Expert: Setkání mezi Si Ťin-pchingem a Putinem v Pekingu udává tón pro rozvoj vazeb

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ve čtvrtek u příležitosti 75. výročí diplomatických styků podepsali společné prohlášení o prohloubení komplexního strategického partnerství koordinace pro novou éru mezi oběma zeměmi.

Čínský prezident Si Ťin-pching na společné konferenci ve čtvrtek řekl, že vztahy mezi Čínou a Ruskem za posledních 75 let posílily i za nepříznivých podmínek a staly se ukázkovým příkladem nejen nové formy mezinárodních vztahů, ale také dobrých sousedských vztahů mezi dvěma hlavními zeměmi.

Nastavení tónu pro rozvoj vztahů v příštích šesti letech

Putinova návštěva Číny je jeho první zahraniční návštěvou od složení prezidentské přísahy začátkem tohoto měsíce. V březnu 2023 si Si Ťin-pching vybral Rusko jako svou první zahraniční destinaci po svém znovuzvolení prezidentem Čínské lidové republiky.

Když Si Ťin-pching navštívil Moskvu, popsal »novou éru« čínsko-ruských vztahů. V říjnu, když Putin naposledy navštívil Peking, Si Ťin-pching mluvil o jejich »hlubokém přátelství«.

Před dvoudenní návštěvou Putin prohlásil, že jeho volba Číny jako první zahraniční destinace podtrhla »bezprecedentní úroveň strategického partnerství« mezi oběma zeměmi.

Na čtvrtečním setkání, když Si Ťin-pching a Putin nastínili úspěšnou zkušenost s rozvojem bilaterálních vztahů za poslední desetiletí, Si Ťin-pching řekl, že věří, že obě strany by měly vzít 75. výročí diplomatických vztahů jako nový výchozí bod, lépe sladit rozvojové strategie, pokračovat v podpoře rozvoje vztahů mezi oběma zeměmi a obohatit konotaci bilaterální spolupráce.

»Hlava státní diplomacie hraje důležitou roli při vedení a podpoře rozvoje čínsko-ruských vztahů,« řekl Wej Ťin-šen, odborník na ruská studia a docent institutu politiky a mezinárodních vztahů na univerzitě Lan-čou.

Wej Ťin-šen uvedl, že setkání obou prezidentů v Pekingu určí tón pro čínsko-ruské vztahy v příštích šesti letech a zajistí trvalý rozvoj komplexního strategického kooperativního partnerství na vysoké úrovni v nové éře.

Rostoucí pragmatická spolupráce

Putinova návštěva Číny přišla v době, kdy se obchodní a ekonomické vztahy mezi oběma zeměmi rozvíjejí rychlým tempem.

Loni dosáhl obousměrný obchod rekordních 240,1 miliardy dolarů. V prvním čtvrtletí roku 2024 pokračoval pozitivní trend s bilaterálním obchodem ve výši 56,68 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 5,2 %.

Během Putinovy návštěvy Čína a Rusko podepsaly více než 10 klíčových dohod o spolupráci. Putin se také zúčastnil 8. čínsko-ruského veletrhu v severovýchodní Číně v provincii Chej-lung-ťiang, který v době jeho návštěvy právě probíhal.

Expo představilo více než 5000 produktů ve více než 20 hlavních kategoriích z 10 odvětví. K účasti přilákalo 16 ruských regionů. Dalších 25 regionů vyslalo delegace, které prezentují místní ekonomický potenciál a ochotu spolupracovat na nižších úrovních.

Wej Ťin-šen poznamenal, že místní spolupráce je silným motorem pro podporu nepřetržitého rozvoje dvoustranných hospodářských a obchodních vztahů mezi Čínou a Ruskem. »Prohlubování lokální synergie přispělo k rychlému růstu obousměrného obchodu, který je důležitým projevem rostoucí pragmatické spolupráce mezi oběma zeměmi.«

Kromě ekonomiky Čína a Rusko také rozšiřují mezilidské a kulturní vazby.

Si Ťin-pching a Putin stanovili roky 2024 a 2025 jako čínsko-ruské roky kultury a ve čtvrtek se zúčastnili slavnostního zahájení.

Podle Ruského svazu cestovního ruchu se počet cizinců navštěvujících Rusko v roce 2023 více než ztrojnásobil, ze 187 000 na 600 000, přičemž většinu tvoří čínští turisté.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy