas odhalit podle přítomnosti dvou bílkovinných biomarkerů, molekul GFAP a D-dimerů, v krvi pacientů. Uvedlo to tiskové oddělení americké nemocnice Brigham and Women’s Hospital (BWH).

»Pokud se ve velkých mozkových tepnách vytvoří sraženina, lze ji rychle odstranit a obnovit normální průtok krve pomocí mechanické trombektomie. Čím dříve se tato léčba použije, tím větší má pacient šanci na přežití a uzdravení. Námi vytvořený přístup urychlí dostupnost této léčby pro velké množství pacientů po celém světě,« uvedl výzkumný pracovník BWH Joshua Burnstock.

Vědci vyvinuli přístup, který umožňuje levně, spolehlivě a zároveň rychle odhalit tzv. okluzivní mrtvice, při jejichž vzniku se ve velkých tepnách mozku pacienta tvoří sraženiny. Tyto mrtvice jsou obzvláště životu nebezpečné, protože způsobují odumírání mozkových buněk v prvních minutách po zastavení průtoku krve.

V mnoha případech lze zpravidla život pacienta zachránit, pokud je sraženina identifikována ihned po hospitalizaci pacienta a chirurgicky odstraněna v rámci mechanické trombektomie. Až dosud lékaři postrádali levné metody, které by takovou sraženinu identifikovaly bez použití CT vyšetření a dalších drahých a časově náročných postupů.

Američtí molekulární biologové nedávno zjistili, že vznik okluzivní mrtvice je doprovázen zvýšením koncentrace dvou proteinů, peptidu GFAP a D-dimeru, ve vzorcích krve získaných z kapilárních cév. To umožňuje rychlou detekci krevních sraženin ve velkých tepnách pomocí relativně jednoduchých krevních testů v kombinaci s testem FAST-ED, jehož cílem je odhalit charakteristické tělesné poruchy spojené s mrtvicí.

Vědci testovali účinnost tohoto přístupu na 323 pacientech, kteří byli přijati do floridských nemocnic s různě závažnou cévní mozkovou příhodou. Tato pozorování ukázala, že technika vyvinutá biology byla schopna odhalit okluzivní mrtvici s 93% pravděpodobností a přijmout optimální opatření v prvních šesti hodinách po nástupu příznaků. To dává naději, že tento přístup výrazně zlepší míru přežití pacientů, shrnuli vědci.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy