Chocholatky modré si »padly do oka« a již se zabydlují

Novými přírůstky v Zoo Jihlava, co se týká druhů, se staly chochotatky modré. Jedná se o nejmenší africké antilopy z podčeledi chocholatky. Jejich expozice není pro návštěvníky zoo prozatím přístupná, aby se tato plachá zvířata mohla v klidu adaptovala na nové prostředí, sdělila Simona Kubičková vedoucí marketingového oddělení Zoo Jihlava.

Samec i samice se narodili v roce 2019 a do jihlavské zoo přicestovali ze Zoo d’Asson ve Francii. Expozice chocholatek se nachází poblíž pavilonu žiraf a cesta kolem jejich expozice je prozatím návštěvníkům nepřístupná, jelikož je potřeba dopřát nováčkům dostatečný klid na zabydlení. Aby měli chovatelé kontrolu, zda tento proces probíhá jak má, umístili do výběhu fotopast i s kamerou. »Z krátkého záznamu je vidět, že si náš pár ‚padnul do oka‘ a cítí se dobře v novém prostředí,« popsala Kubičková.

»Jejich příchodem jsme rozšířili kolekci afrických antilop v jihlavské zoo. Kromě nových chocholatek jsou u nás antilopy zastoupeny voduškami abok, nyalami nížinnými a dikdiky Kirkovými,« přiblížil aktuální situaci Jan Vašák, ředitel Zoo Jihlava. »Je to nejmenší druh chocholatky a v Evropě je chová pouze pět zahrad,« upřesnil ředitel.

Na 11. září byl ustaven nově vzniklý Světový den chocholatek.

Chocholatky modré západní (Philantomba monticola congica) jsou nejmenším druhem chocholatky, a na rozdíl od většiny druhů chocholatek, které jsou aktivní za soumraku nebo v noci, jsou chcholatky modré aktivní přes den. Pochází ze střední Afriky a dosahují hmotnosti pouze do 4 kilogramů a dorůstá do výšky 35–40 centimetrů. Jsou opatrné a tajemné. Tvoří monogamní páry, které si značí své území výměškem ze žlázy poblíž očí, který otírá o trávu, větve nebo kůru. Rohy mívají obě pohlaví, u samice jsou někdy téměř neviditelné. Chocholatky modré jsou velice variabilní ve svém zbarvení. Západní poddruh má jasně šedý až černý hřbet s matně šedými boky. Zadní končetiny jsou delší než přední, což jim pomáhá v případě nebezpečí se rychle odrazit z místa utéct do bezpečí lesa. Chocholatky se všeobecně vyznačující vyklenutým hřbetem, úzkou, protáhlou hlavou ukončenou tupým čenichem a chocholkou delší srsti na čele, díky které dostali své jméno.

Samice chocholatek jsou březí přibližně 120 dní a rodí jedno mládě, ale celkově je jejich chování a rozmnožování ve volné přírodě málo prozkoumáno.

Živí se především listím a výhonky stromů, oddenky, hlízami a spadanými plody stromů. Bylo pozorováno, že některé druhy chocholatek sledují tlupy opic či hejna plodožravých ptáků a sbírají plody, které opice a ptáci upustí či odhodí na zem. Chocholatky jsou jediní volně žijící přežvýkavci, kteří přijímají i živočišnou potravu. Příležitostně konzumují měkkýše, kraby, uhynulé ryby, hmyz, drobné obratlovce a dokonce mršiny.

(mac)

FOTO – Zoo Jihlava/Richard Viduna

Video – Zoo Jihlava

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy