Home Pel mel Věda a příroda Dvě krásná mláďata puštíků brýlatých zdobí hodonínskou zoo

Dvě krásná mláďata puštíků brýlatých zdobí hodonínskou zoo

FOTO – Zoo Hodonín/Josef Pertica

Hodonínská zoo má nové přírůstky dvou mláďat puštíků brýlatých. Ze tří snesených vajec se vylíhla dvě mláďata. Mladé sovy už je možné vidět ve voliéře, o čemž informovala mluvčí zoo Marie Blahová.

»S chovem puštíků brýlatých jsme začali v roce 2014, kdy jsme přivezli dvě samice ze Zoo Praha. V roce 2015 k nim přibyl samec od soukromého chovatele z Německa a první mláďata byla v zoo odchována v roce 2017,« uvedl zootechnik Jiří Ingr, který se v Zoo Hodonín zabývá chovem ptactva. Doplnil, že odrostlá mláďata poputují do soukromých chovů. Mláďata se vylíhla v květnu, z hnízda vylétla v následujícím měsíci. Podle mluvčí se o ně rodiče pečlivě starají.

Puštík brýlatý dorůstá přibližně 46 centimetrů a váží asi 850 gramů. Má černohnědé zbarvení se žlutohnědým břichem a nápadnou bílou kresbou na obličeji, která připomíná brýle, a tmavý zobák se světlejším koncem. Mláďata vypadají jako negativ rodičů. Jsou převážně bílá, s tmavým obličejem. Obě pohlaví jsou v dospělosti barevně stejná, liší se pouze velikostí. Odrostlejší mláďata (mladé jedince), která se již zbavila prachového peří, lze od dospělých odlišit díky světlejšímu zbarvení zobáku.

Hodonínská zahrada patří v Unii českých a slovenských zoo k těm nejmenším. Chová přes 1000 zvířat asi 280 druhů, hlavním lákadlem jsou smetanově zbarvení lvi. Loni do ní zavítalo zhruba 114 000 lidí, meziročně asi o 32 000 méně. Zoo byla loni opakovaně uzavřena, jednak kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru a také kvůli odstraňování následků červnového tornáda.

Puštík brýlatý (Pulsatrix perspicillata)je velká tropická sova, která po celý rok obývá zejména staré lesní porosty na území Střední a Jižní Ameriky v rozmezí od jižního Mexika a Trinidadu až po jižní Brazílii, Paraguay a severozápadní Argentinu.

Je aktivní v noci, loví a požírá většinou savce a hmyz, ale vezme za vděk i netopýry a ptáky včetně menších druhů sov.

Hnízdí ve stromových dutinách, kam klade obvykle 2 světlá vejce, na kterých sedí pouze samice přibližně po dobu 35 dnů.

Puštík brýlatý je chován ve více než 70 evropských zoo, z toho takřka polovina se nachází ve Spojeném království.

(mac)

FOTO – Zoo Hodonín/Josef Pertica, wikipedia/Creative Commons/LG Nyqvist, wikipedia/Creative Commons/GNU/DickDaniels

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here