Vědci mapují chemické složení měsíčního povrchu

Výzkumný tým vedený čínskými vědci zmapoval s vysokou přesností chemické složení měsíčního povrchu, čímž získal klíčové údaje pro studium jeho vývoje.

Chemické složení měsíčního povrchu má zásadní význam pro odhalení petrologických charakteristik pro pochopení vývoje Měsíce.

Dosavadní mapování chemického složení založené na lunárních vzorcích odebraných v rámci misí Apollo a Luna mohlo odhalit pouze vývoj Měsíce před třemi miliardami let, takže chybělo klíčové pozdní období.

Ukázalo se však, že měsíční vzorky přivezené čínskou misí Čchang-e-5 nesou informace o mladší vulkanické činnosti před zhruba dvěma miliardami let a o charakteristickém složení materiálu.

Výzkumný tým přesně odhadl obsah hlavních prvků na měsíčním povrchu kombinací dat ze vzorků Čchang-e-5, Apollo a Luna s inverzním modelem založeným na hlubokém učení, uvedl Jang Čchen, profesor na univerzitě v Ťi-linu.

Na základě nově vypočteného obsahu prvků vědci rovněž kalibrovali vzorky mladších čedičových hornin, což poskytne spolehlivé údaje pro historické studie magmatické aktivity a tepelného vývoje v pozdním období Měsíce a pro budoucí mise pro návrat vzorků z Měsíce, uvedl Jang.

Studii společně provedly univerzita v Ťi-linu, Národní astronomické observatoře Čínské akademie věd, univerzita v italském Trentu, islandská univerzita a další čínské a zahraniční výzkumné instituce.

Na studii se podílel také přední čínský vědec Ou-jang C‘-jüan, vedoucí vědecký pracovník čínského projektu lunární sondy. Studie byla nedávno zveřejněna v časopise Nature Communications.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy